21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Tasarruf Yatırım Eşitliğine Kur’an’ın itirazı

Makro ekonomide, Tasarruflarla yatırımların eşitliği şeklinde oluşturulmuş genel bir kabul vardır. Bu S=I olarak ifade edilir. Bunu basit bir ifadeye taşırsak; halk olarak harcamalarımızı kısarak paralarımızı bankaya götürmemiz tasarrufları oluşturur. Bankalar bu tasarruf edilmiş paraları, siz yatırımı beceremediğiniz için, aracılık yaparak büyük yatırım firmalarına satarlar. Buna kredi denir. Firmalar toplumun genel ihtiyacı olan yatırımları da bu kredilerle yaparlar. İşte tasarrufların yatırıma gitmesi bir eşitlik olarak kurularak, ekonomik kararları etkileyen temel kabuldür.
Tasarruf Yatırım Eşitliğine Kur’an’ın itirazı
Tasarrufların hiç bir zaman yatırımlara eşit olmadığını, kurgunun devam edebilmesi için bunun bir var sayım olduğunu, bu varsayım üzerinden dengeler oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Hatırlarsanız Bakan Mehmet Şimşek, sık sık Türkiye’de yatırım eksikliğinden bahsederek tasarrufların arttırılması gerektiğini, dünya ortalamasının %25 olup Türkiye’de bu %13-15 arasında olduğunu söylemişti. Sayın Mehmet Şimşek tasarruf yatırım eşitliği üzerinden bunu ifade ediyordu. BES de ki başarısızlık, tasarrufları teşvik edici bir amaç olarak Şimşek tarafından lanse edilmiş ve topluma sunulmuştu.

Bu eşitliğin yalan olduğunu göstermek için çok basit bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki halk 100 TL tasarruf ederek harcama yapmayarak paralarını bankaya götürdü. % 10 faiz aldı. Banka da bunu % 15’le yatırımcıya sattı. Tasarruf faizi ile 110 TL olurken, yatırıma bu yansıtılmamış karla 115 TL mal olmuştur. 110 TL, 115 TL eşit midir? Böyle bir eşitlik söz konusu değil çünkü arada faiz var. Faiz bu eşitliği bozar. Burada tasarrufların bankaya götürülmesi ile piyasada ilk etkisi halkın küçük birikimlerinden mahrum edilen esnaf ve kobilerdir. Buralarda harcanacak para, bankalara çekilerek ticaret hacmini daraltmıştır. Aylık rutin giderleri olan esnaf ve kobiler piyasadaki bu ticaretin daralması oranında yoklukla karşı karşıya kalacaktır. Bu tasarrufların piyasada oluşturduğu ilk olumsuz etkidir.

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/tasarruf-yatirim-esitligine-kuranin-itirazi-3-1717h.html


Back To Top