17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

SİYASET

 • Firavun Sisi'nin gizli şehri Mısır'da ekonomik çöküntü sürerken zalim diktatör Sisi, kamuoyuna danışmadan çöl ortasında yeni bir başkent kurma planları yapıyor.

  » SİYASET Devamı →
 • CUMHURBAŞKANI VE YARDIMCISINDAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda engellilere destek çağrısı yapan Erdoğan, “Engelleri aşmak, bir inanç meselesidir. Başarının anahtarı öncelikle inanmaktır. Başarılarıyla bizleri gururlandıran, azim ve kararlılıklarıyla hepimize ilham kaynağı olan engelli kardeşlerimiz buna en güzel örnektir.” ifadelerini kullandı.


   
  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Twitter üzerinden şöyle bir paylaşımda bulundu: “Spordan sanata hayatın her alanında başarılarıyla bizleri gururlandıran tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyorum. Engelli vatandaşlarımıza destek olmak toplumsal sorumluluğumuzdur. Empati kuralım, engelleri birlikte ortadan kaldıralım.”

  » SİYASET Devamı →
 • Seküler/Laik Bir Devlette Cumhurbaşkanına İtaat Farz Görülebilir mi? "İslami olarak cumhurbaşkanına itaat etmek farzı ayın'dır. Karşı gelmek de harpten kaçmak manasına gelir, haramdır" ifadeleri tartışma yaratan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Taşaltın, "Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmamak için rektörlük görevimden ayrılıyorum" dedi.

  » SİYASET Devamı →
 • KADIN İSTİHDAM POLİTİKALARIMIZ AB NORMLARINA GÖRE ŞEKİLLENDİRİLMEKTEDİR Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mardin'de, Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) öncülüğünde Valilik, GAP İdaresi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi desteğiyle "Bir Dünya Kadın" sloganıyla bir otelde düzenlenen "Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu"nun açılışında konuştu. Selçuk, kadın istihdamında yaşanan gelişmeye de değinerek, şu ifadeleri kullandı:

  » SİYASET Devamı →
 • Siyaset Kutsallaştırılıyor mu Siyaset, sözlüklerde insan yönetme sanatı olarak bilinmektedir. Dolayısıyla siyasetin bir toplumda çok önemli bir görev olarak işlerlik göstermesi gerekir

  » SİYASET Devamı →
 • AK PARTİ, GERÇEKTEN KEMALİST DEVRİMLERİ REDDEDEN BİR ‘KARŞI DEVRİM’ PARTİSİ MİDİR? AK Parti Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, canlı yayınlanan bir tartışma programında, AK Parti'nin bir karşı devrim partisi ve hareketi olduğunu söyledi.

  » SİYASET Devamı →
 • Sosyologlar ve STK’ların siyasette etkin rolü olmalı Tüm ilimlerle ve ilim adamlarıyla temas konusunda hiçbir siyasetçi olmasın ki; sosyolojinin uygulama alanının dışında tasarruf etmemiş olsun.

  » SİYASET Devamı →
 • Darbeler 13: Hedefler Hain darbe planlarına karşı önlem alınması için bu darbe tasarımlarının nasıl olabileceğini anlaşılması, bunun için de canilerin darbenin sonrasında hangi noktayı hedeflediklerinin saptanması gerekir

  » SİYASET Devamı →
 • EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR Sayın Cumhurbaşkanı’mız partisinin grup toplantısında, Emeklilikte yaşa takılanların 6,2 milyon kişi olduğunu, bunlarla ilgili teklifin kabul edilmesi halinde ekonomiye maliyetinin yıllık 26 milyar lira olduğunu ifade ederek: "Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı, diye milletime soruyorum? ”diyor.

  » SİYASET Devamı →
 • OHAL KOMİSYONU KHK MAĞDURLARININ SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETMİYOR OHAL döneminde ihraç edilen memurlar, akademisyenler, öğretmenler, ilişiği kesilen öğrenciler ya da kapatılan kurumların itirazlarının değerlendirilmesine ilişkin 17 Temmuz 2017'de göreve başlayan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu,05 Ekim 2018 tarihi itibariyle yapılan 125 bin başvurudan 36 bin başvuruyu karara bağladı. 125 bin başvurudan 33.700 başvuruyu reddeden ve sadece 2.300’ünü kabul eden OHAL Komisyonunun kalan 89 bin müracaata yönelik incelemeleri sürüyor.

