21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Özgürlüğe saygı hakka çağrıya engel değildir


Ahmet Hakan’ın şahsında genele uyarı

Denenmek İçin Özgür Kılındık

Yüce Rabbimiz bizi yasalarıyla ve verdiği nimetlerle denemeye uğratmaktadır. Bunun için irademizi kullanma yeteneği vermiştir. Kişi hür iradesiyle inanacak veya inanmayacaktır. Özgür iradesiyle İslâmi ölçülere uygun olarak yaşayacak veya yaşamayacaktır. Başkalarının hakkına tecavüz etmedikçe özgürlüklerin kullanımı asıldır. (Bak el-Enbiya 35; el-İnsan 2)
Özgürlüğe saygı hakka çağrıya engel değildir
İslâmî yönetimin egemen olduğu toplumda faiz, zina ve eşcinsellik gibi toplum hayatını tehdit edici haram uygulamaların açıktan ve propaganda edilircesine işlenmesine yönetimler yasal çerçeve içinde engel olabilirler.

Baskı Rabbimize İsyandır

Baskı Rabbimizin iradesine karşı gelmek olarak günah eylemdir. Bakara suresinin 256. âyetinde açıkça beyan edildiği gibi dini hayatın lehine veya aleyhine manevî yani mahalle baskısı ve fiili engel oluşturmak haramdır. Ülkemizde dini hayatın lehine olmaktan çok aleyhine baskılar oluşturulduğuna özellikle üniversitelerimiz ve ordumuzda çokça tanık olmuştuk. Dindar görünen kesimlerde de seküler yaşam içinde olanlarda da mahalle baskılarının devam ettiğini söyleyebiliriz.

Baskı Yok Tebliğ Var

Baskı yok ama Müslümanlar için İslâm Dini’nin, ortak aklın ve ilmin onayladıkları olan Marûf’a çağrı ve zıddı olan Münker’den sakındırma görevi vardır. Müslümanlar özellikle de Münker’den yani dinimizin olgun aklın ve ilmin/bilimin yasakladıklarından sakındırmakla yükümlüdür:

“ İçinizden aynı inanç ve amaç için birleşerek Hayra çağıracak; Marûf’u fiilen gerçekleştirmeye ve Münker”den sakındırmaya çalışacak Ümmet/topluluklar oluşturun. Onlar gerçekte kazanıp mutlu olacak olanlardır.” (Âl-i İmran 3/104)

Aslında toplumculuk bunu gerektirir. Katılımcılık olarak tanımlayanlara göre demokrasinin gereği de budur.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/ozgurluge-saygi-hakka-cagriya-engel-degildir-14-2747h.html


Back To Top