25 Eylül 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

12345»
 • Prof. Dr. Ali SEYYAR
 • OSMANLI PADİŞAHLARINDAN SULTAN ÇELEBİ MEHMET İLE SULTAN I. MUSTAFA DA MI AKIL HASTASIYDI?
  Mirat-Haber sitemizde psikiyatrist Prof. Dr. Sefa Saygılı’nın V. Murad’ın (1840-1904) psikolojik durumuna ilişkin haberine yönelik olarak yorum yaptıktan sonra tarih kitaplarımızda Sultan ‘Deli’ İbrahim (1615–1648) olarak bilinen Osmanlı Hanedanının 18. Padişahının ruhsal rahatsızlığı üzerine köşemizde bir tahlilde bulunmuştuk. 

  22 Eylül 2018 Cumartesi 10:33 Devamını Oku →
 • BİZİ BİRLEŞTİREN SEVGİYE HASRETİM
  İlgisizliğin, vurdumduymazlığın, sorumsuzluğun, başkalarını hatırlama ihtiyacı duymamaya bağlı iletişimsizliğin, diyalogsuzluğun ve muhabbetsizliğin sosyal hayatımıza hâkim olmasını neye bağlayabiliriz?

  08 Eylül 2018 Cumartesi 11:25 Devamını Oku →
 • SULTAN (DELİ) İBRAHİM BİR AKIL HASTASI MIYDI?
  Değerli okuyucularım;Osmanlı Devletinin ‘Fatih Kanunnameleri’ ile devletin bölünmesini engellemeye yönelik olarak âdeta meşrulaştırılan ‘kardeş ve evlat katli” meselesinin şer’î/fıkhî boyutu ve geçerliliği ile ilgili tartışma konularını İslâm âlimlerine bırakıyorum

  05 Eylül 2018 Çarşamba 10:56 Devamını Oku →
 • BÜTÜN İFTİRALAR HAKSIZLIĞI DOĞURUR VE TOPLUMU TAHRİP EDER
  26.08.2018 tarihinde Yeni ŞafakGazetesinde yayınlanan bir habere göre vatandaşların soyut ve dayanaksız ihbarlarla hakkında soruşturma açılarak peşinen “şüpheli” yapılmasına yargı artık izin vermiyor. “Lekelenmeme Hakkı” sayesinde, bir yılda 21 bin kişi, haksız iftiralarakarşı korundu ve toplumda lekelenmesi önlendi. 

  30 Ağustos 2018 Perşembe 09:30 Devamını Oku →
 • EBU HANİFE’NİN OĞLUNA YAPTIĞI VASİYET GÜNÜMÜZ TOPLUMSAL AHLÂKÎ EROZYUNUNA BİR ÇÖZÜMDÜR
  Değerli okuyucularım;Bilgi ve tecrübe sahibi büyüklerimizin nasihatlerini dinlemek, ilim ile amel ekseninde hayatı bir bütünlük içinde ihlâs ve takva üzere yaşayan değerli İslâm âlimlerimizin görüşlerine kulak vermek, sosyal ve manevî tekâmülümüz için son derece önemlidir. Bilindiği gibi, nasihatler ve öğütler, ahlâkî kaidelerin yaşanması, insanî faziletin, adab-ı muaşeretin öğretilmesi gayesiyle büyüklerin, küçüklere veya istifade etmek isteyenlere yaptıkları güvenilir tavsiyelerdir. Yazıya dökülen nasihatler, yani vasiyetler ise, bu çerçevede kalıcı bir öneme sahiptir.

  22 Ağustos 2018 Çarşamba 07:42 Devamını Oku →
 • HÜZÜNLÜ TEFEKKÜRLER
  Hayatımın akışını hür irademle haricî engeller sebebiyle yönlendirememenin çaresizliği içinde kendimi bazen hüzünlü bir boşluk içinde hissederim. Boşluğun birçok tezahürleri vardır. 

  04 Ağustos 2018 Cumartesi 12:03 Devamını Oku →
 • SENİ BEN BU ÂLEMDE YAŞATIR MIYIM?
  Değerli okuyucularım; Şarkılar, türküler sizin ruh dünyanızı nasıl etkiler? Güftesi anlamlı ve düşündürücü, bestesi de ona mütenasip tatlı bir melodi ile bezenmiş ise öyle şarkı ve türküler gerçekten doyumsuz olur. Ama özellikle arabesk vari türküler var ki, içinde geçen sözler, halkı ve bilhassa gençlerimizi isyana ve şiddete davet eden cinsindendir.

  26 Temmuz 2018 Perşembe 12:36 Devamını Oku →
 • İdeal Devlet Yönetiminde Sosyal Refah Anlayışı (2)
  Sosyal refahı esas alan ideal bir devlet modelinde, bütün vatandaşlara fırsat eşitliği çerçevesinde asgari hayat standardı garantisi verilmektedir. Sosyal-refah devletinde vatandaşların maddî güvencesinin yanında bütün toplum üyelerinin bedenî ve ruhî sağlık içinde yaşamalarına da önem verilmektedir.

  17 Temmuz 2018 Salı 13:10 Devamını Oku →
 • HAYALİMDEKİ İDEAL DEVLET YÖNETİMİ (1)
  İslâm, Müslümanların bir devlet çatısı altında birlikte yaşamalarını öngörürken, devlet kurumunun gerekliliğine işaret etmekle beraber devletin yönetim biçimi ile ilgili somut bir açılım göstermemektedir. Demek oluyor ki devletin şeklî yapılanması ve yönetim tarzı, zaman ve mekâna göre tamamen şuurlu Müslümanların tercih ve inisiyatifine bırakılmıştır.  Buna paralel olarak İslâm’da her ne kadar standart bir devlet modeli bulunmuyorsa da hem Kuran ve Sünnetin emir ve önerilerinden, hem de asr-ı saadetteki uygulamalardan yola çıkarak, ideal bir devlet modelinin temel esaslarını belirleyebiliriz. Bu doğrultuda bu yazıda bugün ideal devletin adalet ilkelerini ortaya çıkartma çabasında olacağım:

  13 Temmuz 2018 Cuma 17:19 Devamını Oku →
 • Dünden bugüne yoksullukla ve zenginlikle imtihan olmak
  Allah ve Hz. Muhammed Mustafa'ya (sav) iman etmiş olan sahabiler, Mekke'de çok zulüm gördü. Mekke müşrikleri, on üç sene Müslümanlara maddî ve manevî bakımdan zulmederek, her türlü kötülüğü yapmıştı. Bilhassa üç yıl süren boykot yıllarında Müslümanları açlık içinde kıvrandırmışlardı. Açlıktan kıvranan çocukların feryatları diğer mahallelerden bile duyuluyordu. Bu dönemde hemen bütün sahabiler açlık ve sefalet içinde çok zor günler yaşadı.

  20 Haziran 2018 Çarşamba 11:41 Devamını Oku →
Back To Top