21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Yolsuzluğa baş kaldırmak isteyenler! Bu yazıyı okuyunuz


Ey siyasiler! Faizci elit güçlerden değil Allah’tan korkmalıyız

Şimdi gelin kendimize söyle bir soru soralım; Allah’a mı daha çok güveniyoruz bankalara mı? Bu sorunun cevabını vermeden bazılarımız “Canım Banka’ya güvenmenin Allah’a güvenme ile ne ilgisi var” diyebilir. Eğer kavramların taşıdığı anlam ilişkilerini bir bütünlük içerisinde işlevselliği ile birlikte okumazsanız, kurulan kavramsal anlam ilişkilerini göremeyebilirsiniz. Buna rağmen sonuçlara baktığınızda dahi, iyi bir sorgulamayla bu ilişkiyi göreceksiniz.
Yolsuzluğa baş kaldırmak isteyenler! Bu yazıyı okuyunuz
O halde Banka dendiğinde akla Kredi, Allah dendiğinde akla iman geliyorsa bu iki kavram arasındaki ilişki nedir?

Kredi: Kredi kelimesi Latinceden dilimize geçmiştir. ‘Credere’ olarak adlandırılan kelime, güvenmek ve inanmak anlamına gelir.Bu anlamda bankaların varlık nedeni insanların güveni ile oluşur. Zaten bankalar, bankacılık sektöründe temel esas müşterinin bankaya güvenidir, derler. Bu güven, insanların paralarını en güvenli biçimde bankada koruyabileceği düşüncesi ile başlar.

Tabi bu sözlük anlamı bankanın eylemsel anlamı olarak Kredi= borç ilişkisine döner. Banka size kredi/borç verirken, diğer müşterilerinden aldığı güvenleri satarken teminatını alır, ama siz bankaya kredi/borç para, güven yatırırken, sadece bir “paran bende, bana güven “göstergeli bir hesap cüzdanı alırsınız. Banka her türlü mal teminatı alırken size ise sadece bir kağıt parçası verir. Sizin bütün güveniniz işte bu kağıt parçasınadır. Neden bankalar parasını bankaya yatıran insanlara teminat vermiyor? Devlet niye 100 bin TL tutarına bankalar adına garanti versin? Bu çok önemli bir noktanın altını çiziyor ve geçiyorum.

Oysa bankalardan; şu anda bütün hesap sahipleri parasını istese, bankalar, bütün müşterilerin mevduatının/parasının YÜZDE BEŞİNİ veremez. Peki böyle bir risk varken ben hâlâ bankaya nasıl güvenirim?( Bu ayrı bir konu olup detayları daha önceki yazılarımızda ve Mirat Haber de okuyucularımız ispatlı olarak okuyabilir.)

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/yolsuzluga-bas-kaldirmak-isteyenler-bu-yaziyi-okuyunuz-3-2313h.html


Back To Top