27 Mayıs 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12345»
 • Prof. Dr. Sami ŞENER
 • Kendimizi keşfetme ihtiyacı
  Bilgi ve teknolojinin alabildiğine geliştiği bir dönemde, insan kendini ve hayatın amacını anlama noktasında oldukça cahil ve duyarsız bir halde bulunuyor. Eşyalar ve teknolojik gelişmeler, onun adeta aklını başından almışcasına bir vurdumduymazlık ve şaşkınlık içinde olayların etkisinde ve onların sürüklediği cansız bir nesne gibi yaşamayı sürdürüyor.

  22 Mayıs 2018 Salı 10:23Devamını Oku →
 • Ekonomik ve politik mantık
  Toplumların kendi varlıklarını sürdürme ve geliştirme konusunda kabaca maddi ve manevi iki temel dinamik bulunmaktadır.

  18 Mayıs 2018 Cuma 10:58Devamını Oku →
 • Hindistan'dan Türkiye’yi ve toplumumuzun misyonunu düşünmek
  Institute of Objective Studies'in rahmetli Prof.Dr.İsmail Raci Faruki'nin hayatı ve ilim dünyasına yönelik yaptığı çalışmalarını gündeme getiren bir toplantıya katıldım. Öncelikle bu toplantı, ilim adamımızın sosyolojik açıdan ele aldığı bilgi felsefesi, dini bilgi ve sosyal hayat ile ilgili meselelerle yüzleşerek şuur oluşumuna önemli bir katkı sağladığını söylemeliyim.

  01 Mayıs 2018 Salı 06:46Devamını Oku →
 • Hak ve yetki dengesi
  Toplumların yönetiminde bazı kişiler, halktan yetki alırlar. İster demokratik sistemlerde, ister dini veya geleneksel sistemlerde farklı şekillerde de olsa toplumdan yetki alma özelliği vardır.

  05 Nisan 2018 Perşembe 10:52Devamını Oku →
 • Avrupa'da Yeni bir Haçlı ruhu mu uyanıyor
  Haçlı seferleri, İslam dünyasına yönelik dini ve manevi değerlerin korunması ismi altında, yapılan askeri seferleri dizisidir. Bu hareket, aslında Hristiyanlığı korumak ve ona yönelik tecavüzleri ortadan kaldırmak yerine, kendi hakimiyet ve sömürülerine dini alet ederek, hristiyanları tek bir güç altına toplayarak İslam dünyasını ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

  27 Mart 2018 Salı 09:52Devamını Oku →
 • Türkiye'de islamın meşruluğu
  Günümüz Türkiyesinde İslam, Meşrutiyet devrinden beri  devletin kontrol altına aldığı bir din ve medeniyet olarak varlığını sürdürmeye çalışmıştır.  Halkın müslüman olması ve asırlardır İslamın hayatı şekillendiren bir inanç ve kültür halinde  varlığını sürdürmesi, hükümetlerin batıcı ve seküler bir tercih yapmasına rağmen devam etmiştir.

  13 Mart 2018 Salı 10:41Devamını Oku →
 • Yeni Türkiye'nin ihtiyaçları 2: Adaletli, ahlaklı ve vaadinde duran insan
  2002'de Ak Parti, hükümet ve siyasi partilere olan güvenin kalmaması sebebiyle halkın büyük bir teveccühü ve beklentisi ile seçimi kazanıyor ve iktidara tek başına geliyordu. Bu durum, halkın artık yeni bir siyasi hareket ile geleceğini tayin etmenin kararlılığının sonucu olarak ortaya çıkıyor ve önceki bütün partileri siyasetten uzaklaştırıyordu.

  06 Mart 2018 Salı 09:56Devamını Oku →
 • Yeni Türkiye'nin İhtiyaçları 1: Dirayetli ve kaliteli insan eksikliği
  Türkiye'de, 2002'den sonra farklı bir siyasi vizyon ve anlayışa kavuşarak hükümet ve halk arasında sıkı ve yakın bağlar ortaya çıktı. Ondan önce de aynı doğrultuda bir tavır ortaya koyulmaya çalışıldıysa da, Türkiye'nin şartları ve siyasi yapının metot, hazırlık ve yaklaşımlarının yetersizliği sebebiyle, bu tür bir başarı noktası elde edilemedi. Ancak, 2002'den sonra İlk defa, halkın beklenti ve değerleri dikkate alınarak bir politika üretme noktasına gelindi.

  02 Mart 2018 Cuma 12:08Devamını Oku →
 • Batı’nın ikiyüzlü tavrı ve batı kültüründe iflası
  Batı, Yeni çağa Aydınlanma ve Rönesans hareketleriyle kendi eski bağlarını koparak, aklın ve ilmin verileriyle hareket edeceği iddiası ile girmişti. Bu hareket, bütün dünyada etkisini gösteren büyük bir devrim olarak lanse edildi. Batı toplumu, artık dinin ve geleneğin etkilerinden kendini kurtarıyor ve akla, bilgiye güveniyordu.

  23 Şubat 2018 Cuma 10:38Devamını Oku →
 • Zeytindalı Harekatı bazı sosyal perdeleri kaldırıyor
  Türkiye, Bilecik'te Osmanlı beyliği ile tarih sahnesine çıktıktan sonra, belli bir kültür, ahlak ve sistem anlayışı ile kendi ruhuna ve düşünce sistemine yönelik bir toplum felsefesi ortaya koydu. Bu toplum felsefesi, Müslüman Türk cemiyetini sadece Osmanlı devleti ismi altında 650 yıllık şerefli ve büyük eserlerle dolu bir tarih sürecini gerçekleştirdi.

  15 Şubat 2018 Perşembe 10:49Devamını Oku →
Back To Top