14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Teravih namazının önemi hakkında bilgi verir misiniz? Orucumuzu ne ile açmalıyız? Hurma ile mi zeytinle mi?

Teravih namazının önemi hakkında bilgi verir misiniz? Orucumuzu ne ile açmalıyız? Hurma ile mi zeytinle mi?
Teravih namazının önemi hakkında bilgi verir misiniz?

Teravih aslında yılın her gecesinde kılınması öğütlenen ve Kıyamul-Leyl denilen gece namazının adıdır. Sekiz rek’at olarak kılmak sünnettir. Yirmi rek’at olarak kılınması ise Sahâbiler ve İslâm bilginlerince güzel bulunmuş ve böylece de uygulanmıştır.

Sevgili Peygamberimiz her gece, düşünerek Kur’ân okumak ve namaz kılmak için kalkar ve müminleri de teşvik buyururdu. Ramazan gecelerinde ise daha çok ibâdet eder ve kesin emir vermeksizin çokça ibâdet edilmesini de isterdi.

Teşvik etmekle birlikte Müminlere ağır gelir endişesi ile teravih namazını bizzat kıldırmadı veya birkaç gece kıldırdı. Şöyle buyurmakla yetinirdi:

“Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek gece namazı olan teravih namazını kılarsa geçmiş günahları bağışlanır.”

Oruçla doğrudan ilgili olmamakla birlikte Ramazan gecelerinin vasfedilemez güzelliği olan teravih namazları, rûhumuza ışık ve huzur salarken hiç şüphesiz vücudumuza da bereketler saçmaktadır. İftar sofralarında -olmaması gereken- aşırılıkların sebep olabileceği rahatsızlıkları da giderici ve şifa vericidir.İftara ve

Orucumuzu ne ile açmalıyız? Hurma ile mi zeytinle mi?

Oruç, yüce dinimizin yüklediği temel ibadetlerimizdendir.

Yüce Rabbimiz İslâm dinini kolaylık ilkesi üzerine oturtmuştur. Bu sebeple iftar, soframızda bulunan herhangi bir yiyecekle açılabilir. Bu konuda hiçbir bağlayıcı hüküm yoktur. Ancak bir tercih yapılmak isteniyorsa su, hurma, süt ve zeytin tercih edilebilir. Çünkü bu maddeler Kur’an-ı Kerim’de adı geçen nimetlerdir. (En’âm 99; Nahl 66;Tîn 2)

Aziz Peygamberimizin hayatında daha çok su ve hurmayı görüyoruz. Allah şanını artırsın o, iftarın hurma ve su ile açılmasın tavsiye buyururlar, kendileri de mevsimine göre taze veya normal hurma ve su ile iftarını açarlardı. Kışın hurma ile yazın da su ile iftarlarını açtıkları da olurdu. İftarlarını açtıktan sonra da akşam namazlarını kılarlardı. (M.Zevâid 2/155; Tirmizi, Savm 10

Hurma Medine toplumunda çokça yetiştirilen yaygın bir üründü. Tercih edilmesinin bir sebebi de bu olsa gerektir. Ancak bunun anlamı iftarın zeytinle de açılamayacağı değildir. Peygamberimizin Zeytinle iftar açtığını araştırmakla birlikte tesbit edemedim.

Süt İle Açma

Peygamberimizin iftarlarını süt ile açtıkları da olurdu. (M.Zevâid 2/155) Süt ile iftar açılması ile ilgili dolaylı öğütleri de vardır. Peygamberimiz oruçlulara iftar açtırılmasının günahların affına vesile olacağını müjdelemesi üzerine sahâbiler “ Her birimiz oruçluya iftar açtıracak yiyecek bulamamaktadır,” diyerek sızlanırlar.

-Salât üzerine olsun- O da şöyle buyurdular:

Allah bu sevabı oruçluyu bir hurma ile, bir yudum su ile veya süt ile iftar ettirene de verir.” (Hayâtü’s-Sahabe 3/89 )

Ülkemize idhal edilen hurmaların bir kısmının genleriyle oynanmış ve faydaları azaltılmış olabilir. Bu özel duruma ilişkin bir değerlendirme ile kimyasal işlemden geçmemiş zeytin de tercih edilebilir. Su ile de yetinilebilir.


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/teravih-namazinin-onemi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz-orucumuzu-ne-ile-acmaliyiz-hurma-ile-mi-zeytinle-mi-16-4192h.html


Back To Top