10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Paranın ruhu: Borç

İnsanlık; "Ne iş olsa yaparım" anlayışından, "Para her kapıyı açan anahtardır" söylemine kadar fazla bir zaman geçmedi. Belki; ne iş olsa yaparım talebinden dolayı, ihtiyaç sahibine, emeğin mukaddesatına vurgu yapıyor, diyebiliriz. Ancak; sözün içeriğinin, emek sahibinin şahsiyetini ezdiğini de söylemeden geçmeyelim. Şahsiyeti, kişiyi, insanı ezme cüreti diyorum. Çünkü; bu yargı silsilesinin devamı, oldukça yaygın biçimde kullanılan "Para herşeydir" inancına dönüşerek küfürleşmiştir. Maalesef; paranın herşey olabileceği söylemi ve inancı; insanlığı, para için her şey yapabilecek bir neslin doğum sancısına taşımıştır/taşımaktadır.
Paranın ruhu: Borç
Paranın kısıt teorisi zihinlere nasıl kazındı/kazınıyor?

Bir elmasın oluşması, yerin yaklaşık 150-200 kilometre derinliğinde, başta basınç olmak üzere, farklı özel koşulların etkili olduğu ortamlarda, birkaç milyon yıl geçmesini gerektiriyor. Bu uzun zaman zarfında, yerçekiminin içe, mağmanın ise dışa doğru uyguladığı basıncın etkisindeki karbon kütlesi, karşıt kuvvetlere maruz kalarak olgunlaşıyor ve mücevher haline geliyor.

Finansal enstrümanlar da; bir yandan, kur baskısı, faiz baskısı gibi; küresel finans sisteminin dışarıdan yüklediği baskıları uygularken, içeriden de paranın değerinin korunması gibi zorlamalarla aynı mücevher değeri zihinlerde mahfuz tutuyor.

Bir yandan TL’nin korunumu kanunu gibi, yerel paraların korunabilmesi için kanunlar yapılırken, diğer yandan küresel finansın yıpratıcı etkisiyle mücadele ediliyor. Her iki etki de finansal; ancak ters yönlü etkilerdir. Karşıt bu etkiler, bir birlerini nötralize etseler de sonuç itibariyle iç dinamikler yeteri kadar güçlü olmadığından, dış baskı finansal argümanları şekillendiriyor ve kendi mecrasında işleme alıyor.

Yazının devamı için »»


Sadık USLU
http://www.mirathaber.com/paranin-ruhu-borc-3-4953h.html


Back To Top