19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ramazan nasıl geçiyor

Evet, bir ramazan daha geçiyor. Mübarek ramazan ayı nûr ile gelir aydınlatır, hidayet ile takvâ ile zuhur eder huzur verir. Bereket ile yayılır canlılık kazandırır. Buna rağmen çoğu zaman ramazan hüzün ile gider. Bu sene de ramazan ayına layıkı ile değer verildiği iddia edilemez. Rabbimiz Allah Teâlâ Kur'an'ı Kerimi ramazan ayında indirdi ve nice hikmetlerle donattığını beyan buyurdu.
Ramazan nasıl geçiyor
Muhasebe ve muhakeme ediyorum, Kur'an ayetleri karşısında islam ümmetine bakıyorum, keşmekeş bir hayatı temaşa ediyorum. Hayretler içinde kaldığımı hissediyorum. Ramazan ayı orucunun farz kılındığı ayete ve devamına bakıyorum, insanı derin tefekküre ve daha derin muhasebeye yönlendirdiğini görüyorum.

Alîm, Habîr ve Hakîm Rabbimiz, ilgili ayetlerde ilkeler bütünlüğü olduğunu ve hikmetler derinliğini gösteriyor. İlgili ayetlerde temel kavramlar müminlerin şuurunu canlandırır. Bu ayetlerde müslümanlara değil, müminlere seslenen Mevlâmız. "Sizden önceki ümmetlere yazıldığı gibi, size de oruç yazıldı" diyerek tevhit esasının doğallığını ve yalnız bir ümmetin değil tüm ümmetlerin ideal birliğinin yegâne ilkeleri sunumu yapıyor. En doğal halinde verilen umdelerde Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin ümmetine takva nimetini bahşettiğini hatırlatır. Devamında fıkhî bilgiler verir ve bundan sonra hayatîbilgilerin sunumunu yapar.

Yazının devamı için »»


İlhan ORAL
http://www.mirathaber.com/ramazan-nasil-geciyor-14-4389h.html


Back To Top