22 Mayıs 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

YORUM

 • Çağın Ebu Leheb’leriİslam'ın kurtuluş çağrısına karşı her çağın Nemrutları, Firavunları, Ebu Cehilleri, Ebu Lehebleri vardır ve olacaktır. Her çağın, yeryüzünün neresinde olursa olsun İslam'ın kurtuluş çağrısına karşı duracak, engel olacak, davetçilerine karşı amansızca mücadele edecek, onların önüne kesecek, baskı, işkence, şiddet, sürgün, hapis cezaları verecek, davetçileri karalayacak, itibarsızlaştıracak, fitneci-fesatçı-radikal diye ilan edecek iktidarlar olacaktır.

  » Yorum Devamı →
 • Ekonomik ve politik mantıkToplumların kendi varlıklarını sürdürme ve geliştirme konusunda kabaca maddi ve manevi iki temel dinamik bulunmaktadır.

  » Yorum Devamı →
 • Hoşgeldin sevgili“On bir aydır gideli biz de çekerdik hicran
  Merhaba etdi bizimle yine şehr-i Ramazan”
  Bahtî  (I. Ahmed)     

  » Yorum Devamı →
 • Ramazan ayının özellikleri ve yücelikleri - 4Kadir gecesi, bin ayda yapılabilecek hayırların sevabına erdirici ilâhi bir rahmet gecesidir. O, yüceliği Kur'ân'da özel bir sûre ile açıklanmış Ramazan ayına özgü bir gecedir. Kur'ân'ın da indirilmeye başlandığı gecedir.

  » Yorum Devamı →
 • Kudüs ümmetin birlik ve diriliş vesilesi olacak(Sehven yanlış giren eski bir yazımdan dolayı özür diliyor, yeni yazımı takdim ediyorum.)

  » Yorum Devamı →
 • Ramazan ayının özellikleri ve yücelikleri - 3Sevgili Peygamberimiz 23 yıllık vahiy süreci içinde her yıl kendisine indirilen Kurân sûreleri âyetlerini, bu âyetleri getiren Cibrîl ile mukabele yöntemiyle yani karşılıklı olarak okurdu. Ramazan ayında mukabele okumak geleneğimiz buradan gelmektedir.

  » Yorum Devamı →
 • Ramazan ayı, peygamberimizin açıklamaları ve yapacaklarımızHz. Peygamber (sav) buyurmuşlar ki:

  إِذا جَاءَ رَمَضَانُ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ الجنَّةِ وغُلِّقَتْ أَبْوَابُ النَّارِوَسُلْسِلَت الشياطِينُ

  “Ramazan ayı girdiğinde cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.”[1]

  » Yorum Devamı →
 • Her doğru, her yerde söylenmemeli mi?Toplumumuzda yaygın bir şekilde kullanılan “Her doğru, her yerde söylenmez” sözünü, gerçekten Kur’an ve Sünnet süzgecinden geçirdik mi? Genelde hiç risk almak istemeyenler, karşıdan gelecek tepki ve şiddeti hesap ederek, konuşulması gereken yerde susmayı tercih edenler, “ne şiş yansın ne kebap” diyerek durumu idare edenler, yasak savıcılar, hasbî değil hesabî olanlar ve ağrımadık başını ağrıya sokmak istemeyen tatlı su Müslümanları hep bu söze sığınırlar.

  » Yorum Devamı →
 • Hz. Ebu Bekir (r.a.) ile bir söyleşi (1)Değerli okuyucularım;

  Bugün İslâm’ın ilk halifesi Hz. Ebu Bekir ile sohbet etmeye ne dersiniz? Hz. Ebu Bekir’in (r.a.) sorularıma verdiği cevapların hemen hepsi tırnak içinde verilerek, sahih kaynaklardan aynen alınmıştır. Bunların başında (başka kaynak belirtilmedikçe) 2003 yılında Şûle Yayınlarından çıkmış olan “Dört Halifeden Vecizeler Sözlüğü” kitabı gelmektedir. Tırnak içinde verilmeyen veya parantez içinde yer alan çok az sayıdaki cevabî sözler, sohbet akışına uyum sağlanması için, tarafımızca ilave edilmiştir.

  » Yorum Devamı →
 • Oruç Allah’ın buyruğudurİslâm Dîni'nin yüklediği ana ibâdet görevlerinden biri oruçtur.

  » Yorum Devamı →
 • Ramazan ayının özellikleri ve yücelikleri - 2Kur'ân, Yüce Dînimiz İslâm'ın temel kaynağıdır. O, söz ve anlam olarak Allah'ın Kitabıdır. Vahiy meleği Cibrîll aracılığı ile Hz. Muhammed'e indirilmiş, onun tarafından insanlığa sunulmuştur.

