All for Joomla The Word of Web Design

TÜRKİYE’DE 18 MİLYON KİŞİ SİGARAYA YILDA 85 MİLYAR HARCIYOR

Türkiye’nin göğüs hastalıkları alanındaki ilk bilimsel uzmanlık derneği olarak 48’inci faaliyet yılını kutlayan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), “Sigara ve Kalp Hastalığı” konulu afiş yarışmasının ödül töreninde önemli uyarılarda bulundu.

Türkiye’de 18 milyondan fazla kişinin sigara içtiğini belirten TÜSAD Tütün Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, sigaranın sağlığa olan zararlarının yanı sıra oluşturduğu ekonomik kayba da dikkat çekti. Türkiye’de 18 milyondan fazla kişinin sigara içtiğini belirten Prof. Dr. Nazmi Bilir, şunları söyledi: “Bu kişiler her yıl sigara satın almak için, 85 milyar lira harcıyor. 20 yıl boyunca günde 20 sigara içildiğinde bir kişi yaklaşık 100 bin lira para harcıyor.” dedi.SİGARAYI GÜÇLÜ BİR İRADE İLE BIRAKMAK MÜMKÜNDÜR

Değerli Okuyucularım;

Sigaraya karşı devlet eliyle bu kadar çok kampanya yapıldığı halde sigara içenlerin sayısı bir türlü azalmıyor. Ortalama olarak 18 milyon vatandaşımız her gün yaklaşık olarak bir paket sigara içmektedir. Sigaraya bağlı olarak her yıl yüzbinlerce vatandaşımız bir hastalığa yakalanmaktadır. Bunun bir devamı olarak her yıl yaklaşık olarak 120 bin kişi, sigaraya bağlı sebeplerden ötürü hayatını kaybetmektedir. Bir başka ifadeyle her gün 300 kişi, sigaradan dolayı ölmektedir. Buna göre sigara içmek, bir nevi tedricî intihardır.

Sigara içmek, sadece sağlığa değil, manevî hayatınıza da zarar verdiğini hocalarımız bangır bangır bağırıyor. Bakınız Ali Rıza Demircan hocamız, sigara konusunda “İctihadı” kaydını yani “yoruma dayalı haram” kaydını koyarak bizleri uyarmaktadır. Buna göre sigara içmek, nefislerimizin tehlikeye atılmaması, öz canlarımıza ve insanlar dâhil çevremizdeki varlıklara zulmedilmemesi, pis olan maddelerden kaçınılması ve israftan sakınılması gibi çiğnenmeleri haram olan genel nitelikli yasalar kapsamına girmektedir.

http://www.mirathaber.com/haramlari-allah-belirledigine-gore-sigaraya-nasil-haram-denilebilir-16-3051h.html

O halde bunların içinde her geçen gün artan sayıda bayanlar olmak üzere Müslümanlar, neden halen sigara içmekte ve neden sigarayı bırakamamaktadır? Çünkü bir özenti veya bir heves olarak başlayan sigara alışkanlığı, içinde bulunan zehirli maddelerden dolayı kişiyi bağımlı yapmaktadır. İçtikçe bağımlılık oranı artmakta ve bırakma niyeti her zaman var olsa da bırakabilme iradesi o nispette azalmaktadır. Bu durumda sigara içen bir kişiye, ikna yöntemleriyle doğruları anlatmak ve iradelerini doğru istikamette kullanmalarına yardımcı olmak gerekmektedir.

İkna İle İrade, Hayırlı Bir İş İçin Bilinçli Olarak Kullanılabilir

Şöyle ki insanlık icabı tutumlu olunması gereken yerlerde malî kaynakları, sırf nefsanî zevki için gelişi güzel sarf etme temayülü gösteren bir sigara içici, aile fertlerinin rızkını kısıtlamış olmaktadır. Maddî imkânları, bencil bir şekilde fayda sağlamayan alanlarda sarf etmek, iktisat ölçülerine riayet etmemek anlamına geldiği kadar aynı zamanda sorumsuzca aile hukukunu da çiğnemek olarak görülebilir. Çoluk çocuğunu seven ve özellikle gelir seviyesi düşük olan bir insanın, sigara içmesi kadar anlamsız ve mantıksız bir davranış olamaz. Bu durumda bir kişi, Allah rızası için, mutlaka nefsine hâkim olmalı, zevkini geri plâna atmalı ve aile fertlerinin refahını ve geleceğini düşünmelidir.

Sigara içinler, sigara bırakma istek ve kararını ilk önce bu yöndeki niyetleriyle samimî olarak beyan etmelidir. Tabiî ki bu yeterli değildir. Daha sonra iradelerini şuurlu bir şekilde bu yönde kullanmalıdırlar. C. Hak, her insana, bir şeyi yapmamak veya bırakmak noktasında bilişsel ve fıtrî bir güç vermiştir. Çünkü bir şeyi dilemek veya dilememek anlamına gelen hür irade, kalben ve vicdanen akledildiğinde somut olarak kendisini göstermektedir.

Bir kişi, sigarayı bırakma konusunda şuurlu olarak karar verebildi ise bu istikamette emin adımlar atabilir. Yeter ki bu süreçte kararlı bir kişi, kendisiyle bütünleşen azim, gayret ve şevkini yitirmesin. Küçük bir sapma ve geri dönüş gibi nefsanî temayüller baş gösterdiğinde kişi, aile fertlerine karşı ahlâkî sorumluluğunu hatırlamalı ve derhal tövbe istiğfar edip Allah’ın yardımına sığınmalıdır. Aslında kesin karar, sabır ve sebat ile sigarayı bırakmak mümkündür.

Eğer bırakma noktasında bir kişi halen tereddüt yaşıyor ise, şöyle bir yönteme de müracaat edebilir. Kişi, sigara bırakma iradesini beyân ederken, kendisine bir vesile veya bir sebep bulabilir. Mesela yıllarca günde 1-2 paket sigara içen benim babam, ilk torunu dünyaya geldiğinde ‘bundan böyle ne torunumun, ne de başka bir yerde sigara içmeyeceğim, torunum dedesinin sigara içtiğini görmesini istemem’ diyerek, kesin bir kararlılıkla sigaraya bırakmıştır. 84 yaşına ulaşmış olan babamın o tarihten beri sigara içtiğini hiç görmediğim gibi sigara kokusundan bile tiksinir oldu. 

Ey ağzına henüz hiç sigara almamış olan genç kardeşlerim. İleride sigarayı bırakmak için mücadele etmek yerine sigarayı hiç alışkanlık hâle getirmeyiniz.

Ey sigara içen ve bunu bırakmakta kararsız kalan veya zorlanan kardeşlerim. Gelin kendinize anlamlı bir sebep/vesile bulun ve hür iradenizle bu kötü alışkanlığı bırakmak için aklen ve kalben karar kılınız. Kararınızda dik durun, azminizi hiç yitirmeyin, süreçte zorlandığınızda Allah’a sığınınız. Göreceksiniz, her doğru bir kararın uygulanmasının yardımcısı Allah’tır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir