26 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

12»
 • Yakup DÖĞER
 • Müslümanlar Ne Yapmalı
  Derin bir uykunun içinde rüyalar görenler, ancak uyandıklarında anlar gördüklerinin bir rüya olduğunu.

  14 Eylül 2018 Cuma 11:07 Devamını Oku →
 • Din-i İslam Teslimiyettir
  Kur’an insanlık tarihi boyunca gelen nebilerden ismi geçenleri bizlere örnek olarak gösterir, aynı zamanda onlardan övgüyle bahsederken, “Onlar ne iyi kuldu, hep Allah’a yönelirlerdi” (Sad 38/17-30- 44) diyerek, nebilerin özelinde iman edenlere yol göstermiştir. Sad Suresi’nde geçen ayetlerin Mekke’de mü’minler için en zor zamanlarda nazil olduğu göz önüne alındığında, Allah’a yönelişin ne kadar hayati önem arz ettiği daha kolay anlaşılır.

  04 Eylül 2018 Salı 10:51 Devamını Oku →
 • Küresel sömürü ideoloji olarak Kapitalizm
  Kapitalizmin birçok tanımından bahsetmek mümkündür. Her tanım referans aldığı ideolojiye göre farklılık gösterse de, öz itibariyle aynı anlamı içerir. Yapılan birçok tanımın ilk göze çarpanı onu "sermayecilik" olarak ifade etmesidir. Son dönem küreselleşme sürecinde sermayenin piyasaya tamamen hakîm olmak, iktisadi ve üretim alanında söz sahibi olarak kontrolü eline almak gibi niyetinin olduğu açıktır. Bu niyetini de büyük oranda gerçekleştirdiği söylenebilir.

  26 Ağustos 2018 Pazar 08:00 Devamını Oku →
 • Cehaletin sahte görkemi
  Modern çağın küresel müstekbirleri, elbirliği yapmış bütün yeryüzünü pazara ve mezara çevirmeye ahdetmişler. Zaman, mekân ve mesafe algısının altüst olduğu ahir zaman devrinde, hiçbirisi gözünü kırpmadan sayısız katliamlar işlemekten geri durmadıkları gibi, mazlumların sessizliği ve korkaklığı cesaretlerini de artırmaktadır. Kapitalist yaşam tarzının adaletsizce üretimine alabildiğine yol verenler, ahlaksızca tüketiminde önünü alabildiğine açmanın bütün yollarını denemektedir. Mesele sadece bedenlerin ölümüyle sınırlı değildir. Buda tabi ki zulümdür, lakin ruhların, hissiyatın, insanlığın, ahlakın, adaletin, merhametin ölümü, bedenlerin ölümünden de öne geçmiştir.

  10 Ağustos 2018 Cuma 11:06 Devamını Oku →
 • Esenlik Yurdunun İnşası
  Allah’ı birlemek, iman etmek, Müslüman olmak, kişiyi diğer insanlardan ayıran en önemli özelliktir. İman etmek, zaman, mekân ve algı olarak hayatın farklı bir boyutuna geçmekle eş değerdir. Aslında iman etmek fıtrata dönerek olması gereken yerde bulunmaktır. Düşünceniz, ilişkileriniz, hayata bakışınız-değerlendirişiniz, bir düzen kurma arayışınız ve kuruşunuz, bu yöndeki usul ve referanslarınız diğer insanlardan sizi ayrıştıran, başka türlü kılan boyutu içerir. Birini kazanmak için diğerinden vazgeçmenizi gerektirir.

  02 Ağustos 2018 Perşembe 12:39 Devamını Oku →
 • Sivil Toplumdan Cemaate
  Müslümanların son iki yüzyıldır yaşadığı olumsuz dönüşümün varlığı tartışmadan uzaktır. Öyle bir dönüşüm ve değişim yaşandı ki, tarih konusunda genel kültür seviyesinde olan her insan bunun böyle olduğu konusunda hem fikirdir. Modern tasavvurun bir hayat tarzı olarak kuşattığı yeryüzü insanlığı en büyük dönüşümü öncelikle siyasi alanda yaşarken, kapitalist tüketim ekonomisinin saldırılarıyla iktisadi ve hukuki olarak da iliklerine kadar hissetti.

  26 Temmuz 2018 Perşembe 12:34 Devamını Oku →
 • Çağın Ebu Leheb’leri
  İslam’ın kurtuluş çağrısına karşı her çağın Nemrutları, Firavunları, Ebu Cehilleri, Ebu Lehebleri vardır ve olacaktır. Her çağın, yeryüzünün neresinde olursa olsun İslam’ın kurtuluş çağrısına karşı duracak, engel olacak, davetçilerine karşı amansızca mücadele edecek, onların önüne kesecek, baskı, işkence, şiddet, sürgün, hapis cezaları verecek, davetçileri karalayacak, itibarsızlaştıracak, fitneci-fesatçı-radikal diye ilan edecek iktidarlar olacaktır.

  18 Mayıs 2018 Cuma 11:05 Devamını Oku →
 • Gelenek eleştirisinden modern sapmaya
  Özellikle son yirmi yılda ortaya çıkan ve her geçen gün dozunu yükselten gelenek eleştirisi, hakikatin hakkını vermenin ötesinde farklı bir kisveye büründü. Gelenek eleştirisinde bulunanların merkeze taşıdıkları öngörülerinin neler olduğunu birçoğumuz bilmekteyiz. Bunların başında yer alan ve en çok eleştirilen yön geleneksel din öğretisinin tolumdaki itikadi ve ameli boyutu.

  11 Mayıs 2018 Cuma 10:43 Devamını Oku →
 • Allah'ı sever gibi sevmek
  “Öyle insanlar vardır ki, Allah’tan başka varlıkları O’na denk tutar ve onları Allah’ı sever gibi severler. Gerçek mü’minler ise Allah’ı her şeyden çok severler. O zulmedenler azap ile yüz yüze geldikleri anda bütün kudretin gerçekten Allah’a ait olduğunu anlayıp O’nun pek çetin azabını fark edeceklerini keşke şimdiden bilselerdi.” (Bakara/165)

  02 Mayıs 2018 Çarşamba 12:11 Devamını Oku →
 • Merhametsiz çağın idrakine
  Öznenin ve nesnenin yer değiştirdiği modern dünyada, “Eşref-i Mahlukat” olan insanın yeniden özne olarak hayatın içerisinde yer alması, yaratıcısının vasıflandırmasıyla, “Eşraf-i Mahlukat” sıfatını yeniden kuşanması gerekmektedir.

  22 Nisan 2018 Pazar 04:31 Devamını Oku →
Back To Top