19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

1234567»
 • Prof. Dr. Sami ŞENER
 • İlmi Olmak Adına, Değerlerden Fedakarlık Etme Yanlışlığı
  Prof.Dr.Sami Şenerİlim, insanlığa yol  açan ve toplumların gelişmesini sağlayan en önemli  "beşeri miras"tır.  İlim, aynı zamanda insanı baskı ve şiddete yönlendirebilen bir mekanizma haline de gelebilmektedir.  Bundan dolayı ilmi, yegane hakikat ölçüsü olarak kabul etmemiz mümkün olmamaktadır

  09 Ocak 2019 Çarşamba 15:22 Devamını Oku →
 • Siyasetin değerleri ve yeni bir alternatif sistem ihtiyacı
  Türkiye'de siyaset, Meşrutiyet dönemi ile birlikte batıcı parlamenter sistemi benimsedi. O dönemden sonra, Türkiye'nin siyasetinde istikrarlı bir gelişme olduğunu söylemek mümkün değil. 

  29 Kasım 2018 Perşembe 08:22 Devamını Oku →
 • Çelişkiler içinde bir hayatın tehlikesi
  İnsan olarak  her ne kadar  inişli-çıkışlı  bir hayat yaşıyorsak da, belli  ve düzgün bir hayat felsefesine sahip olmaya çalışırız. 

  23 Kasım 2018 Cuma 10:18 Devamını Oku →
 • Münevverin Sorumluluğu
  Münevver kelimesi,  kişinin bilgi ve hikmet kavramlarını üzerinde toplayan insan  niteliğini anlatır.  Eski bir kelime olan münevver; nurlanmış, aydınlanmış   kişi olarak kültür sistemimize girmiştir.  Modernleşme ile birlikte, bu kelime; sadece  kelime olarak değil, kavram olarak  "aydın" şekline dönüştürülmüştür.  Kelime, "nitelik" özellikli bir manadan, "kişiye özel"  bir hale dönüşmüştür. Halbuki, asıl olan niteliktir ve insan, ancak bu güzel ve yüce niteliklere sahip olduğunda çevresine ışık ve bilgelik taşıyabilir. Yoksa, sadece "aydın" ünvanını alacağı bilgi ve statü ile değil.. Bu yüzden münevver kelimesi, aydın kelimesinden daha  geniş ve daha derin manalar taşımaktadır.

  13 Kasım 2018 Salı 12:00 Devamını Oku →
 • Cemaat kavramını yeniden düşünmek
  Sosyoloji'de   önemli bir yer işgal eden Cemaat kavramı, modernleşme ile birlikte yerini Cemiyet kavramına bırakmış ve batı'da  dine, ahlaka ve geleneğe ait  her türlü değer ve pratiği  hayattan uzaklaştırmıştır.  

  06 Kasım 2018 Salı 08:24 Devamını Oku →
 • Siyaset Kutsallaştırılıyor mu
  Siyaset, sözlüklerde insan yönetme sanatı olarak bilinmektedir. Dolayısıyla siyasetin bir toplumda çok önemli bir görev olarak işlerlik göstermesi gerekir.

  31 Ekim 2018 Çarşamba 08:04 Devamını Oku →
 • Şehirlerin İnsanileşmeye ihtiyacı var
  Şehir, insanların  kendilerini en rahat ve iyi hissedecekleri bir ortam olarak bilinmektedir.  Bir manada, medeniyetin gelişme alanı olarak da  kabul edilmektedir.  Bütün bu hayal ve beklentiler içerisinde günümüz şehirleri, sanki  farklı bir dünyanın yerleşim yerleri olarak karşımızdadır. 

  23 Ekim 2018 Salı 09:35 Devamını Oku →
 • Filmlerle gelen Yabancılaşma
  Sanatın fikir ve ideolojilerin yayılmasındaki rolü ve önemi, kitle iletişim vasıtalarının bulunulduğundan beri daha da önemli hale gelmiştir.

  11 Ekim 2018 Perşembe 08:03 Devamını Oku →
 • Mc Kinsey ve Türkiye'nin Yabancı danışmanlarla imtihanı
  Türkiye, Meşrutiyet döneminden beri yabancı uzman ve  sosyal bilimcilerin yön verdiği bir ülke. Bunlar içinde, Türkiye'nin gerçekleri ile  uygun görüş ve düşünce sahipleri olduğu gibi,  Türkiye'yi tanımayan ve Türkiye'nin sosyal ve kültürel yönü ile  ilgilenmeyip, kendi toplumunun bulgu ve gerçekleri ile olaya bakıp, Türkiye'nin faydasına olmayan görüş ve metotlar uygulayanlar az değil.

  05 Ekim 2018 Cuma 14:33 Devamını Oku →
Back To Top