12 Aralık 2017 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

YORUM

 • İndirilen âyetler / Kur’ân âyetleri Bir önceki yazımızda Yaratılan âyetleri örneklendik. Bu yazımızda İndirilen âyetlere ilişkin misaller verelim. Bir ikisiyle alakalı da  açıklamalar yapalım

  » YORUM Devamı →
 • Yaratılan âyetlere misaller Bir önceki yazımızda yaratılan âyetlerle Kur’an âyetlerini tanımladık. Şimdi yaratılan âyetleri örneklendirelim. Anlaşıldığı üzere âyet ifadesi bizim değil, Kur’ân’ın ifadesidir. Şimdi size geniş açıklamalar yapmadan 3 sûreden alıntılar yapacağım.

  » YORUM Devamı →
 • İslam ümmetinin durumu İslam ülkeleri her bakımdan içler acısı durumda; giderek daha da kötüye doğru ilerliyor. En üstte olması gereken İslam ümmeti, insanlığın en altında.

  » YORUM Devamı →
 • Modern zekât modelimize yönelik nihaî önerilerimiz Haftalardan beri modern zekât modeli üzerine detaylandırılmış konseptimi sunarken, belki fikrî alâka görebilir, belki Türkiye’nin sorunlarıyla dertli olan/olması gerekenlere ışık tutabilir düşüncesiyle içeriğine ve metoduna dair bir eleştiri veya bir soru bekledim. Nafile. Sosyal sorunlarımızla ilgili Kuran ve Sünnet ekseninde tefekkür olmayınca, bütün okumalar ve gayretler zaten akamete uğrar, cehaletimizle baş başa kalır ve çözüme dönük doğru hamleler de atılamaz. Ne diyelim: Herkesin gönlü ve ilgisi bir yere kadar. Yaradılışımızın hikmetine binaen tekâmül nasibimizi aramak ve bulmak, başta bilim ve gönül insanlarının aslî görevidir. Biz de bu istikamette elimizden geldiği kadar emanet sorumluluğumuzu yerine getirelim dedik. Nihaî olarak şöyle bir ihtarda bulunayım: Gelecekte hem maddî varlıkla (zenginlikle), hem de yoksullukla/yoksunlukla daha çok imtihan olacağız. Ona hazırlıklı olalım diye yazdıklarımın sorumluluk taşıyanlara ulaşsın diye modern zekât modelimin temel uygulama esaslarına yönelik son önerilerimi özetle takdim ediyorum:

  » YORUM Devamı →
 • Yaratılan varlık âyetleriyle kur’ân âyetlerini birlikte okuma I Amerika Başkanının kararıyla Amerika’nı İsrail Sefareti Kudüs’e taşınacak. Peki bu kararı Başkan Trump mı aldı? Yoksa biz Müslümanlar mı verdik. Bu konudaki düşüncelerimizi yazacağız İnşaallah. Hep beraber göreceğiz; bazı sesler yükselteceğiz, taşlar atacağız, ama sonuç değişmeyecek. Sonucu değiştirecek anlık eylemler değil, kalıcı uzun vadeye yayılan çalışma programlardır. Bunların başında “Yaratılan Âyetlerle Kur’an Âyetlerini Birlikte Okuyup Öğrenme ve Uygulama” gelmektedir. Birkaç günlük bir seri halinde bu konuyu işleyeceğiz.

  » YORUM Devamı →
 • Açık bayanlarla niçin program yapıyorsunuz? Programcıların bir kısmı açık yani giyimleri İslâmi ölçülere uygun olmayan bayanlardan oluşmaktadır. Biz bu kadınları haber programlarında ve de diğer programlarda izliyoruz.

  » YORUM Devamı →
 • Yılbaşı kutlamaları Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. Katolik (Latin) kilisesinin 25 Aralıkta kutladığı bu günü, Ortodoks kiliseleri de IV. Yüzyıldan itibaren benimsemişlerdir. Katolik kilisesi bu günün, birincisini gece yarısı; ikincisini güneş doğarken; üçüncüsünü de sabah olmak üzere üç missa (ayin) tertipleyerek kutlamıştır.

  » YORUM Devamı →
 • Üzerimizde dolaşan küresel oyunlar Tebük savaşı, Bizans’a karşı hicretin yedinci senesinde, Medine’deki meyvelerin olgunlaştığı ve sıcaklığın en yüksek derecede olduğu yaz mevsiminde yapıldı. Rasûlullah (s.a.v), daha önceki savaşları gizli tutarken, şiddetli sıcakta, uzak bir mesafede ve çetin bir yolculuktan sonra yapılacağı için -savaş hazırlıklarını daha iyi yapsınlar diye- ashaba savaş planını açıkladı. Münafıklar “Bu sıcakta savaşa gitmeyin” dediler. Allah da “De ki, cehennem ateşi daha sıcaktır. Keşke anlayabilselerdi” diyerek uyarmıştı. (Bak: Tevbe: 9/49).

  » YORUM Devamı →
 • İsâ aleyhisselamın musaddik olması ne demektir? Allah’ın gönderdiği kitaplar arasındaki tasdik ilişkisi, kitabın gerçekten Allah’a aidiyetini ortaya koymada en önemli kirterlerden biridir. Buna göre Rabbimiz tüm kitapları kendisinden öncekileri tasdik edici nitelikte göndererek aralarında sadece kendisinin koyabileceği bir bağ oluşturmuştur:

  » YORUM Devamı →
 • Batı'nın bencilliği ve iki yüzlülüğünün temelleri Gün geçmiyor ki, Batı'nın ahlak ve mantık dışı herhangi bir tavrı ve politikası ile karşılaşmayalım. Bu tavır, bir bakıma bizim için olumlu yöne de sahip. Çünkü, son on-onbeş yıldır yaşanan dünya çapındaki olaylarla, Batı'nın insanlık ve hak alanında sadece "çifte standard" değil, ikiden fazla standart içinde olduğunu söylemek lazım. Aslında böyle bir tavır ve anlayış, "standardı olmamak" demektir. Çünkü, standartların ve prensiplerin olmadığı bir dünyada "keyfiliğin" olacağı, herkesçe bilinmektedir. İnsanlık, her gün Batı'nın ruh dünyasının kirliliğini ve sapkınlığını yaptığı yanlış ve akıl dışı çabalarıyla görmeye devam ediyor.

  » YORUM Devamı →
 • İlahiyat öğretimi bağlamında Oryantalizm-Oksidentalizm’e bakışımız Oryantalizm genellikle “Doğuculuk”, daha açık bir ifadeyle Batılıların Doğu hakkında yaptıkları araştırma-inceleme faaliyetleri toplamına denmektedir.

  » YORUM Devamı →
 • Sevincinden ağlayan engelli Ömer ve engellilere müslümanca bakış Esen Yalı’da bir derse davet edilmiştim. Ayaklarından engelli bir genç de derse gelmişti. Lise birinci sınıf öğrencisi imiş. Adı Ömerdi. 28. Söz’den yani Cennet Risalesi’nden ders yapmamız istendi. “Olur” dedik, başladık. Ömer, O kadar güzel ders dinliyor ve okadar güzel anlıyordu ki zekâsına, sevecenliğine ve hayat dolu oluşuna hayran kaldım. Bir ara Ömer sordu:

  » YORUM Devamı →
 • Şeytan taşlamaktan tavaf etmeye fırsat bulamamak Eskilerin darb-ı mesel/vurucu örnek dediği özdeyişlerimiz vardır. Bunlar az kelamla çok şey anlatan özlü ifadelerdir. Bunlar zihinlerde yer eden çarpıcı misallerdir. İşte bunlardan biridir yukarıdaki söz. Hayır işlerine engel olanlar için kullanılır.

