19 Kasım 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

1234567»
 • Prof. Dr. Sami ŞENER
 • Münevverin Sorumluluğu
  Münevver kelimesi,  kişinin bilgi ve hikmet kavramlarını üzerinde toplayan insan  niteliğini anlatır.  Eski bir kelime olan münevver; nurlanmış, aydınlanmış   kişi olarak kültür sistemimize girmiştir.  Modernleşme ile birlikte, bu kelime; sadece  kelime olarak değil, kavram olarak  "aydın" şekline dönüştürülmüştür.  Kelime, "nitelik" özellikli bir manadan, "kişiye özel"  bir hale dönüşmüştür. Halbuki, asıl olan niteliktir ve insan, ancak bu güzel ve yüce niteliklere sahip olduğunda çevresine ışık ve bilgelik taşıyabilir. Yoksa, sadece "aydın" ünvanını alacağı bilgi ve statü ile değil.. Bu yüzden münevver kelimesi, aydın kelimesinden daha  geniş ve daha derin manalar taşımaktadır.

  13 Kasım 2018 Salı 12:00 Devamını Oku →
 • Cemaat kavramını yeniden düşünmek
  Sosyoloji'de   önemli bir yer işgal eden Cemaat kavramı, modernleşme ile birlikte yerini Cemiyet kavramına bırakmış ve batı'da  dine, ahlaka ve geleneğe ait  her türlü değer ve pratiği  hayattan uzaklaştırmıştır.  

  06 Kasım 2018 Salı 08:24 Devamını Oku →
 • Siyaset Kutsallaştırılıyor mu
  Siyaset, sözlüklerde insan yönetme sanatı olarak bilinmektedir. Dolayısıyla siyasetin bir toplumda çok önemli bir görev olarak işlerlik göstermesi gerekir.

  31 Ekim 2018 Çarşamba 08:04 Devamını Oku →
 • Şehirlerin İnsanileşmeye ihtiyacı var
  Şehir, insanların  kendilerini en rahat ve iyi hissedecekleri bir ortam olarak bilinmektedir.  Bir manada, medeniyetin gelişme alanı olarak da  kabul edilmektedir.  Bütün bu hayal ve beklentiler içerisinde günümüz şehirleri, sanki  farklı bir dünyanın yerleşim yerleri olarak karşımızdadır. 

  23 Ekim 2018 Salı 09:35 Devamını Oku →
 • Filmlerle gelen Yabancılaşma
  Sanatın fikir ve ideolojilerin yayılmasındaki rolü ve önemi, kitle iletişim vasıtalarının bulunulduğundan beri daha da önemli hale gelmiştir.

  11 Ekim 2018 Perşembe 08:03 Devamını Oku →
 • Mc Kinsey ve Türkiye'nin Yabancı danışmanlarla imtihanı
  Türkiye, Meşrutiyet döneminden beri yabancı uzman ve  sosyal bilimcilerin yön verdiği bir ülke. Bunlar içinde, Türkiye'nin gerçekleri ile  uygun görüş ve düşünce sahipleri olduğu gibi,  Türkiye'yi tanımayan ve Türkiye'nin sosyal ve kültürel yönü ile  ilgilenmeyip, kendi toplumunun bulgu ve gerçekleri ile olaya bakıp, Türkiye'nin faydasına olmayan görüş ve metotlar uygulayanlar az değil.

  05 Ekim 2018 Cuma 14:33 Devamını Oku →
 • Sosyal ve ilim dünyasına hakim yanlış kalkış noktaları
  Bilgi, insanın en önemli ve değerli  mirasıdır. Çünkü insanın ahlaki ve fikri  varlığı, onun  hayatının en önemli kararlarına etki etmekte ve medeni gelişimini sağlamaktadır.Bilginin, İslam medeniyetinde sadece zihni bir olay olmadığını, sosyal ve ahlaki değerlerle bağlantı ve karşılıklı etkileşim içinde bulunduğunu kadım kaynaklarımızdan  bilmekteyiz.

  29 Eylül 2018 Cumartesi 08:43 Devamını Oku →
 • Dindarlığın Analizi ve Dini Bilgiye olan ihtiyaç
  Din, temel olarak Allah tarafından gönderilen emir ve yasaklardan ibaret  inanç, ahlak ve  sosyal nitelikteki düşünce ve uygulamaların bir hayat tarzı olarak   kabul edilmesi ve yaşanması olarak bilinmektedir.  İslam dini, böyle kapsamlı bir dinin inancı temsil eder.

  18 Eylül 2018 Salı 09:34 Devamını Oku →
 • İKTİSADİ HAYATIN SOSYAL TEMELLERİ BOŞLUKTA MI KALACAK?
  Türkiye,  Meşrutiyet ile birlikte  batılı aydınlar olarak  Liberal ekonomik  düşünce sistemini gündemine  aldı  ve  batılılaşmanın tabii sonucu olarak batı sistemi, sadece  askeri, eğitim ve hukuk alanında değiştirilmekle kalmadı, iktisadi ve sosyal sistem de  sırasıyla batılı niteliğe  büründü.

  12 Eylül 2018 Çarşamba 10:50 Devamını Oku →
 • Sivil İtaatsizlik mi, Siyasi Sorumluluğu Paylaşma mı?
  Siyasi sistemler, kendi  kültür ve değer sistemleriyle  bir  yapı  ve özellik kazanırlar.  Demokratik siyasi sistem de, kendi  şartlarına göre  bazı kavram ve  yapılar  hazırlamış ve günümüzün siyasi  kültürünü de bu şekilde biçimlendirmişlerdir.  Uzun zamandır demokratik olma, bir meziyet  gibi  kabul edilmiş ve demokrasi bir "değer" gibi  empoze edilmiştir.  Halbuki, o da diğer siyasi  modeller gibi, bir yönetim şeklidir.

  30 Ağustos 2018 Perşembe 08:28 Devamını Oku →
Back To Top