17 Temmuz 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12»
 • Prof. Dr. Mehmet Emin AY
 • Mi’râc’ın müminlere hediyesi: Namaz…
  Değerli okuyucum.

  16 Nisan 2018 Pazartesi 16:51Devamını Oku →
 • “Zamana andolsun ki, insanoğlu kesin bir hüsran içindedir”
  Bir yılı daha geride bıraktığımızda ömür sermayemizden koca bir 365 gün kaybetmişiz demektir. Eğer bu 365 günlük zaman, gereği gibi değerlendirilmişse ömür sermayesi ebedi kazanca dönüşen bir süreç olmuş demektir. Aksi ise, kaybın tâ kendisi…

  03 Ocak 2018 Çarşamba 11:13Devamını Oku →
 • “İman varsa imkân da vardır…”
  Değerli okuyucum.Dün İstanbul, tarihi bir gün yaşadı. Dönem Başkanı sıfatıyla İslam İşbirliği Teşkilatı'nı (İİT) olağanüstü toplantıya çağırdı Türkiye… Bu çağrıyı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı öncesi süreçte birçok ülke lideri yanında Papa gibi dini otoritelerle de telefon görüşmesi yaptı; Kudüs ile ilgili alınan haksız kararı muhataplarına anlatarak kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Denilebilir ki, uluslararası ilişkiler bağlamında elinden gelen her şeyi yaptığı gibi hemen her gün konuşmalarında bu konuya değindi ve yapılan haksızlığa dikkat çekti.

  15 Aralık 2017 Cuma 10:38Devamını Oku →
 • Âlemlere rahmet: Hz. Muhammed (sav)
  İslâm âlemi olarak bir Mevlid Kandili'ni daha ihya ettik. Özellikle ülkemizde camilerin bu gece dolup taştığına; Peygamber Sevgisi'nin bütün canlılığıyla toplumda yaşadığına; Ona olan engin muhabbetin geçen zamana rağmen artarak devam ettiğine bir kez daha şahit olduk. Bu güzel ve olumlu; bu takdire şâyân ve sevindirici gelişmeler yanında, geçen Cuma günü Mısır'da yaşanan katliâmın geride bıraktığı hüznün yasını tutuyor İslam âlemi aynı zamanda… Cuma namazı için bir araya gelen, her biri Kâbetullah'ın şubelerinden biri olarak kabul edilen camilerden birinde Cuma namazı için bir araya gelen Müslümanları, bombalarla kurşunlarla katletti, insaftan; şefkat ve merhametten yoksun zâlim ve câniler…

  01 Aralık 2017 Cuma 14:10Devamını Oku →
 • İlk Müslüman çarşısı
  ​HİCRETTEN SONRA YAPILANLAR

  04 Ekim 2017 Çarşamba 10:10Devamını Oku →
 • Hicretten sonra Medine’de neler yapıldı?
  Değerli okuyucum,Muharrem ayı ile birlikte idrak ettiğimiz yeni bir hicrî yılın ilk günlerindeyiz. Geçen hafta başladığımız, hicretten çıkaracağımız dersler konusuna bugünkü yazımızda da devam ediyoruz. Peygamber-i Zişân (sav) Efendimizin Medine'ye hicret etikten sonra icra ettiği faaliyetleri ele alarak çıkarabileceğimiz derslerin neler olduğunu belirlemeye çalışalım.

  28 Eylül 2017 Perşembe 15:18Devamını Oku →
 • Hicretten çıkarılacak dersler
  Değerli okuyucum,Önceki yazımızda, hicretin, tarihte yaşanmış ve bitmiş bir olay ya da süreç olmadığından söz etmiştik ilk cümlelerimizde... Hele bir hadis-i şerifteki "(Gerçek) muhacir Allah'ın yasakladığı kötülük ve günahları terk eden kimsedir" ifadesi, Sevgili Peygamberimizin (sav) hicretin ve muhacirin her çağda var olacağına işaretiydi bizlere… Yazımızın sonunda hicreti farklı yönleriyle ele alacağımızdan bahsetmiştik. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.

  25 Eylül 2017 Pazartesi 16:43Devamını Oku →
 • Günlerin en faziletlisi: Arefe!...
  Değerli okuyucum.Dün başladığımız özel yazımıza bugün de devam edeceğiz. Bugün Terviye Günü'nü idrak edecek olan hacı adayları, yarın sabah namazını eda ettikten sonra dillerinde tekbirlerle, kafileler halinde Arafat Vadisi'ne intikal ederek çadırlarına yerleşecek ve haccın en önemli şartı olan Vakfe Duası için hazırlıklara başlayacaklar...

  30 Ağustos 2017 Çarşamba 12:24Devamını Oku →
 • Ey rahmeti bol Padişah! Cürmüm ile geldim sana!..
  Kıymetli okuyucum.Hacca manevi hazırlık konusunda bugün beşinci bölümünü ele aldığımız yazımızda, sözlerimizin başında hatırlatmamız gereken önemli bir husus var. Hacca dair kaynaklara baktığımızda Sevgili Peygamberimizin (sav) neredeyse her bir mekân ve her bir zaman diliminde çok mânidar bir niyaz ile Mevlâmıza yalvardığını görüyoruz. 

  28 Ağustos 2017 Pazartesi 10:53Devamını Oku →
 • “Ey Rabbim! İşimi kolay getir, zorlaştırma ne olur!..”
  Değerli okuyucum.Hacc ibadetinin ifasına tekaddüm eden günlerdeyiz. Mübarek topraklarda ve mukaddes mekânlarda günlerini geçiren mümin kardeşlerimiz yanında henüz maneviyat kokan iklime intikal etmemiş hacı adaylarımız var. Kafileler halinde intikaller devam ediyor. Konuya dair yazacaklarımız da henüz bitmiş değil. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.

  23 Ağustos 2017 Çarşamba 10:56Devamını Oku →
Back To Top