12 Aralık 2017 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

 • Prof. Dr. Mehmet Emin AY
 • Âlemlere rahmet: Hz. Muhammed (sav)
  İslâm âlemi olarak bir Mevlid Kandili'ni daha ihya ettik. Özellikle ülkemizde camilerin bu gece dolup taştığına; Peygamber Sevgisi'nin bütün canlılığıyla toplumda yaşadığına; Ona olan engin muhabbetin geçen zamana rağmen artarak devam ettiğine bir kez daha şahit olduk. Bu güzel ve olumlu; bu takdire şâyân ve sevindirici gelişmeler yanında, geçen Cuma günü Mısır'da yaşanan katliâmın geride bıraktığı hüznün yasını tutuyor İslam âlemi aynı zamanda… Cuma namazı için bir araya gelen, her biri Kâbetullah'ın şubelerinden biri olarak kabul edilen camilerden birinde Cuma namazı için bir araya gelen Müslümanları, bombalarla kurşunlarla katletti, insaftan; şefkat ve merhametten yoksun zâlim ve câniler…

  01 Aralık 2017 Cuma 14:10Devamını Oku →
 • İlk Müslüman çarşısı
  ​HİCRETTEN SONRA YAPILANLAR

  04 Ekim 2017 Çarşamba 10:10Devamını Oku →
 • Hicretten sonra Medine’de neler yapıldı?
  Değerli okuyucum,Muharrem ayı ile birlikte idrak ettiğimiz yeni bir hicrî yılın ilk günlerindeyiz. Geçen hafta başladığımız, hicretten çıkaracağımız dersler konusuna bugünkü yazımızda da devam ediyoruz. Peygamber-i Zişân (sav) Efendimizin Medine'ye hicret etikten sonra icra ettiği faaliyetleri ele alarak çıkarabileceğimiz derslerin neler olduğunu belirlemeye çalışalım.

  28 Eylül 2017 Perşembe 15:18Devamını Oku →
 • Hicretten çıkarılacak dersler
  Değerli okuyucum,Önceki yazımızda, hicretin, tarihte yaşanmış ve bitmiş bir olay ya da süreç olmadığından söz etmiştik ilk cümlelerimizde... Hele bir hadis-i şerifteki "(Gerçek) muhacir Allah'ın yasakladığı kötülük ve günahları terk eden kimsedir" ifadesi, Sevgili Peygamberimizin (sav) hicretin ve muhacirin her çağda var olacağına işaretiydi bizlere… Yazımızın sonunda hicreti farklı yönleriyle ele alacağımızdan bahsetmiştik. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.

  25 Eylül 2017 Pazartesi 16:43Devamını Oku →
 • Günlerin en faziletlisi: Arefe!...
  Değerli okuyucum.Dün başladığımız özel yazımıza bugün de devam edeceğiz. Bugün Terviye Günü'nü idrak edecek olan hacı adayları, yarın sabah namazını eda ettikten sonra dillerinde tekbirlerle, kafileler halinde Arafat Vadisi'ne intikal ederek çadırlarına yerleşecek ve haccın en önemli şartı olan Vakfe Duası için hazırlıklara başlayacaklar...

  30 Ağustos 2017 Çarşamba 12:24Devamını Oku →
 • Ey rahmeti bol Padişah! Cürmüm ile geldim sana!..
  Kıymetli okuyucum.Hacca manevi hazırlık konusunda bugün beşinci bölümünü ele aldığımız yazımızda, sözlerimizin başında hatırlatmamız gereken önemli bir husus var. Hacca dair kaynaklara baktığımızda Sevgili Peygamberimizin (sav) neredeyse her bir mekân ve her bir zaman diliminde çok mânidar bir niyaz ile Mevlâmıza yalvardığını görüyoruz. 

  28 Ağustos 2017 Pazartesi 10:53Devamını Oku →
 • “Ey Rabbim! İşimi kolay getir, zorlaştırma ne olur!..”
  Değerli okuyucum.Hacc ibadetinin ifasına tekaddüm eden günlerdeyiz. Mübarek topraklarda ve mukaddes mekânlarda günlerini geçiren mümin kardeşlerimiz yanında henüz maneviyat kokan iklime intikal etmemiş hacı adaylarımız var. Kafileler halinde intikaller devam ediyor. Konuya dair yazacaklarımız da henüz bitmiş değil. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.

  23 Ağustos 2017 Çarşamba 10:56Devamını Oku →
 • Dünya ve Ahirette Hüsrânda Olan…
  "Allah'ım! Hacca niyet ettim. Onu bana kolaylaştır ve benden kabul buyur."  

  21 Ağustos 2017 Pazartesi 12:37Devamını Oku →
 • İhramlarınızı Yanınıza Almayı Unutmayın, Takvanızı da…
  Kıymetli okuyucum.Bir önceki yazımızın son satırlarında, makbul ve mebrur bir hac ibadeti için gereken şartların neler olduğu hususunda kalmıştık. Konuya devam ediyoruz. Gelin önce Kur'ân-ı Hakîm'e kulak verelim:

  18 Ağustos 2017 Cuma 11:00Devamını Oku →
 • Geçtiğiniz Yollara Bizden Selam Götürün… (HACC’A MANEVÎ HAZIRLIK-1)
  Mübarek topraklara ve mukaddes mekânlara doğru yola çıkan hacı adaylarını uğurlama törenlerine şahitlik ettiğimiz şu günlerde gerek hacı adaylarımız gerekse gönlünde bu heyecanı hep canlı tutanlarımız için, bu yazımızda hacca manevi hazırlık konusunu ele almayı uygun gördük. 

  17 Ağustos 2017 Perşembe 11:19Devamını Oku →