16 Temmuz 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

YAŞAM

 • SONUÇ ODAKLI MIYIZ? SÜREÇ ODAKLI MIYIZ?Çocuğumuzu yazdıracağımız dershaneden tutun da kurumsal şirketlerin tanıtım materyallerine kadar hepimizin aşina olduğu bir kavramdır sonuç odaklılık.  Kendilerince bize    “boş işlerle uğraşmıyoruz’’ demeye çalışıyorlar. Süreç odaklı olanlar boş işlerle mi uğraşıyorlar?

  » YAŞAM Devamı →
 • Öpülenden yaşanılana doğru bir kitap: Kur'ânİstanbul Kadıköy’de Kadir Gecesi’nde ilginç bir hırsızlık olayı yaşandı. Dolapları karıştırırken bulduğu Kur'an-ı Kerim’i öperek başına koyan şahıs, ardından hırsızlığa devam etti.

  » YAŞAM Devamı →
 • Gösteriş kültürü toplumsal yozlaşmanın bir tezahürüdürInstagram'da her gün sayısız fotoğraf paylaşılıyor. Bunların içinde mega zengin ailelerin çocuklarının paylaştığı resimler, kapitalist sistemin meydana getirdiği sınıfsal farkı ortaya koymaktadır.

  » YAŞAM Devamı →
 • Sokaklarımıza şeytan mı hâkim?Adana'da minibüs ve otobüs hattı sahiplerinin güzergâh tartışması, taşlı- sopalı kavgaya dönüştü.

  » YAŞAM Devamı →
 • Cinsel istismarı ihbar etmeyen anneye hapis cezası verildiEdirne’de 2'si 15 yaşından küçük, 3 kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan T.G. toplam 168 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken, T.G.'nin eski eşine de kızlarına yapılan cinsel istismarı bilmelerine rağmen gerekli yerlere bildirmedikleri gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis verildi. Ancak verilen ceza, hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl süreyle ertelendi.

  » YAŞAM Devamı →
 • Türkiye’de asansörlerin yüzde 24’ü kullanılamaz durumdaT.C. Sağlık Bakanlığı Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Polikliniklerindeki asansörler bozuk olduğu için hastalar büyük sıkıntı çekiyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • Yetimlere yönelik kurumsal sosyal hizmet konseptlerimiz var mıdır?"Dünya Yetimler Günü", 2014 yılından bu yana ramazan ayının 15'inci günü kutlanmaktadır. İslam İşbirliği Teşkilatınca ilan edilen gün kapsamında, 57 üye İslâm ülkesinde yetim çocuklarla ilgili farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Bu vesile ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kış Bahçesi'nde, devlet koruması altındaki çocuklara iftar daveti verdi.

  » YAŞAM Devamı →
 • Çığ’ın tanrısı gök tanrısıymış!Osmanlı’nın son yıllarına, iki dünya savaşına ve Cumhuriyet’in her dönemine şahitlik eden 104 yaşındaki ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Posta Gazetesinden Oya Çınar'a konuştu. 

  » YAŞAM Devamı →
 • Ankara’da falcı ve medyumcular tutuklandıAnkara’da yapılan operasyonda kendilerini falcı, medyum ve ‘hoca’ olarak tanıtarak dolandıran 5 kişi gözaltına alındı.

  » YAŞAM Devamı →
 • İzmir’de başlık parası cinayetiİzmir'de eniştesini öldürüp, kız kardeşi, 1 yaşındaki yeğeni ve eniştesinin kız kardeşini yaralayan şüphelinin, kız kardeşi için istediği başlık parası ödenmediği için, cinayeti işlediği iddia edildi. Sabah'tan Ceyhan Torlak'ın haberine göre, M.O.'nun kız kardeşi için istediği 50 bin liralık başlık parası ödenmediği için, cinayeti işlediği iddia edildi.

  » YAŞAM Devamı →
 • Orucun başlama zamanı ile sabah namazının kılınabilir olduğu ilk vakit*Falikul-İsbahifadeleri ile yaratıcısı olduğuna dikkatlerimiz çektiği Fecir olgusuna yemin eden Allah’a hamd ederim. Fecri, “ufukta yayılan yatay kızıllık“ olarak tanıtan Şanlı Peygamberimize salât ve selâm ederim.

  » YAŞAM Devamı →
 • Anneler ninni festivalinde buluştuAnneler Günü kapsamında gerçekleştirilen "4. Uluslararası Ninni Festivali"nde, Türkiye'nin yanı sıra Filistin, Fas, Tunus, Lübnan, Mısır ve Suriye'den anneler, kendi dillerinde ninniler okudu.

  » YAŞAM Devamı →
 • Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayınız!Isparta'nın Yalvaç ilçesinde katıldığı nişan eğlencesinde maganda kurşununun hedefi olan lise son sınıf öğrencisi Arif Can Çetin(19), hayatını kaybetti.

  » YAŞAM Devamı →
 • Ayakkabısız çocuğa kendi ayakkabılarını veren genç güzel bir davranışı hatırlattıSamsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ bünyesinde hizmet veren tramvayda yolculuk eden, bir genç, yolcular arasındaki bir çocuğun ayakkabısız olduğunu fark etti. Oturduğu yerden kalkan genç, çocuğun yanına giderek sohbet etmeye başladı. Genç sohbetin ardından ayağındaki ayakkabıları çıkarıp, çocuğa verdi.

  » YAŞAM Devamı →
 • İslâm’da işçiye yüklenen vazifelerBütün yeryüzü varlıklarını bizler için, bizleri de kendisine ibadet etmemiz için yaratan Yüce Allah’ımızın her bir emrine ve yasağına itaat ibadettir. Bu sebeple nefsinin, aile fertlerinin ihtiyaçlarını karşılamak, akrabanın ve toplumun muhtaçlarına yardımcı olmak için çalışmak Peygamberimizin açıklamasına göre vacib görevdir, günahlara keffaret ve sevaplara sebep olacak ibâdettir.

  » YAŞAM Devamı →
 • İslâm, çalışanlara dinlenme hakkını zaruri görürYapılan araştırmalar işçiler arasında sigortasız çalışma oranının çok yüksek olduğunu gösteriyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • Allah rızası için yapılan iyilik, sadakadırSivas'ta engelli bir öğrencisine yıllarca verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanlığınca "Yılın öğretmeni" seçilen Kılıçarslan İlkokulu sınıf öğretmeni Hakan Erarslan (41), hayata geçirdiği yeni projelerle öğrencilerine vefa, yardımlaşma, iyilik, paylaşma, dürüstlük gibi duyguları aşılıyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • Kur'ân ve Sünnet'e kabir hayatıÖzetle ifade etmek gerekirse Kabir hayatının varlığına îman gibi soyut akıl ve bilimle kanıtlanamayacak olan inançların Kur'ân âyetleri ile delillendirilmesi ve Sahîh Sünnet bilgileriyle pekiştirilmesi gerekir.  Kabir hayatı ile ilgili olduğu ileri sürülen bir çok âyetin konu ile ilgili olmadığını biz de kabul ediyoruz. Ancak -bizim anlayışımıza göre de- Kabir hayatının varlığını kanıtlayan âyetler ve bu âyetlerin anlamlarını pekiştiren; sübutu ve anlamı yönünden güvenilir bulduğumuz Sünnet ölçüleri vardır.

  » YAŞAM Devamı →
 • Göz rengini değiştirmek caiz midir?Yüce dinimizin Allah’a ve âhiret hayatına iman gibi inançmesasları, namaz ve adalet gibi emirleri, faiz ve zina benzeri yasakları vardır. Bunlar değişmez ve değiştirilemezlerdir.

  » YAŞAM Devamı →
 • Mahallelerde imece usulü yeniden ihya edilmelidirDüzce'de bir evde çıkan yangın, itfaiye ekipleri ve komşuların müdahalesiyle söndürüldü.

  » YAŞAM Devamı →
 • Bekâret erdemimiz korumak da görevimizdirBir süre önce “Hülya Avşar ve İnsan Doğasının İslâm’a Yönelişi” başlıklı bir yazı yazmış ve yazıma şöyle bir giriş yapmıştım:

  » YAŞAM Devamı →
 • İftira toplumsal düzeni bozacak kadar tehlikeli bir bombadırAdana'da 15 yaşındaki kızın "Bana tecavüz etti" iftirası ile kızın babası tarafından öldürülen 17 yaşındaki Muhammet Reşit Yıldırım'ın ailesi perişan durumda.

