21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Övülme isteği bir tür hastalıktır II

Methedilme konusunda insanların davranışları birbirinden çok farklıdır.
Övülme isteği bir tür hastalıktır II
Bazıları övülmekten hoşlandığı kadar kötülenmekten de üzülür. Böyle tipler, kendisi hakkında fikir beyan edecek kişinin gerçek fikrini söylemesini engellerken, kendisine methiyeler düzen kişiyi de mükâfatlandırmak isterler. Çünkü başkaları tarafından methedilmek. İnsan nefsini mutlu eden bir duygudur. Bu durum hayvanlarda bile kendini gösterir. Mesela: bir kedinin sırtını sıvazlamış olsanız, çeşitli hareketler yaparak mutluluğunu hissettirir. Çünkü onun okşanarak sevilmesi, vücut diliyle methedilme anlamına da gelmektedir.

Bazı insanlarda çalışmalarının tamamını, insanların gönüllerini kazanmaya hasrederler. Böyle tipler, kendini sevdirmek ve takdir ettirmek için, göze girmek maksadıyla, ömrünü riyaya dayalı yaltakçılık yapmakla geçirirler.

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz hadis-i şeriflerinde:

“Sakın birbirinizi methetmeyin. Çünkü bu boğazlamak” (yani methedilen kimseyi bir nevi katletmek)tir.” buyurmuştur.   Kütüb-i Sitte, Trc.17/485

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin sakındırdığı methiye, menfaate dayalı olarak yapılan övgülerdir. Maalesef günümüz insanının yaptığı methiyenin ekserisi bu kabildendir. Yani insanlar ya bir menfaat karşılığı olarak methiye yapmaktadır, yahutta kendisinin övülmesini arzu ettiği için, karşılığını almak maksadıyla başkasını methetmektedirler.

Yazının devamı için »»


Emekli Müftü Ali KARA
http://www.mirathaber.com/ovulme-istegi-bir-tur-hastaliktir-ii-14-2724h.html


Back To Top