  » YORUM Devamı →
 • İnsanlığın önderi peygamberimize karşı görevlerimiz Rabbimiz tarafından peygamberliği evrensel ve Kıyamet Günü’ne kadar geçerli kılındığı için bütün insanlık onun davetinin ve tebliğ ettiği Kur’ân’ın  muhatabıdır ve ona karşı görevlidir, Biz bu görevleri, bu görevlere vücut veren âyetler eşliğinde sunacağız.

  » YORUM Devamı →
 • Bedensel özürlülerle de yardımlaşmalıyız II Problemlerinin çözümü ve ihtiyaçlarının karşılanmasında özürlülerin kendileri gibi bizler de sorumluyuz.

  » YORUM Devamı →
 • Kumar ve şans oyunları On ikinci ay girdi, ümidini piyangoya bağlayan insanlar, bilet gişelerinin önünde boy göstermeye başladı.

  » YORUM Devamı →
 • Bir ilim adamının feryadı Yazar Kahraman Tazeoğlu’nun evine giren hırsız, yazmakta olduğu yeni romanın kayıtlarını içeren bilgisayar ve telefonunu çalarak, kayıplara karıştı.

  » YORUM Devamı →
 • O yüceydi ama insan peygamberdi a. Gaybı/Geçmişi Geleceği Bilmezdi.
  b. Tabiat Üstü Harikalara Güç Yetiremezdi.
  c. Sevdiklerini Olsun Hidayete Erdiremezdi.
  d. Günahları Bağışlatma ve Doğrudan Şefaat Etme Hakkı Yoktu.

  » YORUM Devamı →
 • Manevi özürlüler yanısıra bedensel özürlülerle de yardımlaşmalıyız I Oranlar farklı olsa da bütün toplumlar gibi toplumumuzda da bedensel özürlüler vardır. Büyük çoğunluğunu görme, işitme, konuşma, yürüme ve düşünme özürlülerinin oluşturduğu bedensel özürlüler ilgilenilmesi gereken ve sayısal yoğunluğu da olan toplumsal kesimimizdir.

  » YORUM Devamı →
 • Müslüman milyarlık saat alabilir mi? Ülkemiz ve Cumhurbaşkanımız aleyhine kumpasa dönüştürülen Reza Zarrap olayında adı geçen Eski Bakan Zafer çağlayanın 240 bin euro vererek satın aldığı saat hayrete mucib bir şekilde Sizi bilmem ama benim çok dikkatimi çekmektedir.

  » YORUM Devamı →
 • Peygamberimiz sorumluk bilincinde zirveydi O peygamberdi, ama kuldu, kulca yaşamakla yükümlüydü. Kur’ân’ın buyrukları onu da bağlıyordu. O da üstlendiği Peygamberlik görevinden ve tebliğ ettiği yasaları yaşamaktan sorumluydu. Bunun içindir ki tebliğ ettiği görevleri önce kendisi yapıyordu. Mesela namaz kılın diyor, kendisi ilaveten gece namazına kalkıyordu. Sabır gösterilmesin istiyor, sabırda zirveleşiyordu. Tevazuu emrediyor, kendisi de sadelik içinde yaşıyordu. Savaşa çağırdığında kılıcını kuşanıyordu. Çirkinlikleri yermekle yetinmiyor, güzellikleri örneklendiriyordu.

  » YORUM Devamı →
 • Sosyal medya ithamlarına eğitici cevaplarım II Biz hocalar insanlara kötü zannın, hataları araştırmanın, yalanın, gıybetin, iftiranın haramlığını öğretememiş olacağız ki özellikle de sosyal medyada Müslümanlar bu haramları rahatlıkla işleyebiliyorlar. Oysaki bu günahlar kul hakları ile de doğrudan ilişkili olduğu için hak helâlliği alınmadıkça tövbesi de geçerli değildir.

