14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Orucu diğer ibâdetlerden ayıran özellikler nedir? Kimler oruç tutamaz?

Orucu diğer ibâdetlerden ayıran özellikler nedir? Kimler oruç tutamaz?
Orucu diğer ibâdetlerden ayıran özellikler nedir? Kimler oruç tutamaz?
Her bir ana ibâdetin kendîne has özellikleri vardır. Oruç ibâdetinin diğer ibâdetlerle müşterek özellikleri olduğu gibi yalnızca kendine özgü olan husûsiyetleri de vardır. Kurân ve Sünnet ışığında bunları şöylece özetleyebiliriz.

Oruç, bütün varlıkların Yaratıcı olan Allah’ın buyruğudur. Bir ay sürelidir. Uzun süreli olduğu için gösterişe kapılmaksızın Allah’ın rızası amaçlanarak yapılabilecek ibâdettir.

Bütün organlara tutturulursa Allah’a yaklaştırır. Günahlardan korur ve onları bağışlatır. Duâların kabulüne aracıdır. İradeyi terbiye eder. Bütün ahlâkî güzelliklerin temeli olan sabra alıştırır. Sosyal adalet duygularını pekiştirir. Vücudu bakıma aldırır; sindirim, sinir, dolaşım sistemimiz ve organlarımız için şifa bahşedicidir. Sahip olduğumuz nimetlerin değerini kavratır. Allah’ın sevdiği, beraber olduğu, kendileri için problemlerden çıkış yolları yaratacağını vaat ettiği müttaki kullardan kılar.

Bütün bu ve benzeri özellikleri sebebiyle oruç Cehennem’den uzaklaştırıp Cennet’le taçlandıracak ibâdettir.

Kimler oruç tutamaz?

a- Hastalar, yolcular, hâmileliğin ileri safhasında olanlar, ihtiyarlar, nafakalarını temin etmek için çok çok ağır işlerde çalışmak mecbûriyetinde kalanlar oruç tutmayabilirler. Fakat onlar daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.

b- Orucu emreden Rabbimiz kolaylığı dilediği için oruç tutmaları sebebiyle sağlıklarını yitirebilecek sürekli veya ağır hastalar oruç tutmamalı, uzmanların önerilerini dikkate almalıdırlar. Onlar, maddî durumları yeterli ise tutamadıkları oruçların her bir günü için bir fitre miktarı fidye/sadaka vermelidirler. (el-Bakara 184)

Onlar, istedikleri halde oruç tutamadıkları için oruçlular gibi görevlerini yapmış olurlar ve oruç tutmuş gibi de sevap kazanırlar.


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/orucu-diger-ibadetlerden-ayiran-ozellikler-nedir-kimler-oruc-tutamaz-16-4191h.html


Back To Top