22 Ekim 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

1234»
 • Sadık USLU
 • Yanlış Değersayım İle Yanlış Para Sistemini Zorluyoruz
  Gerek İslami, gerekse insani değerlere bakışlarımız, finansal değerlere bakışımızı kapsamıyorsa, finansal değerlerimizle örtüşmüyorsa değersayımlarımızı gözden geçirmekten başkaca bir seçeneğimiz yok demektir. Hele hele, bir de finansal değerlere yüklenen anlam, sosyal değerlerimizi şekillendiriyorsa; vay halimize.

  22 Ekim 2018 Pazartesi 10:30 Devamını Oku →
 • Borç tufanında Konkordato'ya başvuracaklara öneriler
  Konkorato ilanı borç tufanıiçerisindeki kişi ve firmalar için kurtarıcı bir filikagibi kabul edilse de, mücadeleden kaçıp elini taşın altına koymaktan imtina edenler de yok değil. Hayır, o kadar da olmamalı elbet. Bu yüzden yazımızda dikkat edilmesi gereken bu hususlara da değineceğiz.

  15 Ekim 2018 Pazartesi 10:13 Devamını Oku →
 • Susam Kredisi Projesi ve "Yeni Çin" misyonu
  Çin hükümetlerini yıllardır despotik uygulamalarıyla tanırız. Zira; 1 Milyar 415 Milyon halkı ile dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan ülkenin, bu nüfusu kontrol etmesi de kolay değildir. Çin’in hem nüfusun dinamizmini koruması, hem de Borca Dayalı Para Sistemiiçerisinde ihtiyaçlarını karşılayabilmesi oldukça çetin bir durumdur. 

  13 Ekim 2018 Cumartesi 08:59 Devamını Oku →
 • Borç Tufanı ve Konkordato Filikaları
  Önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi bir Borç Tufanı, hali hazırda tüm hızıyla devam ediyor. Bu tufanı nasıl karşılamamız gerektiğiyle ilgili; gerek Yunus Ekşi’nin yazılarından, gerekse Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın iktibaslarından tavsiyelerini alma imkanımız oldu.

  11 Ekim 2018 Perşembe 08:49 Devamını Oku →
 • Sanal paralar, toplum ve değerlerimiz
  Para, mal ve hizmetlerin değişim/dönüşümünü sağlayan bir araçtır. Mal ve hizmetlerin değişim ve dönüşüm kabiliyeti sayesinde para, finansal bir değer olarak kabul görür. Böylece; toplum dinamikleriyle eşyaya yüklenen değer, para vasıtasıyla, finansal argümanlara transfer edilir. 

  04 Ekim 2018 Perşembe 08:59 Devamını Oku →
 • Merkez Bankası’nın tamamı hazinenin olsa ne olur!?
  Tarih derslerinden biliriz; hocalarımız savaşların esas sebebinin genellikle “ekonomik sebepler” olduğunu söylerdi. Bu gerçekten hareketle; siyasi sonuçların bağıl nedenleri için de “ekonomiktir” diyebiliriz. 

  28 Eylül 2018 Cuma 08:46 Devamını Oku →
 • Paranın ruhu: Borç
  İnsanlık; "Ne iş olsa yaparım" anlayışından, "Para her kapıyı açan anahtardır" söylemine kadar fazla bir zaman geçmedi. Belki; ne iş olsa yaparım talebinden dolayı, ihtiyaç sahibine, emeğin mukaddesatına vurgu yapıyor, diyebiliriz. Ancak; sözün içeriğinin, emek sahibinin şahsiyetini ezdiğini de söylemeden geçmeyelim. Şahsiyeti, kişiyi, insanı ezme cüreti diyorum. Çünkü; bu yargı silsilesinin devamı, oldukça yaygın biçimde kullanılan "Para herşeydir" inancına dönüşerek küfürleşmiştir. Maalesef; paranın herşey olabileceği söylemi ve inancı; insanlığı, para için her şey yapabilecek bir neslin doğum sancısına taşımıştır/taşımaktadır.

  07 Ağustos 2018 Salı 12:21 Devamını Oku →
 • Dünyayı tehdit eden “Borç Tufanı” ve Gemiler
  Bilim; aynı şartlar altında aynı sebepler aynı sonuçları doğurur, der. Teorik olarak böyle olsa da; Sünnetullah'da aynılık söz konusu değildir. Nitekim, bir saniye önceki halimiz ile şimdiki halimiz de aynı değildir. Bu kavram, daha çok birbirine benzer durumlar için kullanılır.

  31 Temmuz 2018 Salı 14:10 Devamını Oku →
 • Paradigmayı bozan Darvinist bulgular
  Darwin, doğal seleksiyonun evrimleştirici bir gücü olduğu iddiasını ortaya atmış, tüm teorisini de bu iddiaya dayandırmıştır.

  22 Temmuz 2018 Pazar 08:33 Devamını Oku →
 • İktisadi sistemde “Mor İnek Yaklaşımı”
  Nerden çıktı şimdi mor inek demeyin. Arıyor insan. Hele, hayat memat meselesiyse... Seth Godin; Mor İnek Yaklaşımı ile ilgili kısa hikayesini şöyle anlatır: "Yol kenarında bir inek görüyorsunuz ve aracınızı sürmeye devam ediyorsunuz. Çünkü öncesinde daha bir çok inek görmüştünüz. Kim aracını bir kenara çeker de: Ah, bak bir inek, der ki? Kimse... Peki, bu inek mor olsaydı..! Bu hakikaten de harika bir özel etki, değil mi? Eğer; ineğin rengi mor olsaydı, bir süreliğine onu fark ederdiniz. Büyük ihtimalle aracınızı durdurur, bakma ihtiyacı duyardınız." Godin, burada bütün inek ırkından bahsetmiyor tabi. Sadece gördüğü sürünün içindeki bir tek ineği konu ediyor. Bu yaklaşımdaki ana temayı; özgün olmak, işlerlik kazanmak ve farklılığın zenginliğinden istifade etmek, olarak anlamalıyız.

  16 Temmuz 2018 Pazartesi 11:20 Devamını Oku →
Back To Top