27 Mayıs 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

123»
 • Prof. Dr. Ali SEYYAR
 • Hz. Ömer (r.a.) ile bir söyleşi (2)
  Değerli okuyucularım;Bugün İslâm’ın ikinci halifesi Hz. Ömer ile bir söyleşi yapacağız. Hz. Ömer’in (r.a.) sorularıma verdiği cevapların hemen hepsi, sahih kaynaklardan aynen alınmıştır. Bunların başında (başka kaynak belirtilmedikçe) Mehmet Yılmaztarafından 2003 yılında hazırlanmış olan “Dört Halifeden Vecizeler Sözlüğü”kitabı gelmektedir.

  22 Mayıs 2018 Salı 10:26Devamını Oku →
 • Hz. Ebu Bekir (r.a.) ile bir söyleşi (1)
  Değerli okuyucularım;Bugün İslâm’ın ilk halifesi Hz. Ebu Bekir ile sohbet etmeye ne dersiniz? Hz. Ebu Bekir’in (r.a.) sorularıma verdiği cevapların hemen hepsi tırnak içinde verilerek, sahih kaynaklardan aynen alınmıştır. Bunların başında (başka kaynak belirtilmedikçe) 2003 yılında Şûle Yayınlarından çıkmış olan “Dört Halifeden Vecizeler Sözlüğü” kitabı gelmektedir. Tırnak içinde verilmeyen veya parantez içinde yer alan çok az sayıdaki cevabî sözler, sohbet akışına uyum sağlanması için, tarafımızca ilave edilmiştir.

  15 Mayıs 2018 Salı 11:00Devamını Oku →
 • Allah’ın Resulü (sav) ile Kur'an ve Sünnet üzerine bir söyleşi (4)
  Bu hafta Peygamberimizle (sav) Kuran ve Sünnet üzerine bir sohbet yaptık. Buyurun siz de sohbetimize okuyarak katılınız ve müstefit olunuz.

  08 Mayıs 2018 Salı 11:59Devamını Oku →
 • Peygamberimiz (sav) ile iftira ve zulüm üzerine bir söyleşi (3)
  Değerli okuyucularım;Bazen kendimi yalnız hissettiğimde, dertlerimle baş başa kaldığımda sohbet etmek, içimi dökmek için, samimî bir dost ararım. Bu halet-i ruhiyle ‘Allah’tan ve onun Resulünden daha iyi bir dost mu olur?’ diyerek, zihni dünyamda Peygamberimiz (sav) ile sohbette bulunur ve ona çok özel sorular sorarım.

  05 Mayıs 2018 Cumartesi 05:53Devamını Oku →
 • Peygamberimiz (sav) ile rüya üzerine bir söyleşi (2)
  Peygamberimizle (sav) sohbet etmeye devam edelim mi? Ne dersiniz? Peygamberimizin (sav) sorularıma manevî âlemde verdiği cevapların hemen hepsi tırnak içinde verilerek, sahih kaynaklardan derlenmiştir. Sadece tırnak içinde verilmeyen veya parantez içinde yer alan çok az sayıdaki söz, sohbet akışına uyum sağlaması maksadıyla ilave edilen ve ağırlıklı olarak hadis-i şerifleri tamamlayan ve(ya) açıklayan şahsî ifadelerimdir. Allah, bizi hadis uydurmaktan korusun. Bu haftaki sohbetimizin konusu, rüyalar üzerine olacaktır.

  28 Nisan 2018 Cumartesi 06:02Devamını Oku →
 • Peygamberimiz (sav) ile rızık ve zenginlik üzerine bir söyleşi (1)
  Değerli okuyucularım;Bazen ilmî konularda yalnız başıma kaldığımda, sorularıma cevap bulamadığımda üzerinde mütalaa edebileceğim alanında uzman samimî bir dost ararım.

  23 Nisan 2018 Pazartesi 04:36Devamını Oku →
 • İlahiyat fakülteleri kapatılmalı mıdır yoksa islâmîleştirilmeli midir?
  Mirat-Haber yazarlarımızdan Ali Ulvi Altınsoy’un “İlahiyat Fakülteleri Kapatılmalıdır” yazının özünde ilahiyat ismini taşıdığı hâlde bu fakültelerde İslâm’ın bütün ilimlerin anası olarak görülmediği tespiti vardır.

  18 Nisan 2018 Çarşamba 10:25Devamını Oku →
 • İmam hatiplilerin deizmin ve nihilizmin kıskacında olduğuna hiç şaşırmadım
  Karar Gazetesi yazarlarından Elif Çakır, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Gençlik ve İnanç" konulu çalıştayı bir köşe yazısında değerlendirirken, kaygılı bir yaklaşımla imam hatipli gençlerin de deizme kaydığının altını çizdi.

  09 Nisan 2018 Pazartesi 11:57Devamını Oku →
 • Tarihte haricilikle mücadelede yapılan yanlışlıklardan ders alabildik mi?
  Haricilik, İslâm tarihinde ortaya çıkan, ilk ciddî terör eylemleriyle Hz. Ali’ye başkaldıran, sapkın, ötekileştirici, nassları kendi câhil kafalarına göre yorumlayan, bedevîlerden oluşan siyasî bir fırkadır. Haricilikle mücadelede en şedit tedbirlere müracaat edenlerin başında Ziyad bin Ebih(Babasının oğlu Ziyad) bulunmuştur. Muaviye’nin babası Ebu Süfyan’ın cahiliye döneminde dünyaya gelmiş nesebi gayr-i sahih bir çocuğu olan Ziyad, Hz. Alitarafından İran valiliğine tayin edilmişti. Hz. Ali’nin haricî bir terörist tarafından şehit edildikten sonra iki şahidin marifetiyle kendisinin Ebu Süfyan’ın oğlu olarak tescillendirerek, Ziyad bin Ebu Süfyan ismiyle ‘kardeşi’ Muaviye’nin safında yer almayı başarmıştır. Bu şekilde halifeliğini sağlamlaştırmış olan Muaviye, Ziyad’a İran’a ilaveten Basra, Horasan ve Sicistan’ı da vermiştir.

  31 Mart 2018 Cumartesi 08:15Devamını Oku →
 • Ali Şükrü beyin bir suikast neticesinde 23 Mart 1923’te şehit edilmesi münasebetiyle
  TBMM’nin 1. Dönem Trabzon milletvekili olan Ali Şükrü Beyin (1885–1923) Millet Meclisi Başkanı Mustafa Kemal Paşanın özel muhafız kıtası komutanı Topal Osman Ağa’ya işlettirilen cinayetin ardından tam 95 yıl geçmiş. Aslında Giresunlu Topal Osman Ağa(1883–1923), Kurtuluş Savaşı milis kuvvetleri komutanlarından birisi olarak Rum ve Ermenilerin korkulu rüyası idi. Topal Osman,ilk kez 29 Mayıs 1919 tarihinde Havza'da Mustafa Kemal Paşaile gizlice buluşmuş ve o günden itibaren onun emirleri doğrultusunda hep hareket etmiştir.

  23 Mart 2018 Cuma 10:53Devamını Oku →
Back To Top