  » Yorum Devamı →
 • Ramazan ayının özellikleri ve yücelikleri - 1Yüce Dînimizden ilham alan geleneksel kültürümüzün on bir ayın sultanı olarak nitelediği Ramazan ayı gerçekten sultan olan bir aydır. Çünkü o, diğer aylarda bulunmayan pek çok yüceliğe sahip olan bir mâneviyat ayıdır. Onun bu yüce ve yüceltici özelliklerini iki günlük yayınımızla kısaca özel başlıklar altında açıklamaya çalışacağız...

  » Yorum Devamı →
 • Zelzele suresi fehmettiğimiz zihinsel gönül okumalarımızSohbeti Kur'an olanın yolu aydınlık olur:

  Tefsirlerde rivayete konu bir sahabenin zilzal suresini öğrendikten sonra Peygamberimize hitaben başka bir sure öğrenmeyeceğini söyleyerek bulunduğu mekandan ayrılışının akabinde Peygamberimizin (a.s) O kimseyi kurtuluşa eren bir kimse olarak nitelemesi; Samimi bir Müslümanın kurtuluşuna ömür boyu öğreneceği tek bir surenin dahi yeterli olabileceği;

  » Yorum Devamı →
 • Başsız müslümanlarBasını takip ediyorsanız 4-5 gün önce “Suudi Kral Papa ile anlaştı! Medine'de kilise inşa edilecek.”, ”Vatikan Heyeti, ‘Dinlerarası Diyalog’ İçin Suudi Arabistan’da” şeklinde haberleri okumuşsunuzdur. Çok geçmeden “Vatikan Basın Ofisi Müdürü Greg Burke, Vatikan'ın, Medine'de kilise inşa etmek için Suudi Arabistan ile anlaştığı iddialarını yalanladı” haberi geldi.

  » Yorum Devamı →
 • Kadın değil zinacı kadın dövülebilir mi? IVوَاضْرِبُوهُن/Fedribû Emrinin Anlamı

  Görüldüğü üzere Kur’ân’da ve Sünnet’te geçen “Fedribû” emrini ibaha anlamına alıp “dövebilir” olma ile anlamlandırdık. İtirazların önemli bir bölümü de verilen “dövebilir olma” anlamınadır. Fakat itirazlar ilmi değildir ve Kur’ân ile çelişkilidir. Kanıtlamaya çalışalım.

  » Yorum Devamı →
 • Çocuğu olanlar, çocuğu olmayanlar ve kötü eğitimler!Herkes bir insanı veya herkes kendi evladını,[1] maddî ve manevî zararlardan korumayı ve imanını kurtarmayı düşünse, İslam terbiyesiyle yetiştirmeyi başarabilse, hem kendini ateşten kurtarmış olur, hem de bütün bir kâinatı kurtarmış kadar büyük bir sevap kazanır.

  » Yorum Devamı →
 • Hastane anılarım 3YASİN KARDEŞİM VE AÇIK HAVA SOHBETİ

  Üzerine duvar düştüğü için kollarını ve bacaklarını kullanamayan ve yanında anne ve babası refakatçi olarak kalan tekerlekli sandalyeli imam hatip mezunu Yasin kardeşimiz ilk tanıştığımızda kartela okumak istememiş –belki ücretli olduğunu düşünmüş olabilir- ancak herhangi bir ücret talep etmediğimi ve Kurandaki mesajların onlara manevi destek olacağını söylemem üzerine başta annesinin okuyacağını söylemiş sonra annesiyle birlikte her gün okuyor ve fizik tedavi ünitelerinde her sabah yenileriyle değiştirmeye başlamıştı tedavide buluştuğumuzda.

  » Yorum Devamı →
 • En büyük fizikçi ben olacağım, en büyük Kur’ân âlimi ben olacağımKonuşmamı yapmak üzere Malatya Lisesi'ne gittim. Okulun konferans salonunda son sınıf öğrencilerinden 120 kadar genç bir araya getirildi. Besmele, Allah'a hamd ve Peygamberimize salattan sonra bir hatıramı dile getirerek söze başladım:

  » Yorum Devamı →
 • Gelenek eleştirisinden modern sapmayaÖzellikle son yirmi yılda ortaya çıkan ve her geçen gün dozunu yükselten gelenek eleştirisi, hakikatin hakkını vermenin ötesinde farklı bir kisveye büründü. Gelenek eleştirisinde bulunanların merkeze taşıdıkları öngörülerinin neler olduğunu birçoğumuz bilmekteyiz. Bunların başında yer alan ve en çok eleştirilen yön geleneksel din öğretisinin tolumdaki itikadi ve ameli boyutu.

  » Yorum Devamı →
 • Kadın değil zinacı kadın dövülebilir mi? IIIZinacı olan kadının dövülebilir olma ruhsatını/iznini anlamamıza yardımcı olacak bir kavram da Nüşûz’dür.

