23 Eylül 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

YAŞAM

 • Muharrem Ayının Dini ve Tarihi Özellikleri Muharrem ayının ikisi dini ve ikisi de tarihi nitelikli başlıca dört özelliği vardır.

  » YAŞAM Devamı →
 • Darbeler 11: 28 Şubat Kararı 1997 müdahalesi hükümetin uluslararası ekonomi dengelerini bozma ihtimaline karşı finansal elitlerin ortak kararıyla Erbakan'ın tasfiyesi hedefli bir proje tasarımıydı ve dindarlaşmayla ilgisi yoktu

  » YAŞAM Devamı →
 • Âşûrâ ve Direniş Bilinci 10 Muharrem 1440-20 Eylül 2018 Perşembe Âşûrâ Günü. Ümmete hayırlar getirsin inşallah.

  » YAŞAM Devamı →
 • Dindarlığın Analizi ve Dini Bilgiye Olan İhtiyaç Din, temel olarak Allah tarafından gönderilen emir ve yasaklardan ibaret  inanç, ahlak ve  sosyal nitelikteki düşünce ve uygulamaların bir hayat tarzı olarak   kabul edilmesi ve yaşanması olarak bilinmektedir.  İslam dini, böyle kapsamlı bir dinin inancı temsil eder.

  » YAŞAM Devamı →
 • Evlerimize Yağmur gibi Ahir Zaman Fitneleri Yağıyor Efendimiz’in  (s.a.s) “Öyle bir zaman gelecek ki fitneler evlerinize yağmur gibi yağacak” (Buhari) uyarısını yaşadığımız zamanlardan geçiyoruz. Evlerimizin içine televizyonlar, internet, akıllı telefonlar, diziler, programlar, ana haber bültenleri, tartışma ve magazin programlarıyla adeta yağmur gibi yağan fitnelerden, boşanmalardan, kavgalardan, aldatmalardan, sapkınlıklardan, krizlerden başımızı kaldıracak halimiz kalmadı.

  » YAŞAM Devamı →
 • BEN DE BİR OTELİN REKLAMINI ÜSTLENDİM İçinde özel havuzlu odaları bulunan otellerin reklamını gördüm. Öyle anlatıyorlardı ki içlerinde yok yok. Güzellik adına çok şey var. Etrafımdakilere sordum:

  » YAŞAM Devamı →
 • MÜSLÜMANLAR NE YAPMALI? Derin bir uykunun içinde rüyalar görenler, ancak uyandıklarında anlar gördüklerinin bir rüya olduğunu. Rüyalardaki mutluluğun ve huzurun efsunu, gerçek hayatın hakikatiyle yüzleşince bozulur. Bu hakikat öyle yamandır ki, yüzleştiğinde insanı çaresiz de bırakabilir.

  » YAŞAM Devamı →
 • MÜSLÜMANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KADERE İNANMIYOR Yanlış anlamayın. Halk arasında “alın yazısı” olarak bilinen kadere, Müslümanların büyük çoğunluğu iman ediyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • HAZRETİ ALİ’DEN İLERLEMECİ ÇIKARMAK Ben hikmet eviyim. Ali de onun kapısıdır."

  Hadis-i Şerif/Tirmizi

  » YAŞAM Devamı →
 • HARAMLARDAN HİCRET ETMEK Bugün 1 Muharrem 1440. 1 Muharrem; Peygamberimizin (s.a) ve ashabının Mekke’den Medine’ye hicretlerinin (M. 622) yıldönümü ve Hz. Ömer (r.a) devrindeki düzenlemeyle Hicrî takvimin başlangıcıdır. Yeni hicrî yılımızın tüm Müslümanlara hayırlar ve bereketler getirmesini niyaz ediyorum.

  » YAŞAM Devamı →
 • TEVHİD VE ŞİRK ÜZERİNE Çok merhametli ve en iyi koruyucu Allah adına

  Kur’anda en çok önemsenen ve bahsedilen konular Tevhid ve Şirktir.

  Tevhid olmadan iman olmayacağı gibi, çok yaygın olan Şirk bulaşmış iman ise kişiyi tevbe etmediği taktirde kesinlikle cehenneme götürür.(Bkz.12/Yusuf 106, 16/Nahl 51, 4/Nisa 48, 4/Nisa 116, 3/Ali imran 151ve İhlas suresi.) 

  » YAŞAM Devamı →
 • DİNLERİNİ PARAMPARÇA EDENLER, GRUPLARA AYRILANLAR Davet edildiğim Gökçeada’da sabah namazı için camiye gittim. İmam, farzın birinci rekâtında Fatiha’dan sonra şu ayetleri okumaya başladı:

  إِنَّ الَّذِينَ فَرَّقُواْ دِينَهُمْ وَكَانُواْ شِيَعًا لَّسْتَ مِنْهُمْ فِي شَيْءٍ إِنَّمَا أَمْرُهُمْ إِلَى اللّهِ ثُمَّ يُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُواْ يَفْعَلُونَ

  » YAŞAM Devamı →
 • BİZİ BİRLEŞTİREN SEVGİYE HASRETİM İlgisizliğin, vurdumduymazlığın, sorumsuzluğun, başkalarını hatırlama ihtiyacı duymamaya bağlı iletişimsizliğin, diyalogsuzluğun ve muhabbetsizliğin sosyal hayatımıza hâkim olmasını neye bağlayabiliriz?

  » YAŞAM Devamı →
 • Din-i İslam Teslimiyettir Kur’an insanlık tarihi boyunca gelen nebilerden ismi geçenleri bizlere örnek olarak gösterir, aynı zamanda onlardan övgüyle bahsederken, “Onlar ne iyi kuldu, hep Allah’a yönelirlerdi” (Sad 38/17-30- 44) diyerek, nebilerin özelinde iman edenlere yol göstermiştir. Sad Suresi’nde geçen ayetlerin Mekke’de mü’minler için en zor zamanlarda nazil olduğu göz önüne alındığında, Allah’a yönelişin ne kadar hayati önem arz ettiği daha kolay anlaşılır.

  » YAŞAM Devamı →
 • HATAYI HEP DIŞARIDA ARAMAK DA İSLÂM’DAN KOPUŞTUR Bilgi ve bilince dayalı Müslüman olamadığımız için mevcut ahlakımızı da yitirmeye başladık. Ortalık yalakalar ve çıkarcılarla dolu.  Hiçbir kişi ve kurumdan onay almaya ihtiyacımız olmamakla birlikte biz yine de dedikoducuların uyarılarımızı etkisizleştirmesine  fırsat vermeyelim.

  » YAŞAM Devamı →
 • ÖLÜME HAZIRLANILMAZ, HAZIRLIKLI YAŞANIR Ölüme hazırlanılmaz, hazır olunur, hazırlıklı yaşanır. Çünkü ölüm, "hazırlıklarını tamamla, geliyorum", demez. Beklenmedik bir vakitte ansızın gelebilir.Denemeler kitabının sahibi Montaigne de her halde bunun için demiş: "Ölümün bizi nerde yakalayacağı belli değil, en iyisi biz onu her yerde bekleyelim."

  Ölüme hazırlıklı olmak demek, bize tahsis edilen ömrü ve hayatı Müslümanca yaşamak demektir. Müslüman'ın Müslümanca yaşaması ölüme en güzel bir hazırlıktır.

  » YAŞAM Devamı →
 • DÜŞMANA KANAN ZELİLDİR! Zamanımızda müslümanlar, tevhid sisteminden, onun huzur dolu atmosferinden mahrum kaldılar. Bu yüzden cehalete gösterdikleri sadakati, Kur’an’ı Kerime ve Kur’an’ın ilkelerine gösteremediler. Bunun da bedelini çok ağır ödediler ve ödemeye devam ediyorlar. İçinden çıkamadıkları müzmin bir hastalığa müptela oldular. Mukaddes değerlerini koruyamayacak kadar korku hastalığına müptelâ oldular ve etkisi altına girdiler.

  » YAŞAM Devamı →
 • CÜNÜBLÜK VE YASAKLI İŞLER II Cünüblükten  ötürü dinî görev olarak yıkanması gereken kişiye cünüb denir.

  » YAŞAM Devamı →
 • Kur’ân İşçilerin Sahibi ve Çalışanı Olacakları İşletmeleri mi İşaret Ediyor? Kur’ân-ı Kerîm  söz ve mana olarak Allah’ın Kitabıdır. Bu şanlı Kitab hayatımızı anlamlandıracak ve amaçlandıracak İslâm’ın inanç esaslarını içerdiği gibi bize dünya ve âhiret saadetimizi sağlayacak adil ve erdemli bir hayat nizamı  da sunar. Bu nizam insanın insanı  ve ülkelerin birbirlerini sömürüsünü engelleyici genel nitelikli yasaları da muhtevidir

  » YAŞAM Devamı →
 • CÜNÜBLÜK VE GUSÜL I Mirathaber.com sitemizin değerli yazarlarından  Musap Seyithan Cenabet Bir Toplum mu Olduk başlıklı bir yazı kaleme aldı. Aşağıda linkini verdiğimiz için makaleyi özetleme gereğini duymuyorum.

  http://www.mirathaber.com/musab-seyithan-cenabet-bir-toplum-mu-olduk-49-5127y.html

  » YAŞAM Devamı →
 • CUMA GÜNLERİ İÇİN! İzninizle, Cuma kutlamalarımız adına kısa bir kanaat notu paylaşacağım.. Cumanız mübarek olsun yada “hayırlı cumalar” tek selâmımız oldu farkında mıyız?.

  » YAŞAM Devamı →
 • AYRILMIŞ EŞLER, ÇOCUKLARININ CEHENNEMİ OLMASINLAR Bugünlerde TV kanalları, bir kız çocuğu çığlığının gök kubbeyi titrettiği bir aile dramını ekranlara taşımakta. Bağcılarda yaşanan bu olayda, ayrılmış bir karı-kocanın kız çocuğu, mahkeme kararı gereği velayeti anneye verilmiş ve belli günlerde de babasının yanında kalmasına hükmedilmiş.

  » YAŞAM Devamı →
 • BÜTÜN İFTİRALAR HAKSIZLIĞI DOĞURUR VE TOPLUMU TAHRİP EDER 26.08.2018 tarihinde Yeni ŞafakGazetesinde yayınlanan bir habere göre vatandaşların soyut ve dayanaksız ihbarlarla hakkında soruşturma açılarak peşinen “şüpheli” yapılmasına yargı artık izin vermiyor. “Lekelenmeme Hakkı” sayesinde, bir yılda 21 bin kişi, haksız iftiralarakarşı korundu ve toplumda lekelenmesi önlendi.

  » YAŞAM Devamı →
 • Bayram namazını camide kılamayan kadınlarımız ne yapmalıdır? Camilerde kendilerine yer ayrılmadığı için ülkemizde kadınlarımızın çok büyük çoğunluğu İslâm’a aykırı olarak bayram namazına katılamıyorlar. Bu sebeple onlar bayram namazını, evlerinde bayram namazı vaktinde tek başlarına kılmalıdır.

  » YAŞAM Devamı →
 • Kurban bayramında vazifelerimiz İslâm, kişiyi Hakka yönelten ve Halk insanı kılacak görevler yükleyen Din’dir. Bu sebeple müslümanı Hak ve Halk insanı olarak tanımlayabiliriz. Bayramlar Hak ve Halk insanı olmanın yoğun olarak yaşanması gereken günlerdir. Bayram günlerindeki görevlerimizi şöylece özetleyebiliriz:

  » YAŞAM Devamı →
 • NEW YORK’LU TÜRK PİZZACISINA 4 BAŞARI ÖDÜLÜ BİRDEN VERİLDİ New York'ta 7 şubesi bulunan "Champion Pizza" lokantaların sahibi Diyarbakır'lı Hakkı Akdeniz, Yoksul ve evsizlere yönelik yardımseverliği ve cömertliğinden dolayı 4 başarı ödülüne birden layık görüldü.

  » YAŞAM Devamı →
 • İLYAS SERENLİ: SENEGAL'DAKİ 600 KİŞİLİK HIRİSTİYAN BİR KABİLE MÜSLÜMAN OLDU Afyonkarahisar’da “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş”sloganıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ortaklaşa yürütülen 2018 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesimi Organizasyonuna ilişkin tanıtım toplantısı çerçevesinde Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İlyas Serenli, yapılan maddî yardımların, manevî boyutu olduğuna da değindikten sonra bir yardım organizasyonu esnasında Senegal’de yardım yapılan Hıristiyan 600 kişilik Hıristiyan bir kabilenin, bu yardımların ardından İslâmiyet’le müşerref olduğunu ve evlatlarının şu anda hafızlık yaptığını belirtti.

  » YAŞAM Devamı →
 • Kalplerimiz(de) Çöp Olmasın Haberlere sık sık konu olan durumlardan biridir çöp evler. Bir takım psikolojik sorunları olan insanların varlığı neticesinde ortaya çıkan bu durum, yaşanan evlerin adeta çöpe dönmesine ve bu durumdan hiç rahatsız olmadan yaşamalarına sebep oluyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • HÜZÜNLÜ TEFEKKÜRLER Hayatımın akışını hür irademle haricî engeller sebebiyle yönlendirememenin çaresizliği içinde kendimi bazen hüzünlü bir boşluk içinde hissederim. Boşluğun birçok tezahürleri vardır.

  » YAŞAM Devamı →
Back To Top