17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Sünnet Kur’an-ı Kerim’in bedenlenişidir

Geçen akşam Diyanet Tv’de Sünnetin toplumsal fonksiyonları üzerine konuştuk. Sünnet’in tekrar bir tartışma konusu olarak zaman zaman gündeme geldiğini biliyoruz. Burada Sünnete dair tartışmaların bende meydana getirdiği çağrışımlara kısa kısa yer vermeye çalışacağım.
Sünnet Kur’an-ı Kerim’in bedenlenişidir
Öncelikle Sünnet’in bizim usulümüzde önemli bir yerde durduğunu belirterek başlayalım. Usul, sadece bir fıkıh üretmenin maddeleri olarak değil, aynı zamanda bir paradigmanın düşünce perspektifini oluşturmaktadır. Bu da tarihsel süreçte bugüne gelinceye kadar düşünsel birikimlerimizin içerisinde ciddi bir yer tuttuğunu bize göstermektedir. Bunun anlamı; bugün eğer bir düşünce üreteceksek, bunun sünnetten bağımsız olamayacağı gerçeğidir. Çünkü sünnet, müslüman toplumların kültürel evreninde etkileri yeniden insana ve topluma dönen bir kapsayıcılığa sahiptir. Her şeyden evvel, sünneti inkar edenlerin bu kültürel evrenden nasıl kurtulabilecekleri sorusunu cevaplamaları gerekir.

Diğer yandan, bugünden üretilecek bir düşüncenin bir geleneğe yaslanarak, gelenekteki kökenleriyle süreklilik arzedecek şekilde ortaya konmadığında, boşlukta sallanma gibi bir riski vardır. Tam da bu sebeple, günümüzün sorunlarına yönelik çözüm bulma önerilerinde sünnete mesafeli duranların referans sorunlarını sürekli hissedebilirsiniz. Aslında Hz. Peygamber (SAV) Hz. İbrahim’e (AS) referansla bazı sünnetlerden bahsederken, aynı zamanda İslam’ın bir düşünce ve ufuk olarak da sürekliliğini anlatmak istemektedir. Bu noktayı anlamadan, İslam’ın evrenselliğinin nasıl konumlandırılacağı da kanaatimizce aynı oranda sıkıntı doğuracaktır.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Mustafa TEKİN
http://www.mirathaber.com/sunnet-kuran-i-kerimin-bedenlenisidir-14-2245h.html


Back To Top