16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Sermayeyi betona gömmek kaybettirdi


Konutta KDV indirimi

Türkiye’de seçimlerin öne çekilmesinin ardından art arda açılan ekonomi paketleri arasında yer alan konutta KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e çekilmesi ve tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesi konut sektöründe yüzleri güldürdü.
Sermayeyi betona gömmek kaybettirdi
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’e çekileceği de konut alımlarının önünü açacak bir başka gelişme olarak gündeme geldi. Coldwell Banker Türkiye’nin Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden birinci el satış konut üretimi ve satışı üzerinden yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’de 3,5 yıllık konut stoğu bulunuyor.

Bu stok verisini değerlendiren Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “Çünkü 2013 yılında 840 bin daire için iskan alındı ancak 530 bin daire satıldı; aradaki fark 310 bin... Bu fark 2014’te 490 bin, 2015’te yaklaşık 300 bin, 2016’da yaklaşık 370 bin, 2017’de yaklaşık 670 bin olarak gerçekleşti. Yani toplamda 2 milyon 130 bin konut stoğundan bahsediyoruz. Son 5 yıl 1. el konut satış ortalamasına baktığımızda 590 bin adet/yıl konut satıldığını görüyoruz. Bu da 1 Ocak 2018 itibariyle yeni inşaat ruhsatı verilmeyeceği varsayımı gerçekleşse dahi 3,5 yıllık 1. el konut stoğundan bahsediyoruz.” açıklamasında bulundu.


SERMAYEYİ BETONA GÖMMEK KAYBETTİRDİ

Konut açısından "Türkiye'de konut ihtiyacı olan kesimin yüzde 85'inin gelir seviyesi orta ve ortanın altında" olması önce tasarrufların artırılmasını gerekli kılıyor. Tasarrufları artıracak üretim ekonomisi yerine kredi ve borçlanmaya dayanan inşaat ekonomisi sermayeyi tüketmiştir. Konut stokunun fazlalığı ise cabası...

1980'lerde turizm, 1990'larda tekstil ve 2000 sonrası inşaat stratejisiyle bu ülkenin sermaye birikimi sanayi ve teknoloji yerine tali alanlara harcanmıştır. Bu durum gelir dağılımını da olumsuz etkilemiş, sadece milyarder sayısını artırmıştır.

Şimdi seçim öncesi kdv indirimi ile yine inşaat sektörünün korunması üretim ekonomisinin düşünülmediğinin bir göstergesi olmuştur. Halbuki dış ticaret açığı ve bütçe açığı üretim ekonomisine geçmeden, yüksek teknoloji ürünleri ihraç etmeden mümkün değildir. Anadolu sermayesi ve genç nüfusun talebi bu ülkenin gerçek potansiyelini değerlendirecek atılımlardır. Bunu dillendiren siyaset yeni bir sayfa açacaktır.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/sermayeyi-betona-gommek-kaybettirdi-3-4119h.html


Back To Top