21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Selahaddin Eyyubi ve Bilge Nathan

Kutsal şehir Kudüs ile ilgili son haftalarda Müslümanları üzen gelişmeler değerlendirildiğinde oldukça dikkat çeken hususlarla karşılaştığımızı ifade etmemiz gerekmektedir. Bunlardan belki de en önemli olanı, bir takım Müslüman ülkelerin Kudüs ve Filistin konusunda sessiz kalmasına karşın, bazı Güney Amerika ve Batılı ülkelerin Filistinli Müslümanların yanında tavır almalarıdır. Bu da şunu göstermektedir ki, indirgemeci yaklaşımlardan uzak durulmalı, dolayısıyla da Batıyı en azından fert ve birey bazında homojen/hep aynı düşünenler kulübü olarak değerlendirmekten vazgeçilmelidir.
Selahaddin Eyyubi ve Bilge Nathan
Zira popülist yaklaşımlarla sırf seçimlerde oy kazanmak için İslam’ı ve Müslümanları sürekli olarak şiddet taraftarları olarak gösteren (İslamofobi) politikacılara neredeyse 200 yıl öncesinden, “Müslümanlar asla şiddet taraftarı değildir; aksine sizler şiddete sürekli başvurdunuz” diye haykıran Lessing gibi, Batıda zulme karşı ses çıkartmak isteyen sayıları çok az olsa da, bir takım kişi ve grupların olduğunu bilmekte fayda vardır.

Batıda Mu’tezile ve özellikle de İbn Rüşd’ün (1126-1198) düşüncelerinden beslenen bu kişi ve gruplara önderlik edenlerden birisi de Alman aydınlanmacı şair, filozof ve tiyatro yazarı Lessing’dir. 1729-1789 yılları arasında yaşamış olan Gotthold EphraimLessing Türklerden ve Müslümanlardan övgüyle bahsetmenin Batıda adeta tabu olduğu dönemlerde açık bir şekilde Türkleri ve Müslümanları sevdiğinden bahsetmiş ve bu bağlamda yazılar yazmıştır. Ancak onun yaptığı en önemli katkı, yazdığı tiyatro eserleri ile gerçekleşmiştir.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Özcan TAŞÇI
http://www.mirathaber.com/selahaddin-eyyubi-ve-bilge-nathan-9-2685h.html


Back To Top