21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Türkiye’nin füze davası 1

Sözde stratejik müttefiklerimiz uzun süre füze sanayi kurmamızı engellemiş, şimdi de bunu yabancı ortaklıklar ya da kendi öz kaynaklarımızla elde etmemizi engellemeye yönelik tehditler savururken, konunun bütün boyutlarıyla bilinmesinde yarar bulunmaktadır
Türkiye’nin füze davası 1
Bu yazımızda çok kısa olarak Türkiye’miz için yaşamsal önemi olduğu son dönemde iyice ortaya çıkan ve hain yöntemlerle nispeten gerilerde kalmamız sağlanan 70 senelik füze teknolojilerinden ve ülkemizde üretilecek bu roket sistemlerinden bahsedeceğiz.

Güdümlü füzeler

Güdümlü füzeler ilk kez 1944 yılında Almanlar tarafından geliştirilen V1 füzelerinin temel alındığı, genel olarak cruiseadı da verilen, hedefi bularak yok eden, bir füzeyle uçak arasında hızla seyreden gelişkin savunma araçlarıdır. Hidrojen bombaları da dahil mühimmat taşıyabilen güdümlü füzeler hava, deniz ve yerden, yer ve denize atılacak farklı kombinasyonlara sahiptir.

Türkiye’de SOM adı verilen cruisefüzeler ve bunların beşinci nesil uçaklardan atılacak SOM-J versiyonları da üretime hazırlanmaktadır. Hedefe Güdümlü Kit (HGK) adı verilen sistemler de kendi imkanlarımızla geliştirilmiş, bunun daha ileri sürümü HGK-2’nin de üretimi yapılmaktadır. Şuandaysa daha da küçük ve ileri özellikli HGK-3 ve HGK-4’ün yüksek sayılarda üretilmesi ön hazırlıkları yapılmaktadır.

Minyatür füzeler

Güdümlü füzelerle benzer prensiplere bunların çok küçük bir boyutuyla cevap veren minyatür güdümlü füzelerdir. Bir silahlı insansız hava aracından, hatta piyadenin özel tüfeğinden dahi rahatça atabileceği küçük boyutlarda ama benzer izleme, yer belirleme özelliklerine sahip bu roket türlerin de ülkemizde üretimi planlanmıştır. Bozok adıyla tasarlanan bu modern çağ oklarının üretim aşamasına gelinmiştir.

Yazının devamı için »»


C. Ufuk BAKIRÇAY
http://www.mirathaber.com/turkiyenin-fuze-davasi-1-7-2227h.html


Back To Top