18 Kasım 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Türkiye’de ziraatin bittiğinin delili: Şeker fabrikaları

Çok değil, bundan 4-5 sene evvel Anadolu’da bir kasabada eşraftan ve Devlet erkanından bazı kimselerle şöyle bir yürüyüş yapalım dedik.
Türkiye’de ziraatin bittiğinin delili: Şeker fabrikaları
Yürürken dikkatimi çekti, uçsuz bucaksız araziler sürülmediğinden toprak taş gibi olmuş, üzerinde de envaî çeşit yaban otları boy atmıştı. Beraberimizdeki kasaba eşrafına sordum, dedim ki “yahu bu topraklar nadasa mı bırakıldı?” Aldığım cevap çok manidar olup, Türkiye’de ziraat politikalarının çöktüğünün acı ifadesiydi: “Efendim, bir zamanlar insanlar bu toprakların bir karışı için cinayet işliyorlardı, bugün bu toprakları ekip biçecek kimse kalmadı, gübre, yem, mazot işçilik... Hep zarar...”

Yine Anadolu’da zaman zaman köy evlerine misafir olduğumuzda kurulan sofralara getirilen şehir ekmeğini gördüğümde şaka yollu hane sahiplerine takılırdım: Yahu köy yerinde ekmeği de mi bakkaldan alıyorsunuz artık? Elcevap: Efendim günlük ekmek geliyor artık köylere, eskisi gibi değil... Sormadım artık yumurtayı, sütü de bakkaldan mı alıyorsunuz diye... Ama acı, çok acı...

Yazının devamı için »»


Hakan ÇIRAK
http://www.mirathaber.com/turkiyede-ziraatin-bittiginin-delili-seker-fabrikalari-14-3658h.html


Back To Top