  » SİYASET Devamı →
 • DİYANETİ ELEŞTİRİLERİMİZDE HAKLILIĞIMIZ GÖRÜLEBİLİYOR MU? Merhum Nevzat Yalçıntaş hocamızın ifadesiyle Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin iki büyük kurumundan biri Ordu diğeri de Diyanet’tir.

  » SİYASET Devamı →
 • CHP ‘ YE FAİZ ÇAĞRIMIZ Bizim hareket noktamız İslâm’dır. Seçimlerde tercihimizi de İslâmî çizgimize sadık kalıp ‘ehven-i şerreyn’diyerek yaptık. Bilerek ve bilinçle onayladığımız Recep Tayyip beyefendi kardeşimiz bir tarafa… son seçimlerde daha çok ‘iki şerden daha hafif olanı’diyerek AK Partiye oy vermemizin ana sebebi de CHP dir. Çünkü ruh köklerimize yabancılığını giderek alternatif oluşturamadı.

  » SİYASET Devamı →
 • Seküler iktidarlarda laiklik ideolojisinin işlevi Halkı Müslüman ülkelerde Dinin devletten soyutlanması, dinin devlete karışamayacağı anlamına geldiği gibi, yeni bir anlayışı da toplumsal hayatın içerisine soktu.

  » SİYASET Devamı →
 • KEMALİZM BU GÜN DE İKTİDARDA Kendimizi Kandırmayalım

  -Allah rahmet eylesin- Büyük İslâm bilgini Ebu Hanife’ye sahâbiler arasında cereyan eden elim Sıffın savaşına katılanlar hakkında sorulunca görüş beyan etmekten kaçınarak “Allah bizim kılıçlarımızı korudu biz de dillerimizi koruyalım,” der ve Rabbimizin Kitabı Kur’ân’ımızda iki kez geçen şu âyeti okur.

  » SİYASET Devamı →
 • Bağımsız Politikanın Bedelleri Geçen hafta, rahmetli Menderes’in ABD’ye karşı “bağımsız” bir politika izlemeye başlaması üzerine başına gelenleri, belgeleriyle görmüştük.

  » SİYASET Devamı →
 • KEMALİZMLE BİRİLERİNİ KAZANALIM DERKEN, DOSTLARI KÜSTÜRMEKTEYİZ Kemalizm, CHP’nin 1931 yılı itibariyle şekillendirdiği bir ideolojidir. 1935 yılı programında “Kamalizm” olarak değiştirilmiştir.

  » SİYASET Devamı →
 • Milli görüş yaşlanıyor mu? Milli görüş bir dünya görüşüdür. Yaşam biçimini vahye dayandıran, vahyin önünde hiç bir şeyi görmeyen; zulme karşı organize  olmuş,  kenetlenmiş, kişisel ihtiraslara ana hedefi kurban etmeden; Türk milletine gerçek bir refahı öneren ve bunun mücadelesini yapan bir görüştür.

  » SİYASET Devamı →
 • Recep Tayyip Erdoğan’ı Nasıl başarısız kılarız? Dolar kuru üzerinden yapılan saldırılara karşı savunma mahiyetinde verilmeye çalışılan cevapları gördükçe, yeni ekonomik diriliş söylemiyle, 24 Haziran sonrası muhtemel ekonomik reformlardan anlaşılan şey; yine mevcut ekonomik yapının temel işleyiş biçiminde çözüm arayışlarının olacağı inancının ortaya konulduğunu görüyoruz.

  » SİYASET Devamı →
 • Devlet-i A.Ş Resmi olarak yeni sistemin başlaması ile birlikte daha önce 2015 yılında Balıkesir Ekonomi Ödüllerinde Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen, “Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye de öyle yönetilmelidir” ifadesi gündeme geldi.

  » SİYASET Devamı →
 • İdeal Devlet Yönetiminde Sosyal Refah Anlayışı (2) Sosyal refahı esas alan ideal bir devlet modelinde, bütün vatandaşlara fırsat eşitliği çerçevesinde asgari hayat standardı garantisi verilmektedir. Sosyal-refah devletinde vatandaşların maddî güvencesinin yanında bütün toplum üyelerinin bedenî ve ruhî sağlık içinde yaşamalarına da önem verilmektedir.

