13 Aralık 2018 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ramazan mektebi

Ramazan ayı mü'minler için bir eğitim ve öğretim ayıdır. Bu ay ibadetler ve hayırlar için özel ve verimli bir aydır. İslâm Dini'nin kaynağını oluşturan Kur'ân-ı Kerîm'in, Cibrîl isimli melek aracılığı ile Şanlı Peygamberimiz Hz. Muhammed'e indirilmeye başlandığı hatıralı bir aydır. Ana ibadetlerimizden olan Orucun kendisinde farz kılındığı aydır.
Ramazan mektebi
Kur’ân inanmakla ve yaşamakla yükümlü olduğumuz İlahi Kitap'tır. Oruç ise bu Yüce Kitab'ın çizgisinde yaşayabilmek için muhtaç olduğumuz Takva'ya bizi erdirecek  ayrıcalıklı ibadettir.

Rabbimiz Bakara Sûresinin 185. âyetinde farz kıldı­ğı orucun bu ayda tutulmasını şöylece emretmiştir.

«Ramazan Kur'ân’ın kendisinde indirildiği aydır. Kur'ân, insanları Allah'ı belirlediği dosdoğru yola iletir. Bu yolun belgelerini ve Hak ile batılların ayırıcı ölçülerini verir. Sizden her kim Ramazan ayında hazır bulunur­sa o ay oruç tutsun...»

Muhterem Okuyucum!

Gerçekten düşünür bir cemiyetçi/toplumcu olarak Ramazan ayını incelediğimizde, onun dünyamızın amelî eğitim yaptıran çok güçlü bir mektebi olduğunu görürüz.

Bu yüce mektebin genelde İslâmi emirler ve yasaklar ve özelde oruç, namaz, zekât, fitre, Kur'ân oku­mak ve dinlemek ve çokça zikir yapmak gibi müfredatı­nı uygulayan, geçmiş on bir ayın muhasebesini yapan ve gelecek on bir aya bedenen ve ruhen hazırlanan ve böy­lece İslâm Dini'nin hayat düsturlarını yaşama aşkıyla dolan Mü'minler Yüce Mevlâmızdan rahmet ve rıza dip­loması alırlar.

Ramazan mektebinde arz edilen bu olumlu neticeyi alabilmek için Ramazan eğitiminin tek hedefi, Mü'min hayatının biricik gayesi olan ibâdetlerle, ciddî bir İslâm insanı olarak kaynaşmak lâzımdır.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/ramazan-mektebi-14-4261h.html


Back To Top