10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Uluslararası rekabet gücünde 'lojistik performans' uyarısı!

Dünya Bankası, 2018 Lojistik Performans Endeksi’nin 2018 sonuçlarını açıkladı. Türkiye bu yıl 13 sıra birden gerileyerek 47. ülke oldu. UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Bu düşüş Türk ürünlerinin uluslararası rekabet gücünün zayıflaması anlamına geliyor.” dedi.
Uluslararası rekabet gücünde 'lojistik performans' uyarısı!EKONOMİNİN KİMYASIYLA OYNAMAK

Şirketler finansmana ulaşmada önemli bir sıkıntı yaşıyor, daha fazla döviz borçlanmasının içine giriyor. Özel sektörün bu anlamda sıkıntılı bir tablodan geçtiği kesin. Bu tablo Pazar payının azalmasıyla üretime de yansıyor. Hem finans hem talepte yaşanan sorunlar ekonomin kimyasını bozmaya başladı. Enflasyonda yüzde 15’ler civarında çıkması beraberinde maliyetleri de artırıyor. Döviz artışı uzun vadeli yatırım yapabilmesi için büyük engel.

Bütün bu ol8umsuz gelişmeler iş dünyasının hazırlıklı olmadığı gelişmelerdir. Üstelik yakın vadede çözüm üretilmesi zor. Bu durumda ekonomi acı reçetelere hazır olmalıdır. Bu süreci B Planı ortaya koymadan aşmak ise mümkün gözükmüyor. Ekonomideki hastalıkları iyileştirmek bugüne kadar alınan ağrı kesiciler bugün ağrıları dindirmiyor.

Bugün ağır hastalıklara sürüklenen ekonominin bir an önce gerçek resimle buluşup, kemer sıkma politikalarından elde edeceği yeni imkanlarla desteklenmesi gerekiyor. Aksi taktirde kısa sürede kimyası bozulan bir ekonominin fiziğe esir olması ve yabancıların eline geçmesi engellenemez. 11. Kalkınma planı acilen devreye alınmalı ve günü kurtaran değil, yarını biçimlendiren konular gündeme taşınmalıdır. Üretimin ve ürünlerin rekabet gücünün artırılmasından başka çıkış yolu yok!

İbrahim VELİ
http://www.mirathaber.com/uluslararasi-rekabet-gucunde-lojistik-performans-uyarisi-7-4934h.html


Back To Top