13 Aralık 2018 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Rusya'nın Azak taaruzu

Rusya Federasyonu Karadeniz'in kuzey ucunda Kırım'ın kıyısındaki bir iç göl niteliğindeki stratejik Azak Denizinde Ukrayna gemilerine saldırıda bulundu ve bunların ikisini ele geçirdi. NATO ve üye ülkeler durumla ilgili endişelerini belirttiler. 
Rusya'nın Azak taaruzu
Moskova daha önce Ukrayna'da Avrupa etkisi ve NATO üyeliği eğilimine karşı ülkede iç savaşa destek vermiş, bir bölümünde kendine yakın yönetim kurmuş ve Kırım yarımadasını ilhak etmişti. 

Son deniz harekatıyla Rusya Federasyonu Karadeniz'de kimin hakim olduğunu, Kırım sahillerinde asla Ukrayna egemenliğine izin vermeyeceğini vurgulamış oldu. 


Rusya'yı Batı gözüyle değil kendi tarih birikimimizle anlamamız buna göre değerlendirmemiz gerekiyor. 

Rusya, doğal olarak coğrafi engellerle ayrılmış bir ülke değildir. Avrupa'da, Sibirya'da, Orta Asya'da sınırları ve savunması yoktur. Rusya kolayca işgal edilebilecek bir ülkedir. 

Nitekim Hunlar, Göktürkler, Bulgarlar, Hazarlar, İsveçliler, Moğollar, Altın Ordu, Polonya, Kırım Hanlığı, Fransa, Almanya gibi sayısız güç tarafından kolayca istila edilmiştir. Litvanya bile yüzyıllarca Ruslara hükmetmiştir. 

Bu nedenle Rusya farklı bir savunma geliştirmiştir. Bu da iki noktadan oluşur. Birincisi çevresindeki ülkeleri kontrol altında tutmak, bir tampon kuşak oluşturmaktır. Bu karın kasları sayesinde darbelerden korunur. İkincisiyse sürekli olarak saldırı yapabilecek bir konumda beklemek, tehdit algısı ortaya koymaktır.

Sovyetler Birliği döneminde bu plana tam uyulmuştur. Doğu Almanya, Polonya, Macaristan, Çekoslovakya, Romanya, Bukgaristan, Arnavutluk, Afganistan, Moğolistan, Kuzey Kore, kendi denetimindeki yabancı ülkelerdi. Avusturya, Finlandiya, Yugoslavya ise daha da derinlik sağlayan nötral ülkelerdi. Bunların da ötesinde iç zırh olarak SSCB'nin 14 cumhuriyeti vardı. 

Şimdi bu 26 ülkelik savunma derinliğinden geriye sadece Lukaşenko diktasındaki bir Belarus kaldı, diğer 25'i ya gitti ya da kesin değil. Zırhının %96'sı delinmiş bir ülkeden bahsediyoruz  

Şu durumda Ukrayna'nın NATO'ya girmesi, burada AB hükmünün geçmesi Moskova'da sadece tatsız değil yaşamsal, varoluşsal ya da bildiğimiz ifadeyle hayat memat meselesi olarak görülmektedir.

Rusya, Çin'in hakimiyeti altına yavaş yavaş girmekte olan zayıflamış bir ekonomik güçtür. Bunu silah ve teknolojiyle, istihbarat ve devlet geleneğiyle kapamaya çabalamaktadır. Bu kay değildir. Rusys can derdindeki bir ülkedir. Çünkü savunulması ve ayakta durması doğal koşullarda çok zordur. 

Azak Denizi taaruzu Rusça "zaten yaralıyım lütfen üzerime gelmeyin" demektir. Zırh stratejisi artık kalmadığından sürekli tehdit stratejisinin uygulanmasıdır. 

Bu nedenle 'Enişte'mizin' ülkesine sabırla, yavaş çekimle ve büyük kamera açısıyla bakmamız gerekir. Moskof'un yaralı vahşi ayıya dönüşmesini etrafa pençe savurmasını istemeyiz. İçinde yaşayan birçoğu Müslüman birçoğu Türk onmilyonların sıkıntı çekmesini de istemeyiz. 

Uzun vadede eğer kalkınır silkinirsek Moskof, Çin'in değil bizim tefimize oynar. Bu nedenle sabırlı, dikkatli ve ferasetli olalım.

Prof. Dr. Kutluk ÖZGÜVEN
http://www.mirathaber.com/rusyanin-azak-taaruzu-7-5842h.html


Back To Top