16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Para Kuran'la başladı

Kağıt para zannedilenin aksine Lidya'da ya da Çin'de değil Kuran-ı Kerim ile başladı. Ancak bugünkü uygulaması bunun saptırılmış, kötüye kullanılmış halidir.
Para Kuran'la başladı
O kadar gürültü arasında insanlık, hatta uzmanlar ve alimler bile gözümüzün önündeki açık bilgileri idrak etmekte zorlanıyor.

Çoğumuz paranın Lidyalılar, kağıt para banknotların da Çinliler tarafından icad edildiğini düşünür. Çünkü ders kitaplarında böyle ezberletilmiştir.

Oysa Lidyalıların bulduğu değerli metal parçaları, gerçek anlamda para değil iptidai takas ekonomisinin devamıdır. Çünkü değerli metal sikkelerle erzak değiştirildiğinde bu da bir takastır. Değerli metal, kendi başına maldır, eritip kullanabilirsiniz.

Milattan sonra bin yılına gelindiğindeyse Çin'deki iç savaş sonucunda değerli metaller kullanılamayınca demir sikkelere geçildi. Fakat bunların değeri fazla olmayınca ağırlıkları pratik kullanıma izin vermedi..

Bunun üzerine Çinli halkta yaygınlaşan kağıda yazılı borç senetleri elden ele kullanılmaya başlandı. Bu bir tür çek gibiydi. Yönetim sonra buna el koyup bütün bu kağıt borç senetlerini kendi üretmeye başladı. Bu gerçek bir paraydı, çünkü mal değil semboldü.

Bu nedenle gerçek para olan kağıt paranın Çin'de çıktığını varsayıyoruz.

Oysa Kuran-ı Kerim'in BakaraSuresi bu önemli konuyla sona erer. 282 ve 283. ayetlerde açıklanan bu uygulama, Çin'dekinden 400 yıl önce kesin bir emir olarak yer almaktadır. Bir kişi borç verdiğinde bu borç şahitler huzurunda bir kâtibe yazdırılır. Borcu veren bu vadeli belgeyi gerektiğinde başkasına da devredebilir, kağıttaki garanti kendi başına değerdir, ödeme garantisi vardır ve ayrıntılı yazıldığından elden ele de dolaşabilir.

Yazının devamı için »»


Ali Ulvi ALTINSOY
http://www.mirathaber.com/para-kuranla-basladi-14-1788h.html


Back To Top