16 Kasım 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

12»
 • Yakup DÖĞER
 • Kurucu Metinler
  Her düşüncenin, hayat tasavvurunun, dünya görüşünün kendi geleneği içerisinde kurucu metinleri vardır. 

  12 Kasım 2018 Pazartesi 08:43 Devamını Oku →
 • Fakihsiz toplum
  Batı’da aydınlanma dönemiyle birlikte başlayan sekülerleşme ve laikleşme sonucunda, mazisi iki yüzyılı bulmayan sosyal alana ait sosyoloji adından bir bilim dalı ortaya çıktı.

  03 Kasım 2018 Cumartesi 08:22 Devamını Oku →
 • Kavramların ihyası
  Müslümanlar yaklaşık son 20 yıldır daha önceki birikimlerine herhangi bir şey katamadıkları gibi, ne yazık ki elinde olanları da koruyamadı.  

  25 Ekim 2018 Perşembe 09:52 Devamını Oku →
 • Dinden Bağımsız Laik Cumhuriyet
  Laiklik ideolojisi tarihsel süreçte Hıristiyan Batı dünyasının oluşturduğu ve kabullendiği, özellikle de kendi dinleri olan Hıristiyanlığın çok tanrılı değerlerle harmanlanmış inanç ve uygulamalarının bütün Batı toplumunda, asırlarca geniş halk kitleleri üzerinde uygulama görmesine karşın oluşan tepkisel gelişmelerin sonuçlarıdır. 

  18 Ekim 2018 Perşembe 08:45 Devamını Oku →
 • İmkânsızlığın Aşılması
  Modern medeniyetin ortaya çıkardığı merhametsiz çağda insanlık, zalimlerin zulmüyle sarsılıyor. Mazlum halklar, zulme ve zalime karşı koyuşun imkânsızlığı karşısında tahammül sınırlarını zorlayan mecburi bir sabırla çığlıklar atıyor. 

  09 Ekim 2018 Salı 08:00 Devamını Oku →
 • Seküler iktidarlarda laiklik ideolojisinin işlevi
  Halkı Müslüman ülkelerde Dinin devletten soyutlanması, dinin devlete karışamayacağı anlamına geldiği gibi, yeni bir anlayışı da toplumsal hayatın içerisine soktu.

  26 Eylül 2018 Çarşamba 08:25 Devamını Oku →
 • Müslümanlar Ne Yapmalı
  Derin bir uykunun içinde rüyalar görenler, ancak uyandıklarında anlar gördüklerinin bir rüya olduğunu.

  14 Eylül 2018 Cuma 11:07 Devamını Oku →
 • Din-i İslam Teslimiyettir
  Kur’an insanlık tarihi boyunca gelen nebilerden ismi geçenleri bizlere örnek olarak gösterir, aynı zamanda onlardan övgüyle bahsederken, “Onlar ne iyi kuldu, hep Allah’a yönelirlerdi” (Sad 38/17-30- 44) diyerek, nebilerin özelinde iman edenlere yol göstermiştir. Sad Suresi’nde geçen ayetlerin Mekke’de mü’minler için en zor zamanlarda nazil olduğu göz önüne alındığında, Allah’a yönelişin ne kadar hayati önem arz ettiği daha kolay anlaşılır.

  04 Eylül 2018 Salı 10:51 Devamını Oku →
 • Küresel sömürü ideoloji olarak Kapitalizm
  Kapitalizmin birçok tanımından bahsetmek mümkündür. Her tanım referans aldığı ideolojiye göre farklılık gösterse de, öz itibariyle aynı anlamı içerir. Yapılan birçok tanımın ilk göze çarpanı onu "sermayecilik" olarak ifade etmesidir. Son dönem küreselleşme sürecinde sermayenin piyasaya tamamen hakîm olmak, iktisadi ve üretim alanında söz sahibi olarak kontrolü eline almak gibi niyetinin olduğu açıktır. Bu niyetini de büyük oranda gerçekleştirdiği söylenebilir.

  26 Ağustos 2018 Pazar 08:00 Devamını Oku →
 • Cehaletin sahte görkemi
  Modern çağın küresel müstekbirleri, elbirliği yapmış bütün yeryüzünü pazara ve mezara çevirmeye ahdetmişler. Zaman, mekân ve mesafe algısının altüst olduğu ahir zaman devrinde, hiçbirisi gözünü kırpmadan sayısız katliamlar işlemekten geri durmadıkları gibi, mazlumların sessizliği ve korkaklığı cesaretlerini de artırmaktadır. Kapitalist yaşam tarzının adaletsizce üretimine alabildiğine yol verenler, ahlaksızca tüketiminde önünü alabildiğine açmanın bütün yollarını denemektedir. Mesele sadece bedenlerin ölümüyle sınırlı değildir. Buda tabi ki zulümdür, lakin ruhların, hissiyatın, insanlığın, ahlakın, adaletin, merhametin ölümü, bedenlerin ölümünden de öne geçmiştir.

  10 Ağustos 2018 Cuma 11:06 Devamını Oku →
Back To Top