22 Ocak 2019 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

12345»
 • Sadık USLU
 • Altına Dayalı İktisadi Sistem Üzerine
  Altın; paranın, menkul değeri ile itibari değerinin en yakın olduğu ve tarih boyunca en uzun süre kullanıldığı maden cevheridir. Değerleme kolaylığı nedeniyle toplumlar parayı, altın ve gümüş gibi kıymetli madenlerden üretmeyi tercih ediyorlardı. İnsanlar temel ihtiyaçlarının çoğunu doğal yollardan, ücret ödemeden karşılayabildiklerinden daha hacimli ekonomik faaliyetlerinde altın-paranın değer saklama fonksiyonundan yararlanabiliyorlardı.

  21 Ocak 2019 Pazartesi 15:55 Devamını Oku →
 • Kadere imanın şartı, "Mizan"ı korumaktır.
  İnsanoğlu, ne zaman ki; kadere iman etmeyi reddetti, o zaman helak olmuştur. 

  16 Kasım 2018 Cuma 08:51 Devamını Oku →
 • Varlığın Sahibi Kim?
  Varlık aleminin en küçük parçacığı 1 Planck uzunluğundadır. Bu uzunluğun altında kalan değerler için, fiziken yok denir. Çünkü; bu ölçünün altı, varlık boyutunu/alemini kapsamaz. Bu nedenle, astro-fizikçiler var olduğumuz evrenin parçalı bir yapıya sahip olduğu konusunda hemfikirlerdir. Böylece; fiziki manadaki, varlık kavramının karşıt/zıt anlamına yokluk denmiştir.

  09 Kasım 2018 Cuma 08:19 Devamını Oku →
 • Batılın gayba gıybeti: Artırılmış gerçeklik - 1
  Son günlerdeki Blockchain Matematiği üzerine yazmış olduğum yazıların insicamından olacak ki; 18 yıl önce okuduğum bir kitaptan birebir notunu aldığım, Laplace’nin şu sözü aklıma geliverdi. “Eğer biz evreni meydana getiren bütün noktaların durumunu ve hareketlerini bilseydik; aklımız da bunları bir denkleme sokacak kadar güçlü olsaydı geçmişi ve geleceği kolayca hesaplayabilirdik.”

  03 Kasım 2018 Cumartesi 08:06 Devamını Oku →
 • Müslüman "Blockchain Matematiği"ni nasıl kurgulamalı? - 3
  Günümüze değin, belli bir merkezi referans alarak uygulanmakta olan bloksistemlerinkarakteri dikine belli bir ana gövdeye bağlılığı/bağımlılığı üzere çalışır.

  29 Ekim 2018 Pazartesi 08:50 Devamını Oku →
 • Müslüman "Blockchain Matematiği"ni nasıl kurgulamalı? - 2
  “Siberpunk” diğer adıyla Siber çılgınlık, "yüksek teknoloji, düşük yaşam” anlamında kullanılan bilimselliğin alt kültürü olarak tanımlanır. Bu bağımlılık, bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği; ancak, toplumların geniş bir kısmının yaşam kalitesinin çok düşük olduğu bir dünya kültürüdür.

  28 Ekim 2018 Pazar 08:35 Devamını Oku →
 • Müslüman “Blockchain Matematiği” ni nasıl kurgulamalı - 1
  Blok sistemler bildiğimiz anlamıyla “blok”dediğimiz kayıtlardır. Bunu, bir defter bloğu gibi düşünürsek, her kayıt bir sayfada yettiği satır adedince yazılır. Buna muhasebe sisteminde yevmiye kaydı diyebilirsiniz. Zaman içerisinde çalışanın bir günlük rızkı (helal alın teri)  için de bu ifade uygun görülmüştür. 

  26 Ekim 2018 Cuma 09:39 Devamını Oku →
 • Faize karşı Müslümanların Kripto Para aşkı
  Önceki yazılarımda finansal sistemin döngüsel hata bildirimi yaptığını, dolayısıyla toplumda refah oluşturmasının mümkün olmadığına dair düşüncelerimi paylaşmıştım. Hani sürekli tekrarladığımız ve bir kısım iktisatçının hala hiç değinmediği Borca Dayalı Para Sistemiyok mu? 

  25 Ekim 2018 Perşembe 09:47 Devamını Oku →
 • Sosyologlar ve STK’ların siyasette etkin rolü olmalı
  Tüm ilimlerle ve ilim adamlarıyla temas konusunda hiçbir siyasetçi olmasın ki; sosyolojinin uygulama alanının dışında tasarruf etmemiş olsun. 

  24 Ekim 2018 Çarşamba 09:45 Devamını Oku →
 • Yanlış Değersayım İle Yanlış Para Sistemini Zorluyoruz
  Gerek İslami, gerekse insani değerlere bakışlarımız, finansal değerlere bakışımızı kapsamıyorsa, finansal değerlerimizle örtüşmüyorsa değersayımlarımızı gözden geçirmekten başkaca bir seçeneğimiz yok demektir. Hele hele, bir de finansal değerlere yüklenen anlam, sosyal değerlerimizi şekillendiriyorsa; vay halimize.

  22 Ekim 2018 Pazartesi 10:30 Devamını Oku →
Back To Top