  » YAŞAM Devamı →
 • Kirasını ödeyemeyen işitme engelli yaşlı adam intihar ettiAdana'da eşi de kendisi gibi sağır ve dilsiz olan yaşlı adam, yıllık kira bedeli olan 5 bin lira kira borcunu veremediği için, bunalıma girip bir hafta boyunca hastanede tedavi gördü. Ancak psikolojik sıkıntılarını bir türlü gideremeyen yaşlı adam, en sonunda 3 katlı evin damından atlayarak intihar etti. Seyhan ilçesi, Tellidere Mahallesinde meydana gelen olayda, emekli olan 63 yaşındaki M.G'nin kendine ait evi yaklaşık 2 ay önce kentsel dönüşüm sebebiyle yıkıldı. Asfalt zemine yüz üstü düşen adam hayatını kaybederken çevrede olayı gören vatandaşlar polise haber verdi. Polis ise olayla ilgili soruşturma başlattı. Yaşlı adamın ölümüne mahalle sakinleri de üzülerek olayı evlerinden pencerelerinde ve yoldan izledi. Yaşlı adamın cenazesi otopsi için adli tıp kurumu morguna kaldırıldı.

  » YAŞAM Devamı →
 • Aşk ve bahar“Ko çogalsun ruhun üstinde perîşân zülfün 
  Çün kim eyyâm-ı bahâr olıcak artar sevdâ “
  Necâtî Beg

  » YAŞAM Devamı →
 • Şirket iflaslarının manevî sebepleri de araştırılmalıdırBüyük maddî beklentilerle kurdukları işlerinde iflas bayrağını çekmek mecburiyetinde kalmış olan girişimcilerin sahneye çıkıp hikâyelerini anlattıkları ‘İş Batırdım Geceleri', Türkiye'de de hızla yayılıyor.

  » YAŞAM Devamı →
 • Mirat-haber yazarlarından Prof. Dr. Osman Eskicioğlu hakka yürüdüProf. Dr. Osman Eskicioğlu, uzun süredir tedavi gördüğü hastalığından dolayı hayata veda etti.

  » YAŞAM Devamı →
 • Zihinsel engelli kişiler cinsel istismara karşı devletçe ve toplumca korunmalıdırHürriyet yazarı Ayşe Arman'ın avukat Tuğçe Alper Kurtile gerçekleştirdiği, “Gerekçe: ‘Bağırsaydı, cinsel saldırı olacaktı!’Ama bağırmamış” başlığıyla yayımlanan 16 Mart 2018 tarihli mülakata göre 22 yaşındakiSinemisimli % 50 oranında zihinsel engelli bir kız, aynı mahallede yaşayan beş (5) kişi tarafından kandırılıp değişik mekânlarda birkaç kez cinsel istismara uğrayıp hamile bırakılmış. Bu durum, 16 haftalık gebeyken ortaya çıkmış ve 5 erkekten birinin bebeğin yüzde 99.9 babası olduğu DNA raporlarıyla kanıtlanmış. Sinem’in gebeliğini fark eden anne, failler hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Mahkeme, Sinem’in tepki gösterip bağırmaması üzerine bu sanıkları serbest bırakmış.

  » YAŞAM Devamı →
 • Peygamberimiz (sav) cezaî ehliyet taşımayan kişileri linçten korumuşturAlanya otogarında meydana gelen olayda, akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen ve ismi henüz öğrenilemeyen bir kişi, Türk bayrağını indirmek için direğe tırmanmaya başladı.

  » YAŞAM Devamı →
 • Boşanıyoruz...TÜİK evlenme boşanma verilerini açıkladı. 10 yılda 1 milyon 200 bin çift yollarını ayırdı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre evlenme azaldı, boşanma arttı. Nüfus oranlarına paralel en fazla boşanma İstanbul'da gerçekleşti.

  » YAŞAM Devamı →
 • ‘Anne’ diyen horoz kesilmekten kurtulduBalıkesir'in Kepsut ilçesine bağlı Bağtepe kırsal mahallesinde yaşayan İbrahim Kırcalı, misafirlerine yemekte ikram etmek istediği horozu kesmek için, hamle yapınca korkan horoz ‘Anne’ şeklinde öttü.

  » YAŞAM Devamı →
Back To Top