16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Sosyolojik olarak değişen Türkiye’de kadın olmak

Türkiye, sosyolojik olarak değişmekte ve kendine özgü bir değişim süreci yaşamaktadır. Bir taraftan modernleşme deneyimi yaşarken bir taraftan da sosyo-kültürel dokusuna uymayan değişimlere karşı kendini cevaplarını bulabilme çabası içerisindedir.Bu durumdan en derin ve niceliksel olarak da geniş anlamda etkilenen önce kadın sonra ailedir.
Sosyolojik olarak değişen Türkiye’de kadın olmak
Kadına itlik mottosu ile yola çıkan modernleşme kadını ve erkeği insan olmaktan dolayısıyla kendiselliğinden uzaklaştırarak bu iki cinste hem psikolojik olarak hem de sosyolojik olarak ikilemler yaşatmaktadır. Böylece önce bireysel olarak kişinin kendi dünyasında sonra aile de ve nihayetinde toplumdaki harmoni bozulmaktadır.

Modern toplumda bu değişim uzun yıllardır bu şekilde tamamlanmışken Türkiye gibi bu değişim sürecine ayak uydurup uydurmama konusunda toplumsal tereddütü olan ülkelerde durum bölgeye, eğitim düzeyine, kültüre bağlılık seviyesine vb. bağlı olarak farklı düzeylerde ve hızda değişim yaşanmaktadır.

Toplumu oluşturan aile; Karı-kocanın evlikleri sonucu dünyaya gelen evlenmemiş çocuk/çocukları veya evlat edindikleri çocukları*, ya da karı ve kocanın birinin veya ikisinin daha önceki evliliklerinden dünyaya gelmiş çocuklarından oluşan en küçük sosyal birimdir. Aileyi oluşturan evlenme/evlendirme emirleri Kur’ân’da açıkça birer defa geçmekle birlikte bütün toplum hayatı aile üzerine oturtulmuştur.

Aile Toplum adı verilen üst sistemi oluşturan alt sosyal sistemlerinden biri olarak, toplumun sürekliliğini ve düşünce birliğini sağla­maktadır. Sosyologlar ve sosyal düşünürler her çağda ailenin sosyolojik ve psikolojik fonksiyonları üzerinde durmuşlar ve onu toplumun en önem­li kurumlarından biri olarak görmüşlerdir. Çoğu zaman sosyal huzursuzlukların teme­linde aile yapısında meydana gelen çözülme görülmüş ve görülmektedir.

Yazının devamı için »»


Dr. Lale VURGUN
http://www.mirathaber.com/sosyolojik-olarak-degisen-turkiyede-kadin-olmak-8-1754h.html


Back To Top