Yapay zeka programı ve bazı yanlış yorumlar

Pelin Çift’in yaptığı ” Gündem Ötesi” programı, 27 Eylül akşamı “Yapay zeka” üzerinde gerçekleşen bir sohbete konu olmuştu. Yapay zeka konusunda programcıdan ve izleyicilerden gelen sorular çerçevesinde iki mühendis uzman, konuya ait açıklamalar getiriyor ve bu yeni alanla ilgili bilgiler ile yapay zekanın hayata getirdiği kolaylık ve yeniliklerin kaçınılmaz bir gerçek olduğu görüşünü ileri sürüyordu. 

Bu programda Yapay zeka’nın, geleceğin hayatını teknoloji ağırlıklı bir mantıkla yürüteceği ve yönlendireceği ile ilgili konular, geniş bir şekilde ve örneklerle anlatıldı. ve bu alana ait ortaya çıkan buluşların “karşı gelinemez” bir nitelik taşıdığı belirtildi.

Konunun matematik temelli teknik bir konu olduğu malum. Dolayısıyla, bilgisayar yardımıyla ve yeni yazılımlar vasıtasıyla yapay zekanın birçok iş ve hizmeti ve hatta maddi hayatı, bugünkünden farklı bir hale getireceği anlaşılmaktadır. Burada, bir hususun dikkate alınması lazım: Acaba yapay zeka, bizim düşünce ve değer dünyamızın dışında hareket eden ve belirtildiği gibi karşı konulamaz bir gerçek midir? Ve böyle bir konunun değerlendirilmesi, sadece teknik alandaki uzmanların görüşleriyle sınırlandırılabilir mi? Bana göre, kesinlikle hayır..

Hayatımızı teknik gelişmelerin kolaylaştırdığı ve değiştirdiği bir gerçek. Bunu çeşitli alanlarda görebiliyoruz. Fakat, teknolojinin aynı zamanda bize yeni mali ve sosyal yükler getirdiği ve bazı psikolojik hassasiyetlerimizi de ortadan kaldırdığı incelenmesi gereken ayrı bir konu. Endüstri devrimini yakından yaşayan Batı toplumunda, çeşitli düşünce ve akademik çevrelerin sanayinin kontrolsuz gelişimini, zararlı ve problemli çeşitli ilmi ve akademik çalışmalar çok defa ortaya koymuştur. Bu konuda, “küçük ölçekli şehir ve işletmelere yönelinilmesi ile ilgili ciddi çalışmalar yapılmıştır.

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir