19 Temmuz 2018 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

1234»
 • Prof. Dr. Ali SEYYAR
 • İdeal Devlet Yönetiminde Sosyal Refah Anlayışı (2)
  Sosyal refahı esas alan ideal bir devlet modelinde, bütün vatandaşlara fırsat eşitliği çerçevesinde asgari hayat standardı garantisi verilmektedir. Sosyal-refah devletinde vatandaşların maddî güvencesinin yanında bütün toplum üyelerinin bedenî ve ruhî sağlık içinde yaşamalarına da önem verilmektedir.

  17 Temmuz 2018 Salı 13:10Devamını Oku →
 • HAYALİMDEKİ İDEAL DEVLET YÖNETİMİ (1)
  İslâm, Müslümanların bir devlet çatısı altında birlikte yaşamalarını öngörürken, devlet kurumunun gerekliliğine işaret etmekle beraber devletin yönetim biçimi ile ilgili somut bir açılım göstermemektedir. Demek oluyor ki devletin şeklî yapılanması ve yönetim tarzı, zaman ve mekâna göre tamamen şuurlu Müslümanların tercih ve inisiyatifine bırakılmıştır.  Buna paralel olarak İslâm’da her ne kadar standart bir devlet modeli bulunmuyorsa da hem Kuran ve Sünnetin emir ve önerilerinden, hem de asr-ı saadetteki uygulamalardan yola çıkarak, ideal bir devlet modelinin temel esaslarını belirleyebiliriz. Bu doğrultuda bu yazıda bugün ideal devletin adalet ilkelerini ortaya çıkartma çabasında olacağım:

  13 Temmuz 2018 Cuma 17:19Devamını Oku →
 • Dünden bugüne yoksullukla ve zenginlikle imtihan olmak
  Allah ve Hz. Muhammed Mustafa'ya (sav) iman etmiş olan sahabiler, Mekke'de çok zulüm gördü. Mekke müşrikleri, on üç sene Müslümanlara maddî ve manevî bakımdan zulmederek, her türlü kötülüğü yapmıştı. Bilhassa üç yıl süren boykot yıllarında Müslümanları açlık içinde kıvrandırmışlardı. Açlıktan kıvranan çocukların feryatları diğer mahallelerden bile duyuluyordu. Bu dönemde hemen bütün sahabiler açlık ve sefalet içinde çok zor günler yaşadı.

  20 Haziran 2018 Çarşamba 11:41Devamını Oku →
 • Bir şeyin sahtesi olmaz ancak…
  Adaletin sahtesi olmaz. Olanı da ancak zulümdür.Hakkın sahtesi olmaz. Olanı da ancak Bâtıldır.Hediyenin sahtesi olmaz. Olanı da ancak rüşvettir.Cömertliğin sahtesi olmaz. Olanı da ancak gösteriştir.

  13 Haziran 2018 Çarşamba 13:37Devamını Oku →
 • Hz. Ali ile ilim üzerine bir söyleşi (4)
  Hz. Ali’nin zihnî dünyamda kurguladığım sohbetimiz esnasında kendisine yönelttiğim sorularıma verdiği cevaplar, (başka kaynak gösterilmediği sürece) Mehmet Yılmaztarafından 2003 yılında hazırlanmış olan “Dört Halifeden Vecizeler Sözlüğü” kitabından alınmıştır. Tırnak içinde verilmeyen veya parantez içinde yer alan çok az sayıdaki cevabî sözler, sohbet akışına uyum sağlanması için tarafımızca ilave edilmiştir.

  05 Haziran 2018 Salı 10:01Devamını Oku →
 • Hz. Osman (r.a.) İle bir mülakat (3)
  İslâm’ın 3. Halifesi Hz. Osman ile bir söyleşi yapmaya ne dersiniz? İşte sizin için hazırladığımız mülakatın tam metni:[1]

  31 Mayıs 2018 Perşembe 12:21Devamını Oku →
 • Hz. Ömer (r.a.) ile bir söyleşi (2)
  Değerli okuyucularım;Bugün İslâm’ın ikinci halifesi Hz. Ömer ile bir söyleşi yapacağız. Hz. Ömer’in (r.a.) sorularıma verdiği cevapların hemen hepsi, sahih kaynaklardan aynen alınmıştır. Bunların başında (başka kaynak belirtilmedikçe) Mehmet Yılmaztarafından 2003 yılında hazırlanmış olan “Dört Halifeden Vecizeler Sözlüğü”kitabı gelmektedir.

  22 Mayıs 2018 Salı 10:26Devamını Oku →
 • Hz. Ebu Bekir (r.a.) ile bir söyleşi (1)
  Değerli okuyucularım;Bugün İslâm’ın ilk halifesi Hz. Ebu Bekir ile sohbet etmeye ne dersiniz? Hz. Ebu Bekir’in (r.a.) sorularıma verdiği cevapların hemen hepsi tırnak içinde verilerek, sahih kaynaklardan aynen alınmıştır. Bunların başında (başka kaynak belirtilmedikçe) 2003 yılında Şûle Yayınlarından çıkmış olan “Dört Halifeden Vecizeler Sözlüğü” kitabı gelmektedir. Tırnak içinde verilmeyen veya parantez içinde yer alan çok az sayıdaki cevabî sözler, sohbet akışına uyum sağlanması için, tarafımızca ilave edilmiştir.

  15 Mayıs 2018 Salı 11:00Devamını Oku →
 • Allah’ın Resulü (sav) ile Kur'an ve Sünnet üzerine bir söyleşi (4)
  Bu hafta Peygamberimizle (sav) Kuran ve Sünnet üzerine bir sohbet yaptık. Buyurun siz de sohbetimize okuyarak katılınız ve müstefit olunuz.

  08 Mayıs 2018 Salı 11:59Devamını Oku →
 • Peygamberimiz (sav) ile iftira ve zulüm üzerine bir söyleşi (3)
  Değerli okuyucularım;Bazen kendimi yalnız hissettiğimde, dertlerimle baş başa kaldığımda sohbet etmek, içimi dökmek için, samimî bir dost ararım. Bu halet-i ruhiyle ‘Allah’tan ve onun Resulünden daha iyi bir dost mu olur?’ diyerek, zihni dünyamda Peygamberimiz (sav) ile sohbette bulunur ve ona çok özel sorular sorarım.

  05 Mayıs 2018 Cumartesi 05:53Devamını Oku →
Back To Top