  » YORUM Devamı →
 • Peygamberimizin merhamet kaynaklı yaşamı ve tevazuu O, alemlere rahmet elçisi olarak gönderilmiş bir Peygamber olarak kendisini rahmet Peygamberi olarak niteliyor ve merhameti İslâm’ın ahlak değerlerinin özü ve özeti olarak görüyordu.

  » YORUM Devamı →
 • İlk inananlar olarak sahâbe nesli ve devrimiz müminleri Buyurun sizinle 14 asır evveline, düşünce ve vic­dan ışığı ile madde ve zulüm hâkimiyetinin kararttığı ufukları aydınlatarak Mekke vadisine inelim. Kâbe merkezli olarak yükselelim.

  » YORUM Devamı →
 • Peygamberimiz insana insan olduğu için değer veriyordu Yüce Rabbimiz Kur’ân-ı Kerim’de insanın en güzel kıvamda yaratıldığını, yaratılanların çok büyük çoğunluğuna üstün kılındığını, haklar ve özgürlüklerle donatılarak Kendisine karşı yükümlü kılındığını ve ebedi hayata erdirildiğini açıklayarak insanın onurlu bir varlık olma yeteneğine sahip olduğunu bildirir.

  » YORUM Devamı →
 • Dil de dilber de güzel olsun Müzakereci Polislerimiz

  Kıymetli okuyucu, soru ile biten bir atasözümüz vardır, değil mi? “Dil mi güzel, dilber mi?” Biz istiyoruz ki, diller de güzel olsun, dilber de. Adı üstünde dilber, yani insan,zaten güzeldir. Çünkü onu Yaratan, en güzel bir kıvamda yaratmıştır.

  » YORUM Devamı →
 • O Kur’ân insanı olarak güzelliklere sevdalıydı Çevresel estetikten yoksun şartlarda doğup büyüyen ve yetişkin olan Sevgili Peygamberimizi güzele ve güzelliklere sevdalı bir yüce şahsiyet olarak görüyoruz.

  » YORUM Devamı →
 • Bilinmesini istemediğimiz eylemlerimizle de günahkârız Rabbimizin buyruğu gereği günahın açığından da gizlisinden de kaçınmakla yükümlüyüz. (el-En’am 120) Günahların pek çoğu Kur’ânımzda açıklandığı için apaçıktır; Yalan faiz, rüşvet, zulüm, zina gibi. Bazı günahlar da apaçık değildir, onları belirlemede bir ölçü de Peygamberimizin bize ölçü veren şu beyanlarıdır.

  » YORUM Devamı →
 • Hayat tercihler bütünüdür Hayat tercihlerden ibarettir. Sadece dünya değil, ahiret hayatını da tercihlerimiz belirler. Üstelik ahiret hayatımızı belirleyecek olan tercihlerimizi de bu dünyada yaparız. Tercih yapabilmek için en az iki seçenek olmalı ve her biri için de caydırıcı sebepler bulunmalıdır. Birbiri ile alakasız iki şey arasında yapılacak seçimde bir tercihten söz edilemez. Mesela bir bardak çay ile bir fincan sahlep arasında bir tercih yapılabilir; ancak bir bardak çay ile bir otomobil lastiği arasında tercih yapmaktan söz edilemez. Yine tercih yapabilmenin olmazsa olmaz şartı hürriyettir. Allah şöyle buyurur:

  » YORUM Devamı →
 • Tarık Suresi düşünsel okumalarım Sohbeti Kur’an olanın yolu aydınlık olur:

  Allah’ın istisnasız her ismi Kişi için tutulacak ve takip edilecek bir yol olduğu;

  İnsan Allah’ın her hangi bir ismini idrak edecek şekilde öğrenir benimser ve gereğini yaşamında hal ve hareketlerine yansıtmayı becerirse yaratılış amacına uygun bir yol tutmuş olacağı;

  » YORUM Devamı →