21 Ekim 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Yabancı bilgiler çerçevesinde yürüyen eğitim ve problemleri

Türkiye, yıllardır "eğitim'de reform"u konuşuyor ve eğitim sisteminin yaz-boz tahtasına döndüğünden şikayet ediyor. Genel olarak bakıldığında bu şikayet haksız değil. Özellikle, yedi sekiz yıl öncesi için bu değerlendirme son derece doğru. Eğitim muhtevasına baktığımızda, bugün için de geçerli bir sıkıntı.
Yabancı bilgiler çerçevesinde yürüyen eğitim ve problemleri
Çünkü eğitim sistemini derinden etkileyen sosyal bilgiler, bize yani kültürümüze ait değil. İlk bakışta bu cümle bazılarına tuhaf gelebilir ve bilginin toplum veya kültüre göre değişmediği fikrini ön plana getirebilir. Ama öyle değil. Bazı bilgiler, toplum ve medeniyetlerin, dinin insan anlayışı ve ahlak değerlerine göre şekil almaktadır. Bilginin "felsefi" niteliği, onun insanların temel değerlerine göre üretildiğini gösteren bir işaret. Dolayısıyla bilgi, hayat ve geleceği belirleyen ve aynı zamanda insanın fikir, duygu ve idealleri doğrultusunda şekillenerek o toplumun veya medeniyetin insanına rehberlik eden mucizevi bir rehber.

Bu rehber, öncelikle "temel bir değer"e dayanmak zorundadır. Çünkü bilginin kalkış noktası yine bir başka bilgi değil, "hayat tasavvuru"dur. Hayat tasavvuru ise, hayatın nasıl yaşanacağını ve yaşayışta neleri doğru ve gerekli, nelerin yanlış ve faydasız olduğuna dair "insanüstü bir irade"ye dayanmak zorundadır.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Sami ŞENER
http://www.mirathaber.com/yabanci-bilgiler-cercevesinde-yuruyen-egitim-ve-problemleri-6-4317h.html


Back To Top