13 Aralık 2018 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Rezil kalemler

Sözcü gazetesinden Bora Erdin'in 16 Mayıs 2018 tarihli İnternet haberine göre Merkez Bankası dört ayda 10 milyar TL para bastı. Ocak ayından 124 milyar olan tedavüldeki para miktarı 134 milyar TL’ye ulaştı. İktisatçı Ege Cansen, “Buna karşılıksız para basma denir” diye konuştu.
Rezil kalemler
Ege Cansen, emeklilere iki bayram ikramiyesi ve desteğinin yanında kamu ihtiyacı olan paranın basılması, Türkiye ekonomisi için yıkıcı olabileceğini, para basmanın enflasyonu hızlandıracağını söylüyor.

SÖZCÜ yazarı iktisatçı Ege Cansen; tedavüldeki para miktarının 2009’da 38 milyar 340 milyondan bugün 134 milyar 780 milyon olduğunu, devletlerin para basmasının iki farklı yolu olduğunu, ancak Türkiye'nin tercih ettiği yöntemin ‘ahlaksız' olduğunu belirtti. Ege Cansen burada şişen para miktarıdır. Açıklanan enflasyon rakamları da işte bu para şişmesidir.”

Ege Cansen ve bu eksende düşünüp kalemlerini oynatanların hepsine yönelik bu yazımızı yazıyoruz. Bakalım ahlaksız yöntemi kim tercih ediyor okuyucularımız buna karar versin.

Hükümet milletine bayram ikramiyesi verdi diye rahatsız olanlar, Merkez Bankasının para basmasını Türkiye’nin ahlaksız bir tercih yaptığını söylemek, Türk milleti üzerinden Türk hükumetine yapılmış ahlaksız bir üsluptur. Para basmayı ahlaksızlık olarak görüyorsanız, para basma yetkisinin verildiği Merkez Bankasına bu ithamı yapacaksınız. Kaldı ki biz bu üslubu da ahlaksız bir üslup olarak görüyoruz.

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/rezil-kalemler-3-4216h.html


Back To Top