21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Sizin olmayan Türk lirasını altına mı endeksleyeceksiniz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2016 yılında yaptığı bir konuşmada, altına endeksli bir para birimi anlayışına geçilmesini önermişti.
Sizin olmayan Türk lirasını altına mı endeksleyeceksiniz?
Erdoğan, "Katılımcı finans anlayışının altına endeksli bir adımın atılmasını doğru buluyorum. Gelin paraları altına dönüştürelim. Altınla ifade edelim. Finans sektöründe katılımcı finans anlayışının para biriminde altına endeksli bir adımın atılmasının çok daha isabetli olacağı inancındayım" demişti.

Şimdi de Hopkins Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Steve Hanke, "Türkiye lira’yı kurtarmak için altına endeksli para birimine geçmeli" önerisinde bulundu.

Johns Hopkins Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Steve Hanke, Türk lirasının doğası itibariyle zayıf bir para birimi olduğunu ve bunun düzeltilmesi için Türkiye'nin altına endeksli para birimi uygulamasına geçmesi gerektiğini açıkladı.

Hanke, Erdoğan'ın Türkiye'nin en zayıf noktasını ortadan kaldırmak ve küresel alanda gerçek anlamda siyasi bir güce sahip olmak için, bir şeyler yapması gerektiğini belirterek "Bunun bir çözümü var, üstelik oldukça da zarif bir çözüm. Türkiye'nin bir başka devlet tarafından basılmayan ya da kontrol edilmeyen(!)bir'para birimi' olan altına geçmesi gerekiyor. Türkiye, bunu altına endeksli lira sistemine geçerek yapabilir" dedi.

Hanke bu öneriyi yaptıktan sonra, basında büyük bir ilgi gördü. Bir çok insan, dolar bağımlılığından kurutulmak için bunu bir kurtuluş olarak köşelerine taşıdı. Biz bu konuyu mevcut ekonomik kurgu ve süreci, ekonomik politik bir ilişki içinde değerlendireceğiz.

Erdoğanı, adeta kendisine birincil yok edilmesi gereken hedeflerden seçmiş küresel finans sistemi saldırılarını sürdürürken, Erdoğan’a yol gösterici Hopkins Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Steve Hanke kimdir?

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/sizin-olmayan-turk-lirasini-altina-mi-endeksleyeceksiniz-3-2566h.html


Back To Top