22 Mayıs 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

YAŞAM

 • Orucun başlama zamanı ile sabah namazının kılınabilir olduğu ilk vakit*Falikul-İsbahifadeleri ile yaratıcısı olduğuna dikkatlerimiz çektiği Fecir olgusuna yemin eden Allah’a hamd ederim. Fecri, “ufukta yayılan yatay kızıllık“ olarak tanıtan Şanlı Peygamberimize salât ve selâm ederim.

  » YAŞAM Devamı →
 • İslâm’da işçiye yüklenen vazifelerBütün yeryüzü varlıklarını bizler için, bizleri de kendisine ibadet etmemiz için yaratan Yüce Allah’ımızın her bir emrine ve yasağına itaat ibadettir. Bu sebeple nefsinin, aile fertlerinin ihtiyaçlarını karşılamak, akrabanın ve toplumun muhtaçlarına yardımcı olmak için çalışmak Peygamberimizin açıklamasına göre vacib görevdir, günahlara keffaret ve sevaplara sebep olacak ibâdettir.

  » YAŞAM Devamı →
 • İslâm, çalışanlara dinlenme hakkını zaruri görürYapılan araştırmalar işçiler arasında sigortasız çalışma oranının çok yüksek olduğunu gösteriyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • Allah rızası için yapılan iyilik, sadakadırSivas'ta engelli bir öğrencisine yıllarca verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanlığınca "Yılın öğretmeni" seçilen Kılıçarslan İlkokulu sınıf öğretmeni Hakan Erarslan (41), hayata geçirdiği yeni projelerle öğrencilerine vefa, yardımlaşma, iyilik, paylaşma, dürüstlük gibi duyguları aşılıyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • Kur'ân ve Sünnet'e kabir hayatıÖzetle ifade etmek gerekirse Kabir hayatının varlığına îman gibi soyut akıl ve bilimle kanıtlanamayacak olan inançların Kur'ân âyetleri ile delillendirilmesi ve Sahîh Sünnet bilgileriyle pekiştirilmesi gerekir.  Kabir hayatı ile ilgili olduğu ileri sürülen bir çok âyetin konu ile ilgili olmadığını biz de kabul ediyoruz. Ancak -bizim anlayışımıza göre de- Kabir hayatının varlığını kanıtlayan âyetler ve bu âyetlerin anlamlarını pekiştiren; sübutu ve anlamı yönünden güvenilir bulduğumuz Sünnet ölçüleri vardır.

  » YAŞAM Devamı →
 • Göz rengini değiştirmek caiz midir?Yüce dinimizin Allah’a ve âhiret hayatına iman gibi inançmesasları, namaz ve adalet gibi emirleri, faiz ve zina benzeri yasakları vardır. Bunlar değişmez ve değiştirilemezlerdir.

  » YAŞAM Devamı →
 • Mahallelerde imece usulü yeniden ihya edilmelidirDüzce'de bir evde çıkan yangın, itfaiye ekipleri ve komşuların müdahalesiyle söndürüldü.

  » YAŞAM Devamı →
 • Bekâret erdemimiz korumak da görevimizdirBir süre önce “Hülya Avşar ve İnsan Doğasının İslâm’a Yönelişi” başlıklı bir yazı yazmış ve yazıma şöyle bir giriş yapmıştım:

  » YAŞAM Devamı →
 • İftira toplumsal düzeni bozacak kadar tehlikeli bir bombadırAdana'da 15 yaşındaki kızın "Bana tecavüz etti" iftirası ile kızın babası tarafından öldürülen 17 yaşındaki Muhammet Reşit Yıldırım'ın ailesi perişan durumda.

  » YAŞAM Devamı →
 • Kirasını ödeyemeyen işitme engelli yaşlı adam intihar ettiAdana'da eşi de kendisi gibi sağır ve dilsiz olan yaşlı adam, yıllık kira bedeli olan 5 bin lira kira borcunu veremediği için, bunalıma girip bir hafta boyunca hastanede tedavi gördü. Ancak psikolojik sıkıntılarını bir türlü gideremeyen yaşlı adam, en sonunda 3 katlı evin damından atlayarak intihar etti. Seyhan ilçesi, Tellidere Mahallesinde meydana gelen olayda, emekli olan 63 yaşındaki M.G'nin kendine ait evi yaklaşık 2 ay önce kentsel dönüşüm sebebiyle yıkıldı. Asfalt zemine yüz üstü düşen adam hayatını kaybederken çevrede olayı gören vatandaşlar polise haber verdi. Polis ise olayla ilgili soruşturma başlattı. Yaşlı adamın ölümüne mahalle sakinleri de üzülerek olayı evlerinden pencerelerinde ve yoldan izledi. Yaşlı adamın cenazesi otopsi için adli tıp kurumu morguna kaldırıldı.

  » YAŞAM Devamı →
 • Aşk ve bahar“Ko çogalsun ruhun üstinde perîşân zülfün 
  Çün kim eyyâm-ı bahâr olıcak artar sevdâ “
  Necâtî Beg

  » YAŞAM Devamı →
 • Şirket iflaslarının manevî sebepleri de araştırılmalıdırBüyük maddî beklentilerle kurdukları işlerinde iflas bayrağını çekmek mecburiyetinde kalmış olan girişimcilerin sahneye çıkıp hikâyelerini anlattıkları ‘İş Batırdım Geceleri', Türkiye'de de hızla yayılıyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • Mirat-haber yazarlarından Prof. Dr. Osman Eskicioğlu hakka yürüdüProf. Dr. Osman Eskicioğlu, uzun süredir tedavi gördüğü hastalığından dolayı hayata veda etti.

  » YAŞAM Devamı →
 • Zihinsel engelli kişiler cinsel istismara karşı devletçe ve toplumca korunmalıdırHürriyet yazarı Ayşe Arman'ın avukat Tuğçe Alper Kurtile gerçekleştirdiği, “Gerekçe: ‘Bağırsaydı, cinsel saldırı olacaktı!’Ama bağırmamış” başlığıyla yayımlanan 16 Mart 2018 tarihli mülakata göre 22 yaşındakiSinemisimli % 50 oranında zihinsel engelli bir kız, aynı mahallede yaşayan beş (5) kişi tarafından kandırılıp değişik mekânlarda birkaç kez cinsel istismara uğrayıp hamile bırakılmış. Bu durum, 16 haftalık gebeyken ortaya çıkmış ve 5 erkekten birinin bebeğin yüzde 99.9 babası olduğu DNA raporlarıyla kanıtlanmış. Sinem’in gebeliğini fark eden anne, failler hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Mahkeme, Sinem’in tepki gösterip bağırmaması üzerine bu sanıkları serbest bırakmış.

  » YAŞAM Devamı →
 • Peygamberimiz (sav) cezaî ehliyet taşımayan kişileri linçten korumuşturAlanya otogarında meydana gelen olayda, akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen ve ismi henüz öğrenilemeyen bir kişi, Türk bayrağını indirmek için direğe tırmanmaya başladı.

  » YAŞAM Devamı →
 • Boşanıyoruz...TÜİK evlenme boşanma verilerini açıkladı. 10 yılda 1 milyon 200 bin çift yollarını ayırdı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre evlenme azaldı, boşanma arttı. Nüfus oranlarına paralel en fazla boşanma İstanbul'da gerçekleşti.

  » YAŞAM Devamı →
 • ‘Anne’ diyen horoz kesilmekten kurtulduBalıkesir'in Kepsut ilçesine bağlı Bağtepe kırsal mahallesinde yaşayan İbrahim Kırcalı, misafirlerine yemekte ikram etmek istediği horozu kesmek için, hamle yapınca korkan horoz ‘Anne’ şeklinde öttü.

  » YAŞAM Devamı →
 • Erkek-kadın ilişkilerinde fıtrattan ve islâm’dan sapmalarİnsan olmaları bakımından eşit olan erkekle kadın rûhî ve biyolojik yönden farklıdır. Kur’ân’ın yukarıda değinilen sunumuna göre onların her biri Zevc’dir; birbirlerinin eşi ve bir bütünün biri diğerini tamamlayan parçalarıdır. Yüce Allah onları bu şekilde yarattığı için onlara yönelik yasalar da eşitliği ve farklılığı yansıtıcı niteliktedir.

  » YAŞAM Devamı →
 • Şehit annesi kendisine hakaret eden şoförü affettiAdana'da ücretsiz ulaşım kartı olduğu halde şehit annesinden otobüs ücretini isteyerek, hakaret eden otobüs şoförü, şehit annesinin elini öperek özür diledi.

  » YAŞAM Devamı →
 • Sevgi duygusundan mahrum olarak büyüyen kişiler canavarlaşırErzurum'da evinin penceresinden havalı tüfekle ateş ederek, sokakta oynayan Sümeyye Boz(4) ile İkra Kaya'yı (6) yaraladığı için, 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Güngör Akçayile Prof. Dr. Müfide Akçay'ın oğlu Ömer Murat Akçay(27) hakkındaki dosyada mahkeme gerekçesini açıkladı. 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi sanığa, 'can sıkıntısı üzerine mağdurları âdeta kuş gibi avladığı için' iyi hal indirimi uygulamadı.

  » YAŞAM Devamı →
 • Man adasında bir kilisenin bahçesinde yedi Müslüman TürkMan adasında bir kilisenin bahçesinde yedi Müslüman Türk'ün gömülmüş olduğundan haberimiz var mı?