  » SİYASET Devamı →
 • Dinimizin Adını Kullanan Bütün Kurumlar Denetlenmeli İslam’ı bir hayat düzeni olarak gör(e)medikleri için ben Diyanet’e de İlahiyatlara da cemaat ve tarikatlere de güven duyamıyorum. Üstelik bu kurumlarda samimi kişilerle samimiyetsiz cahiller iç içe. İhlaslılarla çıkarcılar bir arada. Doğrularla yanlışlar yan yana.

  » SİYASET Devamı →
 • Sosyal Politikalardan Sorumlu Yeni Bakanımız Nasıl Başarılı Olabilir? Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına getirilen Zehra Zümrüt Selçuk, görevi Fatma Betül Sayan Kaya'dan devraldı.

  » SİYASET Devamı →
 • HAYALİMDEKİ İDEAL DEVLET YÖNETİMİ (1) İslâm, Müslümanların bir devlet çatısı altında birlikte yaşamalarını öngörürken, devlet kurumunun gerekliliğine işaret etmekle beraber devletin yönetim biçimi ile ilgili somut bir açılım göstermemektedir. Demek oluyor ki devletin şeklî yapılanması ve yönetim tarzı, zaman ve mekâna göre tamamen şuurlu Müslümanların tercih ve inisiyatifine bırakılmıştır.  Buna paralel olarak İslâm’da her ne kadar standart bir devlet modeli bulunmuyorsa da hem Kuran ve Sünnetin emir ve önerilerinden, hem de asr-ı saadetteki uygulamalardan yola çıkarak, ideal bir devlet modelinin temel esaslarını belirleyebiliriz. Bu doğrultuda bu yazıda bugün ideal devletin adalet ilkelerini ortaya çıkartma çabasında olacağım:

  » SİYASET Devamı →
 • “2023 Gezi” kabinesi Milli Eğitim, kültür ve diğer gençlik alanındaki bakanlıklara teknik yönelimli atamalar, buralarda gereken köklü değişikliklere yeterli değildir.

  » SİYASET Devamı →
 • DENİZ BAYKAL VE SİYASÎ ETİĞİN İFLASI İnsan Onuruna Saygılıyız da…

  Kurucusu olduğumuz Mirat Haber’de yazar arkadaşlarımızla halka hizmet ederek Hak insanı olmaya, bir diğer anlatımla İslâmî çizgide güzel kul olmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızın âhiret yatırımımız olması için İslâmî ahlâk ilkelerine bağlılık gösteriyor, aynı inancı paylaşmasak da insan onuruna saygı gösteriyoruz. İnsanları hoşlanmayacakları tarzda anmamaya da gayret ediyoruz.

  » SİYASET Devamı →
 • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TEVAZUU KAYBETTİK OY ORANLARIMIZ DÜŞTÜ 24 Haziran’da Türkiye’nin yeni döneminin ilk cumhurbaşkanı olarak seçilen R.T. Erdoğan,seçimlerin ardından ilk kez partilileri ile bir araya geldi. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan,24 Haziran’da partisinin oylarındaki düşüşe atıf yaparak, “Tevazuu kaybetmemeliyiz” uyarısını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin hemen ardından kendisine gelen bir raporun vatandaşların en çok ‘tevazu’ aradığını şu sözlerle ortaya koydu:


  » SİYASET Devamı →
 • ADALET BAKANI GÜL: KİMSE ÖTEKİLEŞTİRİLMEYECEK, BUNUN TEMİNATI ERDOĞAN VE AK PARTİ'DİR Adalet Bakanı Adulhamit Gül, Gaziantep'in İslahiye ilçesine seçim sonrası teşekkür ziyaretinde bulundu.

  » SİYASET Devamı →
 • AB’YE ÜYELİK KONUSUNDA KARARI MİLLETİMİZ VERMELİDİR Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ortak imzalı bir mektup gönderen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tuskve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker,Türkiye'nin AB için kilit bir ortak ve aday ülke olduğunu belirtti.

  » SİYASET Devamı →
 • İnce vaadler Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Yalova milletvekili Muharrem İnce, mitinglerinde ve televizyon mülâkatlarında seçilmesi halinde çeşitli politika değişiklikleri yapacağını bildirdi.

  » SİYASET Devamı →
Back To Top