10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Örümcekler zehriyle şifa taşıyor

Avustralya'da yürütülen bir araştırma örümcek zehrinin felç tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu.
Örümcekler zehriyle şifa taşıyor
Avustralya’da gerçekleştirilen deney bir çok felçli hastaya umut olurken, araştırmaya göre, örümcek zehrinde bulunan proteinin, felcin ardından beynin hasar görmesini önleyebileceği açıklandı.


ÖRÜMCEKLER DE ZEHİRLERİ İLE ŞİFA TAŞIYABİLİR

Örümcek zehrinde bulunan proteinin, felcin ardından beynin hasar görmesini önleyebilir mi?

Bu ilmin konusudur. Bizim vazifemiz önleyebileceği varsayımından  hareketle çalışmalarımızı ibadet zevkiyle  sürdürmektir. Niçin böylesine olumlu düşünüyoruz.

a. Yüce Allah’ımız gökleri ve yeryüzünü amaçlı yarattığı gibi  biz insanları da gayeli yarattığını açıklıyor. (Sâd 27;Müminûn 115; Zariyat 56)

b. Şanı Yüce Rabbimiz dağlar,denizler bitkiler madenler ve hayvanlar gibi bütün yeryüzü varlıklarını da bizim için yarattığını bildiriyor:

Allah yeryüzünde ne varsa hepsini sizin için yarattı…” (Bakara 29)

“ O göklerde ve yerde ne varsa hepsini kendi katından olmak üzere size boyun eğdirdi. Elbette bunda düşünen insanlar için ibretler alınacak ibretler vardır
.” (Casiye 13)

Türleri ve sayılarını yalnızca Allah’ımızın bilebileceği hayvanlar da bizim için; doğrudan ve dolaylı olarak bize hizmet etmeleri için yaratılmışlardır. Mesela görülmeleri bizi ürperten, korkutan ve kaçırtan  zehirli yılanlar, timsahlar, akrepler ve örümcekler de pek merhametli olan Rabbimizin  rahmetini yansıtan nimetleridir.

c. Konumuz özeline gelirsek… Peygamberimiz şöyle buyururlar:

Ey Allah’ın kulları! Tedavi olunuz.Allah ölüm ve ihtiyarlıktan başka yarattığı  her hastalık için bir deva halk etmiştir.

Her hastalık için bir deva /şifa vardır. Hastalığın devası bulunup tatbik edilince hastalık Allah’ın izniyle şifabulur.”

Asrımız medeniyeti gıdalarımızın da genleriyle oynamakta,  hastalıklar da çeşitlenerek artmaktadır. Ama ümidimizi kesemeyiz. Peygamberimizin açıklanan beyanlarından alacağımız güçle şifaları bitkilerde, madenlerde ve hayvanlarda vs. arayacağız.

Haberimize konu olan ilmî çalışma ve benzeri faaliyetler   keşke Müslümanların öncülüğünde yapılabilseydi. Böylece insanlık emperyalist ilaç sanayilerinin sömürüsünden de kurtulmuş olurdu.

Kullarına merhametli olan Rabbimizin biz insanlar için yarattığı örümceklerin zehirleri ile bize şifa/ deva taşımalarından daha tabii ne olabilir?

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/orumcekler-zehriyle-sifa-tasiyor-10-392h.html


Back To Top