20 Kasım 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Yatırım yetersizliği ve sektörel dengesizlikler

Faiz belasından kurtulmadan ekonomiyi bağımsızlaştıramazsınız. Ekonomiyi yeni denge modellerine taşımadan, bu süreci başlatacak adımları atmadan da bunu yapamazsınız. Faizin egemenliğinin dijital ortamda sürdürmesi için çıkartılan yasaların getireceği sonuçları görmeden de bu işin nereye evrildiğini fark edemez ve göremezsiniz.
Yatırım yetersizliği ve sektörel dengesizlikler
Beş yıllık kalkınma planlarının bir öncekinin biraz rötuşlanarak tekrar edilmesi, ülkenin kalkınmasına yönelik devrimsel projeleri topluma sunmuyor. Kripto bürokrasinin alttan alta aldığı talimatla çalışması, bize mevcut kurulu para kredi sisteminin ürettiği olumsuz ön görüsüzlüğünde işaretlerini veriyor.

Ekonomiyi bağımsızlaştırmadan faiz belasından kurtulamazsınız. Ekonomiyi bağımsızlaştırmak içinde parayı bağımsızlaştırmak zorundasınız.Sakın yanlış anlaşılmasın. Biz Merkez Bankasının bağımsızlığını değil, Devletimize bağımlılığından bağımsızlığı demek istiyoruz. Bu konuya daha önceki yazılarımızda detaylı değindik.

Millileştirilemeyen bir para sistemi yüzünden;sanayinin büyük ve küçük ölçekli firmalar arasında dengeli biçimde kodlanamayışı, bu sektördeki ekonomiyi etkileyecek istihdamda sektörel dağılımıda olumsuz etkilemektedir. Üretim alanlarındaki yatırım yetersizliği, sadece sermaye yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.Sermayenin piyasaya girişi para kredi sistemi modeline göre işlemekte olup, kontrolsüz biçimde faiz enstrümanlarına akarak üretim alanlarını oluşturan sektörlerde sermaye yetersizliğine neden olmaktadır. İşte bu tamamen paranın üretim biçiminin bir tercih sonucudur. Bu tercih bütün sektörler için etkili ve geçerlidir.

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/yatirim-yetersizligi-ve-sektorel-dengesizlikler-3-3761h.html


Back To Top