All for Joomla The Word of Web Design

Uzak galakside yeni gezegenler

Oklahoma Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 3.8 milyar ışık yılı ötedeki bir uzak galakside 200 kadar gezegen keşfedildi. Bunlar kendi içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi dışında bulunduğu anlaşılan ilk gezegenler.

Bu kadar uzakta olmasına rağmen keşfedilmesi, yerçekimi mikrolensleme denilen bir yöntemle gerçekleşti. Gök cisimlerinin yerçekimi etkisi uzaktan gelen ışık dalgaları üzerinde bazı etkiler gösteriyor. Bir pulsar ile bizim aramızda yer alan söz konusu galaksideki gezegenler de pulsarın kuvvetli ışığı üzerinde bazı etkiler yapması sayesinde tesbit edildiler.

Kaynak: https://www.yahoo.com/news/scientists-discover-planets-outside-milky-223832169.htmlAllah kitabı Kuran-ı Kerim'de Mümin insanı yan yatarken bile uzayı düşünen ve bunu Allah'a bağlantılandıran kişi olarak tanımlamaktadır.

Mümin daima Kuran'da verilen misalleri, örümceği, sivrisineği, yıldızları, gezegenleri, ayı, güneşi, jeolojiyi, oşinografiyi, kimyayı, fiziği düşünen, Allah'a olan imanını bunları düşünerek, inceleyerek artıran kişidir. Bugün doğabilimi dedğimiz şey Kuran'da sünnet olarak geçer. Sünnet Kuran'da bizim ısrar ettiğimiz manasıyla değil Allah'ın sünneti olarak geçer. Yani fünundur, bilimlerdir.

Bu nedenle samimi olarak Kuran'ı takip eden insanlar çağında, hicri 1., 2., 3., 4. ve 5. asırlarda, bütün bilimlerde patlama yaşanmıştır. Hemen her alanda bilim hemen her kesimce ilgilenilen bir konu olarak, imani bir mesele olarak önemsenmiştir.

Zamanla bu unutulmuş, din sayesinde halkın zenginliklerini elde etmeyi esas almış insanlar peydahlanmış, samimiyetsizlik yaygınlaşmıştır. Bu durumda hakim konuma gelen sözde dini liderler Kuran'ın emrettiği Allah'ın Sünnetini yani doğabilimini bırakmış, onun yerine halkı nasıl daha iyi zihin kontrolünde tutabileceği, İslamiyet’i bir profesyonel ruhbanlar dini haline çeviren hadis dinini en üste koymuştur.

Bu tip dindar, ilime, bilime, fene, matematiğe güler. Çünkü o, zaten insanları yalanlarla denetim altında tutmaktadır. Esas olan sesini titretip ağlayıp Kuran’da yasaklanmış yöntemlerle topluluğa hükmetmek, küpünü doldurmaktır.

Yıllarca sabah akşam çalışıp bir teoremi ispatlamak, sivrisineğin koku alma duyusunu incelemek, uzak gezegenlere bakmak gereksizdir. Allah'ın varlığının ispatı, insanların imanının artırılması da ilgisini çekmez, çünkü onun zihin kontrol yöntemi aklı reddetmekten geçer.

Bu dindar tipi, hoca tipi günümüzde en yaygın ve hakim konumuna ulaşmıştır. Bu nedenle akıl ve iman tamamen birbirinden ayrılmış, bilimle uğraşanların büyük bölümü ateistlerden, bilimden anlamayanların da büyük bölümü dindarlardan meydana gelmeye başlamıştır.

Allah da bu tür haberlerle bizi rezil etmektedir. Kainatı keşfeden artık onlar. Zerrenin zerresine inen onlar. Hadide şehadet eden onlar. Ankebutu okuyan onlar. Sultanı geliştiren onlar. Bunlar bizim vazifemiz. Bizim başlattığımız işler. Ama el devralmış.

Bu rezaletin nedeni çok temeldir. Kuran'a eş tutmaktandır. Kuran'ın bu konuda bize emirlerini neshedilmiş saymaktandır. Misal almak, akletmek o zaman içinmiş demektendir. Samimi olarak iman etmemektendir. Samimi iman etmeyince iman hakikatlerinden uzaklaşılmakta, iman hakikatlerinden uzaklaşınca iman daha da zayıflamaktadır.

Gece gündüz, otururken ve yan yatmışken, kadın erkek, astrofizikten, jeolojiden, botanikten, kimyadan bahseden, misal veren, akleden insanlardır o gelecekteki hakiki Müslüman ümmeti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir