23 Haziran 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12345»
 • Prof. Dr. Sami ŞENER
 • Sosyal değişim ve İslami kimliğin kaybı (3)
  İslam medeniyeti, yeni gelişmeler karşısında aciz ve tepkici bir tutum içinde olmamıştır. Fetih hareketleri ve buna bağlı çabalarla çeşitli kültür ve medeniyetlerle karşı karşıya gelmiştir.

  22 Haziran 2018 Cuma 07:39Devamını Oku →
 • Sosyal değişim ve İslami kimliğin kaybı (2)
  İslam toplumu, kendi iç bünyesinde ortaya çıkan ve itikadi görüşlerine ters bazı rahatsızlıklarla belli bir ölçüde sapmaya uğrarken, yabancı hayat tarzlarının benimsenmesiyle de içten içe bir çözülmeye uğruyordu.

  21 Haziran 2018 Perşembe 07:38Devamını Oku →
 • Sosyal değişim ve İslami kimliğin kaybı (1)
  İnsan, bilgi ve inanç:

  20 Haziran 2018 Çarşamba 11:37Devamını Oku →
 • Eğitimin kurumlaşması sağlanamazsa, bilginin yabancılaşması önlenemez
  Geçen yazımda bilginin yabancılaşmayı sağlayan bir nitelik taşıdığını ve bunun da eğitim sistemini istenilen verimlilik ve faydaya ulaştıramadığından bahsetmiştim. Buna sebep olarak sosyal hayata cevap veremeyen batı kaynaklı ve batı ihtiyaçlarına uyarlanmış bilginin varlığını dile getirmiş, bu bilginin kendi inanç ve değerler sistemimizle uyuşmadığını ve hatta bu değerlerin yerleştirmek istediği kültür ve insan tipinden uzaklaştıran bir rol oynadığını açıklamaya çalışmıştım.

  11 Haziran 2018 Pazartesi 10:51Devamını Oku →
 • Yabancı bilgiler çerçevesinde yürüyen eğitim ve problemleri
  Türkiye, yıllardır "eğitim'de reform"u konuşuyor ve eğitim sisteminin yaz-boz tahtasına döndüğünden şikayet ediyor. Genel olarak bakıldığında bu şikayet haksız değil. Özellikle, yedi sekiz yıl öncesi için bu değerlendirme son derece doğru. Eğitim muhtevasına baktığımızda, bugün için de geçerli bir sıkıntı.

  28 Mayıs 2018 Pazartesi 10:42Devamını Oku →
 • Kendimizi keşfetme ihtiyacı
  Bilgi ve teknolojinin alabildiğine geliştiği bir dönemde, insan kendini ve hayatın amacını anlama noktasında oldukça cahil ve duyarsız bir halde bulunuyor. Eşyalar ve teknolojik gelişmeler, onun adeta aklını başından almışcasına bir vurdumduymazlık ve şaşkınlık içinde olayların etkisinde ve onların sürüklediği cansız bir nesne gibi yaşamayı sürdürüyor.

  22 Mayıs 2018 Salı 10:23Devamını Oku →
 • Ekonomik ve politik mantık
  Toplumların kendi varlıklarını sürdürme ve geliştirme konusunda kabaca maddi ve manevi iki temel dinamik bulunmaktadır.

  18 Mayıs 2018 Cuma 10:58Devamını Oku →
 • Hindistan'dan Türkiye’yi ve toplumumuzun misyonunu düşünmek
  Institute of Objective Studies'in rahmetli Prof.Dr.İsmail Raci Faruki'nin hayatı ve ilim dünyasına yönelik yaptığı çalışmalarını gündeme getiren bir toplantıya katıldım. Öncelikle bu toplantı, ilim adamımızın sosyolojik açıdan ele aldığı bilgi felsefesi, dini bilgi ve sosyal hayat ile ilgili meselelerle yüzleşerek şuur oluşumuna önemli bir katkı sağladığını söylemeliyim.

  01 Mayıs 2018 Salı 06:46Devamını Oku →
 • Hak ve yetki dengesi
  Toplumların yönetiminde bazı kişiler, halktan yetki alırlar. İster demokratik sistemlerde, ister dini veya geleneksel sistemlerde farklı şekillerde de olsa toplumdan yetki alma özelliği vardır.

  05 Nisan 2018 Perşembe 10:52Devamını Oku →
 • Avrupa'da Yeni bir Haçlı ruhu mu uyanıyor
  Haçlı seferleri, İslam dünyasına yönelik dini ve manevi değerlerin korunması ismi altında, yapılan askeri seferleri dizisidir. Bu hareket, aslında Hristiyanlığı korumak ve ona yönelik tecavüzleri ortadan kaldırmak yerine, kendi hakimiyet ve sömürülerine dini alet ederek, hristiyanları tek bir güç altına toplayarak İslam dünyasını ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

  27 Mart 2018 Salı 09:52Devamını Oku →
Back To Top