19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Somali BAE'nin Afrika Boynuzu'na nüfuz çabalarından rahatsız

BAE'nin Afrika Boynuzu ülkelerindeki nüfuz çabaları ve bu kapsamda Somaliland bölgesiyle yakınlaşma politikası Somali yönetimini endişelendiriyor.
Somali BAE'nin Afrika Boynuzu'na nüfuz çabalarından rahatsız
Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Afrika Boynuzu ülkelerindeki nüfuz çabaları ve bu kapsamda Somaliland bölgesiyle yakınlaşma politikası Somali yönetimini endişeye sevk etti.

BAE, Yemen'de Husilerin Eylül 2014'te başkent Sana'yı işgal etmesinin ardından başlayan krizde rol alan ülkelerden oldu. Husilere karşı meşru yönetime destek için Mart 2015'te kurulan Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonuna katılan BAE, koalisyonda ikinci büyük ülke olarak yer aldı.

Koalisyonda etkin görev alan BAE, coğrafi konumu itibariyle Afrika Boynuzu'nun Kızıldeniz ile ayrıldığı karşı kıyısında bulunan Yemen'deki krizden hareketle bölgede varlığını güçlendirmeye çalıştı.

Afrika Boynuzu ülkeleri olan Etiyopya, Somali, Eritre, Cibuti'den Kızıldeniz ve Aden Körfezi'yle ayrılan Yemen'de devam eden savaş BAE'nin bölgedeki nüfuz çabaları için kılıf oluşturdu.

Bununla yetinmeyen BAE, Somali'ye karşı tek taraflı bağımsızlık ilan eden Somaliland ile Aden Körfezi'ndeki Berbera limanındaki üssün BAE'nin kullanımına açılması konusunda anlaşma sağladı.

Afrika kıtasının doğusunda Afrika Boynuzu'nda yer alan Somaliland, 1991 yılında Somali'ye karşı tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesine rağmen bağımsızlığı uluslararası alanda tanınmıyor. 

Somali durumdan rahatsız

BAE, Yemen üzerinden Somaliland'da varlığını güçlendirirken, Somali bu nüfuz çabalarından rahatsız oluyor.

Somali, BAE'nin ülkenin iç işlerine karıştığını, uluslararası olarak tanınmayan Somaliland'ın, federal hükümetin onayı olmadan bu tür anlaşmalar yapma meşruiyeti olmadığını savunuyor.

Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, BAE'nin uluslararası olarak tanınmayan Somaliland ile yaptığı Berbera limanı anlaşmasına karşı çıktı.


AA
http://www.mirathaber.com/somali-baenin-afrika-boynuzuna-nufuz-cabalarindan-rahatsiz-38-4125h.html


Back To Top