17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Şüpheler huzursuzluk kaynağıdır

Şüphe ile hareket etmek, bir mizaç hastalığıdır. Özellikle kendinden emin olmayan kimselerde meydana gelir. Fiziki yönden görünen herhangi bir belirtisi olmadığı için, insanı içten kemirir ve ruhi melekeleri etkisiz hale getirir.
Şüpheler huzursuzluk kaynağıdır
Gelip geçici olan şüpheler pek önemli sayılmaz. Ama kalıcı olan şüpheler, musallat olduğu kişiye zarar verebilir.

Çevresinde meydana gelen olaylar hususunda şüphe eden kişiler, bu halleriyle hem kendileri, hem de etrafında bulunan kişileri rahatsız ederler. Bu davranışların hepsinde de kişinin stresli bir duruma düştüğü kendini gösterir. Şüpheler büyüdükçe ona paralel olarak huzursuzluklar da artar.

İman yönünden şüphe son derece önemlidir. Çünkü bir kimsenin mümin olması için, iman esaslarını şüphesiz bir şekilde kabul etmesi gerekir. Zira ayet-i kerimede:

 “Gerçek olan Rabbinden gelendir. O halde, kuşkulananlardan olma!”buyrulmuştur.

Allah(c.c.)’a şeksiz şüphesiz imanı olan kişi, aynı zamanda onun uğruna her şeyini feda etmeye de hazır olan kimse demektir. Ama imanında şüphe eden kişi, onun uğruna her şeyini feda edemez. Zira şüphe kişinin yaptırım gücünü ya zayıflatır yahut da ortadan kaldırır. Bunun her ikisi de tehlikelidir. Çünkü imanda şüphe, hiç yok gibidir.

Ayet-i kerimenin muhatabı Peygamber Efendimizdir. Hâlbuki Efendimiz hiçbir zaman şüpheye düşmüş değildir. Mesela:

 O hicreti esnasında, canına kast eden müşrikler mağaranın kapısına geldiğinde, Hz Ebubekir, Ya Rasulallah bizi görecekler dediği zaman, “Korkma! Allah bizimle beraberdir” demek suretiyle, hem şüpheye düşmediğini açıklamış, hem de arkadaşını teselli etmiştir.

Yazının devamı için »»


Emekli Müftü Ali KARA
http://www.mirathaber.com/supheler-huzursuzluk-kaynagidir-14-2303h.html


Back To Top