  » Yorum Devamı →
 • 24 Haziran inkılabı"Kavramlar" tefekkür âleminin projektörleridir. Duygu, düşünce, fikir ve sezgilerimizi, bu ışık huzmelerinin sonsuza uzanan aydınlığında algılarız ve ifade ederiz. "Terminoloji" (Kavram Bilimi), kavramları doğru kullanma rehberimizdir. Mesela geçmiş günlerdeki yazılarımızda, ısrarla farklı anlamları içeren "Siyâset ve Politika" zıddıyeti gibi, bugün de "Devrim ve İnkılap" karşıtlığını ele almak istiyorum.

  » Yorum Devamı →
 • Kadın değil zinacı kadın dövülebilir mi? IIKur'ân-ı Kerîm'de zinacı kadını dövebilir olma konusunun geçtiği te tek yer olan Nisa sûresinin 34. âyeti ve bu âyete açıklık getiren hadîsleri de yakından incelemeliyiz.

  » Yorum Devamı →
 • Faizi tabana yerleştiren telekom sektörüdür“Zenginin malı/parası züğürdün çenesini yorar” diye bir atasözümüz var ya… Bu yazımda, bu atasözümüz ile bir yolculuğa çıkalım, bakalım bizi nerelere götürecek. Atalarımız bir sözü sahiplenirken, o sözü, arkasındaki binlerce yaşanmışlıkla birlikte edebiyat kültürümüze katmışlardır. Hali hazırda atasözlerimizin anlam derinliğine, yaşanmışlıklarımızı eklemeye devam ediyoruz.

  » Yorum Devamı →
 • İsrail’i kim durduracakMÜSİAD bünyesinde faaliyet gösteren UTESAV’ın Hayat Yayın Gurubu ile birlikte tertiplediği Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Bulut’un konuşmacı olarak katıldığı “İsrail’i Kim Durduracak?” isimli konferansa katıldık. Tartışmalı geçen toplantıda Gazeteci Yazar Mustafa Özcan Bey’de vardı.

  » Yorum Devamı →
 • Kadın değil zinacı kadın dövülebilir mi? IMaddî ve mânevî boyutları ile bütün işkence türleri şiddeti çağrıştırıyorsa da ilk akla gelen de dövme-dövülmedir. İslâm zâviyesinden bakıldığında dövme de zalim bir şiddettir; zulümdür ve haramdır. Pek tabîidir ki Kısas’ı; birebir cezayı gerektiren bir suçtur. (Bakara 178; Maide 45)

  » Yorum Devamı →
 • Allah’ın Resulü (sav) ile Kur'an ve Sünnet üzerine bir söyleşi (4)Bu hafta Peygamberimizle (sav) Kuran ve Sünnet üzerine bir sohbet yaptık. Buyurun siz de sohbetimize okuyarak katılınız ve müstefit olunuz.

  » Yorum Devamı →
 • Meral Akşener ilk büyük hatasını yaptıMeral Akşener ekonomi konusunda halkın önünde elle tutulur gözle görülür ilk yaptığı konuşmasında; bu konuda hata yapmamak için, prompterden okutulmasını doğal karşılıyorum.

  » Yorum Devamı →
 • Kur'an'dan bazı ayetler çıkarılmalı imiş!!!Avrupa ülkeleri, son yıllarda Türkiye düşmanlığını iyice tırmandırdı. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl, Hollanda ve Fransa, seçim çalışmalarında Türkiye’yi hedefe koydu. Hollanda, aileden sorumlu bayan bakanımızı ülkesinde konuşturmadı, hatta Türk konsolosluğuna bile girmesine müsaade etmedi. Etrafındaki Türk vatandaşlarına köpeklerini saldı. Bakan da bu barbarlık karşısında Hollanda’yı terketmek zorunda kaldı. Almanya terör örgütü liderine tele konferans yoluyla konuşma yaptırırken Türkiye’nin Cumhurbaşkanına yaptırmadı. Şimdi de 24 Haziran seçimleri için ülkesinde siyasi propaganda yapılmasına izin vermeyeceği kararını aldı.

  » Yorum Devamı →
 • Mangal ayiniÖyle sanıyorum ki 1985 Mart’ıydı. İlkokul 2. Sınıfa gidiyordum. Kış elini ayağını toplamış, bahar neşesi henüz tabiatı sarmasa da habercileriyle kendisini hissettirmişti. Karlar erimeye başlamış, toprak örtüsünü yer yer sıyırarak yüzünü göstermişti. Gölge yerlerde kar kalıntıları vardı hâlâ, kışın ağır misafiri yolu ele almış, köy çevresinden çamlığın eteklerine doğru çekilmişti. Ağaçlar kış uykusunun mahmurluğundan çıkmak üzereydi, sular yeni bir müjde/haber almış gibi heyecanlıydı; coşkun ve bulanık çağlıyordu. Her tarafta başlayacak bir şenliğin hazırlığı var gibiydi.

  » Yorum Devamı →
 • Kalp-dil-göz orucu da tutmaya hazır mıyız?Haftaya bugün Şehr-i Ramazan’ın ilk günü ve Allah rızası için oruçtutmaya başlayacağız inşaallah.

  » Yorum Devamı →
Back To Top