26 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

123»
 • Sadık USLU
 • Paranın ruhu: Borç
  İnsanlık; "Ne iş olsa yaparım" anlayışından, "Para her kapıyı açan anahtardır" söylemine kadar fazla bir zaman geçmedi. Belki; ne iş olsa yaparım talebinden dolayı, ihtiyaç sahibine, emeğin mukaddesatına vurgu yapıyor, diyebiliriz. Ancak; sözün içeriğinin, emek sahibinin şahsiyetini ezdiğini de söylemeden geçmeyelim. Şahsiyeti, kişiyi, insanı ezme cüreti diyorum. Çünkü; bu yargı silsilesinin devamı, oldukça yaygın biçimde kullanılan "Para herşeydir" inancına dönüşerek küfürleşmiştir. Maalesef; paranın herşey olabileceği söylemi ve inancı; insanlığı, para için her şey yapabilecek bir neslin doğum sancısına taşımıştır/taşımaktadır.

  07 Ağustos 2018 Salı 12:21 Devamını Oku →
 • Dünyayı tehdit eden “Borç Tufanı” ve Gemiler
  Bilim; aynı şartlar altında aynı sebepler aynı sonuçları doğurur, der. Teorik olarak böyle olsa da; Sünnetullah'da aynılık söz konusu değildir. Nitekim, bir saniye önceki halimiz ile şimdiki halimiz de aynı değildir. Bu kavram, daha çok birbirine benzer durumlar için kullanılır.

  31 Temmuz 2018 Salı 14:10 Devamını Oku →
 • Paradigmayı bozan Darvinist bulgular
  Darwin, doğal seleksiyonun evrimleştirici bir gücü olduğu iddiasını ortaya atmış, tüm teorisini de bu iddiaya dayandırmıştır.

  22 Temmuz 2018 Pazar 08:33 Devamını Oku →
 • İktisadi sistemde “Mor İnek Yaklaşımı”
  Nerden çıktı şimdi mor inek demeyin. Arıyor insan. Hele, hayat memat meselesiyse... Seth Godin; Mor İnek Yaklaşımı ile ilgili kısa hikayesini şöyle anlatır: "Yol kenarında bir inek görüyorsunuz ve aracınızı sürmeye devam ediyorsunuz. Çünkü öncesinde daha bir çok inek görmüştünüz. Kim aracını bir kenara çeker de: Ah, bak bir inek, der ki? Kimse... Peki, bu inek mor olsaydı..! Bu hakikaten de harika bir özel etki, değil mi? Eğer; ineğin rengi mor olsaydı, bir süreliğine onu fark ederdiniz. Büyük ihtimalle aracınızı durdurur, bakma ihtiyacı duyardınız." Godin, burada bütün inek ırkından bahsetmiyor tabi. Sadece gördüğü sürünün içindeki bir tek ineği konu ediyor. Bu yaklaşımdaki ana temayı; özgün olmak, işlerlik kazanmak ve farklılığın zenginliğinden istifade etmek, olarak anlamalıyız.

  16 Temmuz 2018 Pazartesi 11:20 Devamını Oku →
 • 15 Temmuz ve “Mavi Ceket Totemi”
  Mirat Haber sitemizin kurucusu Ali Rıza Demircan Hoca’mızın “Deniz Baykal ve Siyasi Etiğin İflası” başlıklı yazısını yayınlamadan önceki taşıdığı endişeye benzer bir endişe, geçtiğimiz yıl yaşadığım bir duyguydu. Ve ilgili yazıyı yayınlamamıştım. 

  12 Temmuz 2018 Perşembe 10:22 Devamını Oku →
 • Mete Gündoğan ne okuyor, ne anlatıyor? Birileri nerelerde geziyor?
  "Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi..?" diye sorulur ya hep.Sanki; okumaya ikame edilebilecek başka bir seçenek var gibi.

  08 Temmuz 2018 Pazar 05:50 Devamını Oku →
 • Sefalet muştusu: Dijital Bankacılık
  Bankacılık sektörü, sosyal ve ekonomik olarak yıkıcı bir anksiyetenin sinyalini veriyor. Her şey oldukça normal görünmesine rağmen, bu yargıya nasıl varmış olabiliriz? Hazır; " Ne güzel iste faizsiz kredi, eft-havale bile masrafsız..! ", diye çıkışan bolca dostlarımız da varken...

  24 Haziran 2018 Pazar 05:34 Devamını Oku →
 • Akvaryumdaki danışmanlar
  Balığın gözünde insan; sadece akvaryumun içerisine sokulan parmaktan ibarettir. Çünkü; balık akvaryumun dışını göremez, algılayamaz. Ya da akvaryumun dışı onun yaşam ve tahayyül alanı içerisinde değildir, diyebiliriz. Fiziksel olarak; insan, parmak degilse de algısal olarak parmak görseli balığın dünyasındaki insan gerçekliğini karşılar. Zira; akvaryum içine uzanan parmak, balığın yaşam düzlemindeki adreslenebilirliktir ve sadece, şuradalıktan ibarettir.

  19 Haziran 2018 Salı 12:06 Devamını Oku →
 • Ekonominin bozuk fıtratı düzelmelidir
  “Mirat Haber” sitemizin genel yayın yönetmeni Ali Rıza Demircan Hoca’dan birkaç defa işitmiş olduğum sözden yola çıkarak konuya gireyim.

  16 Haziran 2018 Cumartesi 08:19 Devamını Oku →
 • Üretim ekonomisi safsatası
  "Vücutta kan ne ise; ekonomide de para odur."

  04 Haziran 2018 Pazartesi 10:42 Devamını Oku →
Back To Top