All for Joomla The Word of Web Design

Otoyol ve köprü ücretleri yapılan hizmetleri gölgeliyor

Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere, memleketimiz son on beş senede, tarihinde hiç görmediği kadar muazzam hizmetlere şahit oluyor. Devletimizin hizmette yap-işlet-devret modelini son on senedir etkin olarak kullanması otoyol, köprü ve tünellerin sayısının artmasına ciddi ivme kazandırdı. Bu usule göre otoyollar, tüneller ve köprüler Devlet tarafından özel teşebbüse yaptırılıyor, fakat Devlet özel teşebbüse para vermiyor. Bunun yerine hizmeti inşa eden firmaya o hizmeti işletme, yani vatandaştan para tahsil ederek o hizmeti idare etme yetkisi veriliyor. Sonra özel teşebbüsün işletme süresi bitince hizmetin işletilmesi Devlete terk ediliyor. Bu usülde hem millet hizmetle buluşuyor hem de Devletin cebinden para çıkmamış oluyor.

Tabii bu usülle hizmet yapmanın bazı menfi yanları da var. Hatırlayalım, eski Türk edebiyatında mühim yeri olan Dede Korkut hikayelerinde bir karakter vardı, adı Deli Dumrul… Kuru bir derenin üzerine köprü yaptırmış, köprüden geçenden otuz üç akçe, geçmeyenden döve döve kırk akçe alırmış. Bu kıssadan çıkarılacak çok hisse var da bizim çocukluğumuzda “yoldan da para mı alınırmış, bak şu delinin yaptığına” hissesi bırakacak bir tesiri oldu vesselam… Hakikaten çok değil, bundan yetmiş sene evveline gitsek ve insanlara “Devlet yoldan geçenden para alacak” desek her halde bizi tefe koyarlardı.

Bugün gelinen noktada Devletin idare prensiplerinde, hizmet telakkisinde moderniteye paralel olarak bir kısım değişmeler oldu, olması da normal zaten. Yap-işlet-devret modelinin keşfi ile Devletin temel bazı hizmetlerden dolayı vatandaşından bedel alması artık yadırganmıyor. Fakat bunun bir ölçüsü olmalı…

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir