20 Temmuz 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

 • Yahya KATİPOĞLU
 • Yerel Finans Argümanları Geliştirilmeli
  Küresel piyasalarda tahvil piyasasındaki çalkalanma, ticaret savaşı endişeleri ve jeopolitik risklerin etkileriyle zor bir yıl deneyimlenirken, ocak sonundan mayıs bitimine kadar geçen sürede dünya borsalarının değeri 4,2 trilyon dolar eridi. En fazla kayıp ise 563,4 milyar dolarla "ticaret savaşı"nın baş aktörlerinden Çin borsasında yaşandı.

  13 Temmuz 2018 Cuma 11:21Devamını Oku →
 • Emperyalistler dünyamızı yoksullaştırıyor
  Dünyanın giderek yoksullaşmasında, mevcut faizli para- kredi sisteminin küresel düzeyde tekelleşmeye yol açmasının rol oynadığını kim haykıracak?

  26 Haziran 2017 Pazartesi 01:19Devamını Oku →
 • Yüksek teknoloji yüksek ahlâk işidir
  Ar-Ge harcamaları artırılmalıdırYüksek teknolojiye ve katma değer artışına ihtiyacımız sürekli artıyor. İhracat arttığı halde değerin düşmesi bunun bir göstergesidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde, yapılan bir çalışmada, Ar-Ge harcamaları ile patent başvuruları arasında doğrusal bir ilişki olduğu, aynı ilişkinin Ar-Ge harcaması ile yüksek teknolojili ürün ihracatında da bulunduğu belirtildi.

  17 Mayıs 2017 Çarşamba 10:47Devamını Oku →
 • İslâmî çizgide ekonomide doğru sorular!
  Ülke kaynaklarımızın tamamını üretime dönük kullanmak, ekonomideki kastın anlaşılmasıyla başlayacak. Çünkü iktisat, “kasıt”tan gelir. Ekonomideki kasıt anlaşılmadan yapılanlar, gün gelir hayıflanılacak noktaya ulaşır. O halde doğru işleri yapmak için önce doğru soruları sormalıyız.

  17 Mayıs 2017 Çarşamba 10:44Devamını Oku →
 • Ekonomi “yerel”den şekil almalı
  İş dünyası, yerelin bu özelliğine yatırım yapma noktasında gerekli hamleleri başlatmalıdır. Çünkü, bugün geldiğimiz nokta; mevcut sistemi sürdüren değil, dönüştüren çalışmalara olan ihtiyacın ne kadar da önemli olduğu gerçeğidir.

  27 Nisan 2017 Perşembe 14:18Devamını Oku →
 • Zengin düşünmek
  O halde, mevcut düzen benimsenerek iyi bir iş çıkarılamaz! Bu gerçeğin dünya ölçeğinde örneği, dünyanın 7-8 zengininin servetinin 2,5 milyar insanın yaşamış olduğu az gelişmiş ülkelerin toplam üretiminden ve servetinden daha fazla olmasıdır. Türkiye örneği ise, uygulamaların inancımıza, değer ve anlayışımıza uygun hale gelmesi mücadelesi ile, dindar insanların cumhurbaşkanı başbakan, bakan, belediye başkanı olma mücadelesinin başka şeyler olduğudur.

  04 Nisan 2017 Salı 13:48Devamını Oku →
 • Konjonktüre değil gerçeğe açılmak
  Bir ülkenin geleceği, bir tarafın kazanıp, diğer tarafın kaybettiği bir çerçeve içerisinde geliştirilemez.

  06 Mart 2017 Pazartesi 15:43Devamını Oku →
 • Başkasının istediğini yapan kendi olamaz
  Bir insanın kendisi olma yolunda en büyük zorluğu, güçlü iken sorumluluklarını unutmasıdır.

  25 Şubat 2017 Cumartesi 13:46Devamını Oku →
 • Üretimi engelleyen düşünce tembelliğidir
  Her şeyi görüntünün belirlediği bir kültür dünyasındayız. Muhteva ihmal edildiğinden her şey anlamını hızla yitirmekte olduğundan önemsizleştirilmekte ve insanları ilgilendirmemektedir.

  24 Şubat 2017 Cuma 11:53Devamını Oku →
 • “Ayak takımı”nın yanında olmak
  Ülkemiz, toprağı, insanı ve tarihi şuuruyla devlet olmaya en layık coğrafyadır. Bu coğrafyayı ayakta tutanlar, bu şuurla yaşayan ve yine bu şuurla bu topraklar için ölmeyi bekleyenlerdir.

  21 Şubat 2017 Salı 11:25Devamını Oku →
Back To Top