19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Vizesiz Avrupa görüşmeleri Ankara'da yapıldı

Türkiye ile AB arasındaki Vize Serbestisi Diyaloğu toplantısı teknik düzeyde Ankara'da yapıldı.
Vizesiz Avrupa görüşmeleri Ankara'da yapıldı
karşılanmasına yönelik olumlu bir adım olarak gördüklerini, 2016'dan bu yana geçen sürede yaşanan gelişmelerin yarattığı zorlukları bildiklerini vurguladı.

Komisyon heyeti, çalışma planının teknik ayrıntıları hakkında ilave bilgi talep etti.

Toplantıda, Türk tarafı öneriler hakkında AB Komisyonu heyetine ayrıntılı bilgi sundu ve ayrıca bazı teknik düzenlemelerde atılabilecek adımlar hakkında görüşler paylaşıldı.

Komisyonla teknik çalışmaların gelecek dönem sürdürülmesi konusunda mutabakata varıldı.

AB Heyeti, Müsteşar Selim Yenel Başkanlığındaki AB Bakanlığı heyetiyle de bir araya gelmişti.

Türk tarafı, şubat ayında vize serbestisine ilişkin çalışma belgesini AB'ye teslim etmişti. Türkiye, muafiyet için 72 kriterin yerine getirildiğini belirtirken AB tarafı ise bunlardan 65'inin gerçekleştiğini savunuyordu.

Teknik sürecin ardından AB Komisyonunun, üye ülkelere bir raporla kriterlerin yerine getirildiğini bildirmesi ve vize muafiyetinin uygulanmasını önermesi gerekiyor.

Ardından üye ülkelerin içişleri ve adalet bakanlarından oluşan konseyin vize muafiyeti için uzlaşıya varması isteniyor.

Akabinde konu Avrupa Parlamentosunun gündemine gelecek ve burada da belgenin onaylanmasının ardından son olarak AB Konseyi'nin de onayı gerekiyor.

Türkiye, vize muafiyetine ilişkin oylamanın, 2019 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasına kalmamasını ve hızlı bir süreç işletilmesini bekliyor.

Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ve Geri Kabul Anlaşması 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara'da imzalanmıştı. Varılan uzlaşı, Türk vatandaşlarının Schengen alanına vizesiz seyahatlerinin Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması'nın 1 Ekim 2017 itibarıyla tüm hükümleriyle uygulanmasının ardından 2018 yılı içerisinde sağlanmasıydı.

Vize serbestisi, biyometrik pasaportu olan Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine 180 gün içinde üç aylık vizesiz giriş imkanı öngörüyordu.


AA
http://www.mirathaber.com/vizesiz-avrupa-gorusmeleri-ankarada-yapildi-38-4362h.html


Back To Top