16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Şafak Pavey’in milletvekilliğinden istifası meclis tarafından kabul edilecek mi?

CHP’den milletvekili seçilen ortopedik engelli Şafak Pavey, istifa niyetini CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na bildirerek, “sağlık sorunları nedeniyle çalışmalara katılamadığını, bunu da etik bulmadığını ve istifa etmek istediğini” söylediği öğrenildi.
Şafak Pavey’in milletvekilliğinden istifası meclis tarafından kabul edilecek mi?
Pavey, istifa açıklamasında şunları ifade etti:

“Siyasete başladığım 2011 yılından bu yana seçmenimize olan sorumluluklarımı yerine getirmek için var gücümle çalıştım. Yüksek tempoda aralıksız geçen yıllar içinde, ortaya çıkan sağlık sorunlarını çoğu zaman göz ardı ettim. Gelinen noktada sağlık sorunlarını daha fazla ertelemem mümkün olmadığı için milletvekilliğinden istifa kararı aldım. Öncelikle seçmenimize, bana siyasete girerek hizmet etme fırsatı tanıyan Genel Başkanımıza, yol arkadaşlarıma ve partime teşekkür ederim. Altı yıldır yürekten inanarak sürdürdüğüm mücadeleye bundan sonra da milletvekili olmadan devam etmeye kararlıyım. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özelde Pavey’in istifasını kabul etmeyeceklerini belirterek, “ O istifa Meclis’e gelecek ve biz istifayı kabul etmeyeceğiz. Biz onu çok seviyoruz o bizim göz bebeğimiz” dedi. CHP Milletvekili Şafak Pavey'in istifasını değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Levent Gökise, "Biz Şafak Hanım’ın milletvekilliğini sürdürmesinden yanayız" dedi.


TBMMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN’A ÇAĞRI: ENGELLİ PİSKOLOJİSİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMADAN KONUYU MECLİSE TAŞIMAYIN

Anayasa'nın 84. maddesi 1. fıkrasına göre bir milletvekilliğinin düşmesi için, ilk önce istifa etmek isteyen milletvekilinin dilekçesini TBMM Başkanlığına sunması gerekir. TBMM Başkanlığı, istifa dilekçesini TBMM Başkanlık Divanı'na getirerek, istifanın geçerliliğini en geç yedi gün içinde tespit eder. Uygun görüldüğünde Başkanlık Divanı, istifayı TBMM Genel Kurulu'na getirerek, doğrudan oylamaya sunar. İstifa, genel kurulda kabul edilirse mezkûr haberde geçen bayan milletvekilinin vekilliği düşer. Normal şartlarda Genel Kurula’a getirilen böyle bir dilekçe için ne lehte, ne de aleyhte bir konuşma yapılmaksızın doğrudan oylamaya geçilir. Ama bu istifa dilekçesi, diğerlerinden çok farklıdır. Söz konusu dilekçe sahibi, siyasî kimliği bir yana, engelli bir bayandır. Daha somut bir ifadeyle Şafak Pavey’in sol kolu ve sol bacağı protezlidir. Dolayısıyla istifa dilekçesine yönelik isabetli bir karar verebilmek için, ilk önce konuya engelli psikolojisi açısından değerlendirmek gerekir. Onun için, konu meclise getirilmeden önce engellilerin psiko-sosyal özellikleri hakkında az çok bir ön bilgiye sahip olması gereken meclis başkanı İsmail Kahraman, Şafak Pavey ile samimî bir görüşme yapmalıdır.

Engelli Psikolojisi Nedir?

Engelli psikolojisi, şu veya bu sebepten dolayı engelli hâle gelen insanların içinde bulundukları psiko-sosyal durumu ele alan bir yaklaşımdır. Yapılan araştırmalara göre bütün engelli kişilerde hemen hemen aynı psiko-sosyal özellikler gözlenmektedir. Engellilerin genel bir yaklaşımla psiko-sosyal özelliklerini/sorunlarını aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

-                   Aşağılık Kompleksi Yaşamak:Yeterince psiko-sosyal ve manevî destek göremeyen birçok bedensel engelli, rahatsızlıklarını mutsuzluk kaynağı yapabilmekte, kendilerini değersiz hissedebilmekte ve bundan dolayı da kendilerinden utanabilmektedir. Bazen bir duygusal tepki olarak da kendilerini acındırabilmektedirler.

-                   Engellilik İkilemine Girmek: Engelli insan, genelde kendisini normal bir kişi gibi kabul edilmesini istemesine rağmen, bazen kendisinden engelli insanlar gibi davranış beklendiğini düşünerek, içinde hissî bir çatışma yaşayabilir.

