10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

SENİ BEN BU ÂLEMDE YAŞATIR MIYIM?

Değerli okuyucularım;

Şarkılar, türküler sizin ruh dünyanızı nasıl etkiler? Güftesi anlamlı ve düşündürücü, bestesi de ona mütenasip tatlı bir melodi ile bezenmiş ise öyle şarkı ve türküler gerçekten doyumsuz olur. Ama özellikle arabesk vari türküler var ki, içinde geçen sözler, halkı ve bilhassa gençlerimizi isyana ve şiddete davet eden cinsindendir.
SENİ BEN BU ÂLEMDE YAŞATIR MIYIM?
Bir keresinde Türk kanallarının birsinde Popstar Alaturka programı düzenlenmekteydi. Gerçi bugün de benzer müzikal yarışma programları yapılmakta ama o programda hatırladığım kadarıyla en son popstar adayı, serbest denilen öyle bir şarkı parçası okudu ki, doğrusu irkildim ve bestede geçen güfteleri not ettim.

Jüri üyeleri tabiî ki sözlerin içeriğinden ziyade adayın müzikal duruşuna ve sesine yönelik yorum yaptılar. Ama o sözler ne idi öyle?! Kimse o tehlikeli sözlerin dinleyicilerin üzerinde yapabileceği olumsuz etkileri üzerinde hiçbir kelime sarf etmedi. Aile facialarının, cinnet olaylarının, kan davalarının, kıskançlıktan dolayı sevdiğini iddia ettiği kişiyi göz kırpmadan öldüren insanların sayısının her geçen gün arttığı bir ülkede yaşamıyormuşuz gibi tam da bu gibi sosyal sapmaları ve davranış bozukluklarını meşrulaştıran şarkı sözleri nasıl olur da kaleme alınır ve bestelenebilir? Nasıl olur da milyonlarca seyircinin önünde böyle bir parça okunabilir? Parçanın adı: “SENİ BEN BU ÂLEMDE YAŞATIR MIYIM?” Youtube sayfasına girdim, Aman Allah’ım; bu parça halen revaçta, sadece bir şarkıcının söylediği bu parçayı bir milyondan fazla kişi dinlemiş. Şimdi gelelim tahlilini yapmak üzere şarkıda geçen her birinin şiddet ve tehdit içeren sözlerine:

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Ali SEYYAR
http://www.mirathaber.com/seni-ben-bu-alemde-yasatir-miyim-14-4856h.html


Back To Top