21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Türkiye Kudüs için ayakta

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ederek, Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma girişimi sebebiyle tüm dünya ayağa kalkarken en kuvvetli tepki gösteren ülkelerden biri de Türkiye oldu.
Türkiye Kudüs için ayakta
ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Başkanlarının 1995'ten beri aldıkları kararı değiştirerek, ABD'nin Tel Aviv'deki İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımak için adım atmak üzere. Konuya ilişkin tüm dünya ses çıkarmaya başlarken ilk andan itibaren Filistin ile birlikte yüksek sesle tepki gösteren ve harekete geçen Türkiye'de halk meydanlara inmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dönem başkanlığını yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı'nı İstanbul'da acil toplantıya çağırdı.

SİYASİ PARTİLERDEN AÇIKLAMALAR

- Ak Parti:

Kudüs'ün İsrail'in fiili başkenti ilan edilme ihtimaline karşı İslam dünyasından ise yüksek sesler çıkmaması eleştirilirken, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından "Bölgeyi yeni felaketlere, çatışmalara, kargaşalara sürükleyecek adımlar atmaktan kaçının" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bugünkü grup toplantısında Trump'a seslenerek "Sayın Trump, Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir" dedi. Erdoğan konuya ilişkin "İslam işbirliği teşkilatı dönem başkanı olarak bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa 5-10 gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesini İstanbul'da toplayacağız. Sadece bununla da kalmayacağız. Bu liderler zirvesiyle birlikte, tüm İslam dünyasını o zirvede hareketlendireceğiz. Amerika bütün işleri bitirdi de şimdi de bu mu kaldı? Şu anda Netanyahu İsrail'de kendi iç hesaplaşmalarını bitiremiyor. Biz, kesinlikle son ana kadar buradaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kaldı ki bu bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail'le koparmaya kadar gidebilir. Amerika'yı bölgedeki sorunları daha da derinleştirecek böle bir adım atmaması konusunda buradan ikaz ediyoruz, böyle bir adım atamazsınız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da sosyal medya hedabından "ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı haberleri, son derece endişe vericidir. Bu, Kudüs'ün dini ve tarihi statüsüne, uluslararası anlaşmalara ve BM kararlarına tamamen aykırıdır" mesajını paylaştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması halinde bölgeye barış yerine kaos geleceğini söyledi.

- CHP:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Kudüs 68 kuşağından çok sayıda gencimiz Filistin topraklarında yatmaktadır. Filistin bizim için önemlidir. Devlet kurmaları bizim için önemlidir. Bu salondan Filistin'e selamlar gönderiyoruz. Kudüs, Ortadoğu'nun kilit taşıdır. Kudüs üzerinde kimse oyun oynamasın. Eğer Kudüs ile ilgili yanlış bir karar alırlarsa, Ortadoğu'da yeniden kanın, gözyaşının nedeni olurlar. İsrail ile Filistin'in bir araya gelip görüşerek devletlerini kurmalarını, Filistin'i tanımalarını istiyoruz. Filistinli kardeşlerimizi destekliyoruz. Hiç kimse onlara olan desteğimizi engelleyemez"

- MHP:

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Kudüs için verilen her yanlış kararın Ortadoğu'da daha çok kana ve gözyaşına sebep olacağını belirterek, "Kudüs, partimizin ve ülkemizin kırmızı çizgisidir" dedi.

- HDP:

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını eleştirerek, "ABD'nin ateşle oynamaması lazım. Kudüs Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık için kutsal bir yer, bu statüsünün devam etmesi, korunması lazım" dedi.

- HÜDA PAR:

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu: “İslam ümmeti olarak savunma pozisyonundan çıkıp atak pozisyona geçmemiz gerekir. İslam ülkeleri bu terör şebekesi ile diplomatik ve ticari bütün ilişkilerini kesmelidir. Sadece tehdit ederek siz şunu yaparsanız biz böyle yaparız demekle geri adım attıramazsınız.”

- İYİ Parti:

İYİ Parti Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, ABD'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına ilişkin, "Bu karar Müslüman dünyasını yaralar. Aynı zamanda bu karar, İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda yıllardır gösterilen çabalara da ağır bir darbe indirir" dedi.

İŞ DÜNYASINDAN TEPKİLER

- ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur: "BM Kararları, Ortadoğu'nun durumu ortadır. Müslümanların ilk kıblegahı Kudüs'ün ve Harem'i Şerifin statüsü ortadadır. ABD Başkanı Trump, bunun ne anlam taşıdığını bir daha düşünsün. Buna rağmen bu yönde bir adım atacaksa da bunun tek anlamı var demektir; ABD Başkanı Dünya'yı ateşe atmak istiyor. Şu çok iyi bilinmelidir ki, böyle bir adım sadece Ortadoğu'yu değil Dünya'yı ateşe atar. Bu nedenle bu yönde bir karar almak şöyle dursun, böyle bir düşüncenin akıllardan bile geçirilmesi akla ziyandır."

- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti yapma düşüncesi kabul edilemez. Filistinli kardeşlerimiz bugün, hiçbir hukuki dayanağı olmayan, insanlık dışı muamelelere maruz kalırken, İsrail'e böyle bir koz verilmesinin hiçbir hukuki, insani ve vicdani açıklaması olamaz. Biz Müslümanlar olarak, Müslüman iş insanları olarak var gücümüzle bu zulmün karşısında durduk ve duracağız. Geçtiğimiz ağustos ayında Kudüs ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'ya kalabalık bir ekiple yaptığımız ziyaretle de bunu ortaya koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın'Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir' şeklindeki ifadelerini, konuyla ilgili açıklamalarını ve bölgedeki sorunları daha derinleştirecek adımların atılmaması konusundaki ikazını destekliyoruz. Müslümanların kanayan yarası olan Kudüs'ün işgaline tüm dünyanın tepki vermesi gerektiğini savunuyoruz. Bu bir insanlık meselesidir."

TÜRKİYE MEYDANLARA DÖKÜLÜYOR!

- İHH İnsani Yardım Vakfı, tüm Türkiye'yi "Siyonist ve emperyalistlerin Kudüs üzerindeki planlarına sessiz kalmamak için 8 Aralık günü Cuma Namazından sonra Kudüs dostlarını tüm illerde meydanlara davet ediyoruz. Kudüs'ün özgürlüğüne karşı düşmanca atılan adımlara tepki vermek için Cuma günü İstanbul Fatih Camii'nden Saraçhane'ye yürüyeceğiz. Sizleri de bekliyoruz" açıklamasıyla meydanlar adavet etti.

Öte yandan öğle saatlerinden sonra Türkiye'nin dört bir yanında eylemler yapılmaya başlandı:


https://www.timeturk.com/turkiye-kudus-icin-ayakta/haber-796883
http://www.mirathaber.com/turkiye-kudus-icin-ayakta-38-2542h.html


Back To Top