-                   Normal Davranışları İdealizeleştirmek:Engelli bireyler, bazen engelli olmayan sağlam insanların tutum ve davranışlarını fazlasıyla idealize eder. Buna bağlı olarak da kendilerine sosyal bir hedef belirlerken, genelde sağlıklı ve güçlü bir insanı merkeze yerleştirirler. Fiiliyatta bu ideal hedefe ulaşmak hayli zor olduğu için, bazı engelliler bundan dolayı hayal kırıklığına uğrar, özgüvenini ve motivasyonunu yitirir.

-                   Suçluluk Duygusuna Kapılmak:Normal standartlara uymayan davranışlarından ve(ya) bedensel ve sosyal fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememekten dolayı engelli, kendini yetersiz ve bağımlı bir varlık olarak görmeye başlar. Bu yaklaşım, engellinin şahsiyetini ve iç dünyasını tahrip etmeye başlar, kısacası engelli, suçluluk duygularına kapılır, insanlardan saklanmak ister veya görevinden ayrılmak ister.

-                   Grup Stereotipi Davranışlar:Engelli kişinin topluma uyum sağlamak için, özrünü saklamaya çalışması ve unutmak için çaba göstermesi, bazen daha çok hatırlanmasına sebep olmaktadır. Bu da sahip olduğu rahatsızlığından dolayı endişe duymasına ve engelliliğin hayatını belirleyen ve yöneten ana unsur haline gelmesine sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla engelliliğine manevî yani teslimiyet ve tevekkül boyutu ile bakamayan ve ruhuyla barışık olamayan engelliler, daima mutsuz ve huzursuz bir hayat sürdürmek mecburiyetinde kalacaktır. Bu durum da onların, duygusal karar almalarına sebebiyet verecektir.

Şafak Pavey’in Özel Psiko-Sosyal Durumu

Şafak Pavey, eşinin bir arkadaşını uğurlamak için, Zürich tren garına gittiğinde bir tren kazası sonucunda daha henüz 19 yaşındayken sol kol ve bacağını kaybeder. Eşi, bu yüzden dolayı onu terk eder, ama o uzun süren ve cesaret isteyen iyileşme sürecinde sıra dışı bir duruş sergiler. Acılara katlanmasını, hatta sorunlarına gülüp geçmesini becerebilmiş ve sorunların karşısında hayatta kalabilmenin tek çarenin bilinçli ve aktif mücadele olduğunu idrak etmiş bir görüntü verir. Ama engelli olarak yaşamak yine de öyle kolay ve kabul edilebilir bir durum değildir. Özellikle maneviyata bağlı teslimiyet ve tevekkül şuurunun yanında sabır ve şükür meziyetleri geliştirilemediği sürece engellilerin önemli bir kısmı engelli psikolojisinin etkisi altında kalabilmektedir. Aslında aktif bir vatandaş ve etkin bir milletvekili olmak isteyen CHP’li Şafak Pavey de büyük bir ihtimalle yukarıda belirtmiş olduğu bu engelli psikolojisi ile istifa dilekçesini verdiğini düşünüyorum. Bu yönüyle, istifa sebebi sıhhî olmaktan ziyade psikolojiktir.

İsmail Kahraman’a Düşen Görev

Engelli psikolojisi ile hareket eden duygusal ve alıngan insanlar, her şeye rağmen birçok engelli olmayan insana göre daha çok vicdanlı, duyarlı, sorumlu ve dürüsttür. Kendilerine kesintisiz olarak samimî bir şekilde sevgi, saygı ve ilgi gösterilip performanslarına yönelik müspet değerlendirme yapıldığında almış oldukları yanlış kararlarından vazgeçmeleri de mümkündür. Ancak, bu tarz haricî yoğun himaye, engelli olanlarla olmayanlar arasındaki ilişkileri normalleştiremediği için, engelli psikolojisini de bütünüyle ve kalıcı olarak ortadan kaldıramamaktadır. Nitekim CHP heyeti de aslında el üstünde tuttuğu Şafak Pavey’in istifasını geri alma noktasında ikna edici olamamıştır. Ancak musibet-kader gibi manevî konulara vakıf olan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, istifasını geri çekmesi için, Şafak Pavey’i ikna edebilir. Nasıl mı? Engelliliğe manevî bir açılım, uhrevî bir bakışla bakıldığında ve bunun icapları yerine getirildiğinde (Teslimiyet, Tevekkül, Sabır, Şükür vb) engelli psikolojisini de yenmek mümkündür. Engelli psikolojisini aşan engelliler, tazelenmiş imanlarıyla vazifelerine daha sıkıca bağlanır.

Ali Fuat AKÇAPINAR
http://www.mirathaber.com/safak-paveyin-milletvekilliginden-istifasi-meclis-tarafindan-kabul-edilecek-mi-7-1813h.html


Back To Top