  » YAŞAM Devamı →
 • Kıyamet, kâfirler için korku, müminler için bir kurtuluş vesilesidirABD'nin Kansas Eyaletinde yer altına inşa edilen devasa bir sığınak, Amerikalı milyonerlere başta kıyamet olmak üzere ekonomik çöküntü, güneş patlamaları, terörist saldırılar, kıtlık ve küresel felaketlerde'sağ kalma garantisi' veriyor. Yeraltına inşa edilmekte olan lüks "Kıyamet Sığınağı", müşterilerine havuz, sinema salonu, tıp merkezi ve kütüphane gibi hizmetler de sunuyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • Gerçek kâfirleri de görmeye başladık, sevinmeli miyiz?Balıkesir’in Ayvalık İlçesi Altınova Mahallesi'nde, kalp krizi sonucu yaşamını yitiren 76 yaşındaki Atila Yüksel, ateist olduğu gerekçesiyle vasiyeti üzerine ilginç bir şekilde defnedildi.

  » YAŞAM Devamı →
 • İş kanunu insanın fıtraten biyo-ritm bir varlık olduğunu dikkate almalıdırİstanbul’da bir fabrikanın deposunda çalışan bir işçi, iddiaya göre mesai saatleri içerisinde uykuya daldı. Olayı imza ile tutanak altına alan işveren, işçiyi işten çıkardı. İstanbul Anadolu 22. İş Mahkemesi’ne işe iade davası açan işçi, yemek saatinde uyuduğunu, mesai saatinde kesinlikle böyle bir durumun gerçekleşmediğini iddia ederek, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etti.

  » YAŞAM Devamı →
 • İslâm’da her türlü istismarcılık ve haksız rekabet haramdırGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Uydu üzerinden yayın yapan televizyon kanalları ve bazı radyo kanallarında vatandaşlarımızın dinî duygularını istismar ederek, ağrı kremi, dua kitabı, Kâbe kokusu ve çörek otu kremi gibi ürünleri pazarlayan din istismarcıları hakkında gerekli idarî yaptırımlar uygulanıyor" dedi.

  » YAŞAM Devamı →
 • Uzun tutukluluk sürecinde kansere yakalanan KHK mağduru Doç. Dr. Ahmet Turan Özcerit vefât etti15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında bir ihbar üzerine Sakarya Üniversitesi,Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden KHK ile ihraç edilip hemen tutuklanan, 12 ay beklediği halde iddianamesi bile yazılmayan Doç. Dr. Ahmet Turan Özcerit, akciğer ve kolon kanseri teşhisi konulmasından sonra tahliye edilmişti.

  » YAŞAM Devamı →
 • Türk olmayan takımları yenmekTürk Tabipler Birliği'nin Türkiye karşıtı ve PKK yanlısı açıklamaları kuvvetle hem hükümet tarafından hem de bundan da daha kuvvetli biçimde Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli tarafından eleştirildi.

  » YAŞAM Devamı →
 • Afrin ilk şehidi Musa Özalkan'a haciz mi?Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk şehidi Musa Özalkan, 2009’da karıştığı trafik kazasından dolayı 109 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu. Alacaklısı tahsilat için harekete geçti.

  » YAŞAM Devamı →
 • Rüyasında gördü Mehmetçik Vakfın’a 3 bin lira bağışta bulunduKahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yaşayan Münevver Çınkır, gördüğü rüyasını eşi Halil Çınkır’a (63) şu şekilde anlatır: “Rüyamda Mehmetçiğimizi gördüm, savaşıyorlardı.'Anne bize yardım edin, dualarınızı gönderin, desteğinizi bekliyoruz' diyordu.” Rüyadan etkilenen eşi, bunun üzerine iki ineğinden birini 3 bin liraya satıp, parasını Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı’na katılan Mehmetçiklere ulaştırmak niyetiyle Andırın Kaymakamı Haluk Koç'un kapısını çaldı. Karı kocanın bu civanmertliğinden duygulanan Kaymakam Koç, Halil Çınkır'a parayı Mehmetçik Vakfı'na yatırabileceğini söyledi. Halil Çınkır, kaymakamın sözünü dinleyip hayır olsun diye banka şubesine giderek, parasını Mehmetçik Vakfına havale etti.

  » YAŞAM Devamı →
 • Dijital Dünya, robotlaşmış insanları mı hazırlıyor?Teknoloji ile insanın karşılaşması, insanın sistematik düşüncesinin sonucu olmakla birlikte, onu kendi kontrolü altına alması gibi beklenmeyen bir noktaya ulaştı. İnsanın zekası ile başardığı bu mucize, aslında yılların getirdiği bilginin birbiri üzerine koyulmasının sonucu olan tabii bir birikim idi. Üstelik bu birikim, herkesin çabası ve gayreti ile elde edilen uzun bir koşuşun sonunda elde edilmişti. Ama, bu mekanik gelişme; giderek insanın sahip olduğu fikri, ahlaki ve kültürel değerlerin yerini almaya başladı.

  » YAŞAM Devamı →
Back To Top