18 Şubat 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

YORUM

 • İktidar islâmcıymış öyle mi? İktidar İslamcıymış öylemi? Bu iktidar döneminde İslamî temellere dayalı olarak anayasa mı değişti? Ordu mu şekil ve ruh değiştirdi. Hukukta insan merkezli bir devrim mi yaşanıyor. Eğitimde indirilen Kur’ân ayetleri ile yaratılan varlık ayetleri birlikte mi öğretiliyor…

  » Yorum Devamı →
 • İş bu rivayet yeni çıktı; iktidar islâmcı imiş! Ahmet Hakan yine döktürdü. Okuyalım;

  Alparslan Kuytul Olmak

  İslamcı bir iktidarda bir İslamcının tutuklanması, çok sıkıntılı durumdur.

  - İktidar karşıtları susar... “Ne yani? Şimdi bir İslamcıyı mı savunacağız” diye...

  - İktidar yanlıları zaten susar... “Aman başımıza bir iş gelmesin” diye...

  - Avrupa, ABD falan susar... “İslamcıyı da savunacak halimiz yok” diye...

  Talihsizlik üstü talihsizliktir yani...

  İslamcı bir iktidarda bir İslamcının tutuklanması...

  » Yorum Devamı →
 • Allah’ın, “lakin siz anlamıyorsunuz” dediği iki önemli nokta Allah’ın, “Lakin siz anlamıyorsunuz” dediği iki önemli noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Bunlardan:

  Biri, Allah yolunda öldürülenlerin ölü değil, diri olduğu gerçeğidir.

  » Yorum Devamı →
 • Cemaatler ve otoriterleşme Cemaat; belli bir duygu, düşünce ve inancın etrafında şuurluca toplanmış insanların meydana getirdiği bütündür. Bugün müslümanlar, yaşadıkları gayri İslamî rejimlere ya teslim olacaklar, ya da kendilerini onlara karşı koruyacak olan bir yapılanma oluşturacaklardır. Bu “korunma alanını” oluşturmadıkları sürece cahiliye ortamında asimle olup gideceklerdir.

  » Yorum Devamı →
 • İslam birliği yolunun etkenleri Bugün dünyada İslam birliğine gönül vermiş ve hasretle bekleyen yüz milyonlarca müslüman vardır. Zaten dünyanın her yerinde bulunan müslüman kimlikli insanların fıtratında getirdikleri teslimiyet ve inandıkları ilkeler gereği İslam birliği davasına sahiptirler.

  » Yorum Devamı →
 • “Kâbe’nin Rabbine andolsun ki kazandım” Afrin’de yuvalanan İslâm-ümmet-millet düşmanı terör örgütlerine ve onların arkasındaki emperyalist güçlere karşı yapılan “Zeytin Dalı Harekâtı”ile şehidler kervanına her geçen gün yeni isimler ekleniyor. Bu şehidlerden biri olan Ömer Bilâl Akpınar, vasiyetinde diyor ki:

  » Yorum Devamı →
 • Dünyamıza ve ahiretimize zarar verici mazeretler b. Çalışmak da Bir İbadettir

  “Önemli olan kalp temizliğidir, sen oraya bak.” gibi bir diğer mazeret üretme şeklimiz de. “Çalışmak da Bir İbadettir” tarzındadır.

  » Yorum Devamı →
 • İlmî İslâm(cılık), kapitalizmin sonunu getirecektir Face sayfasında arkadaş olduğum siyaset bilimcisi Prof. Dr. Adem Çaylak,İslâmcılığın slogancı yönünü eleştirmekle kalmıyor “Slogancı İslâmcılık, Kapitalizmin Ekmeğinin Yağıdır”sözüyle içi boş ve dolayısıyla içi iyice doldurulmamış olan İslâmcılığın kapitalizmi beslediğini iddia ediyor. Bu kısa fakat çarpıcı cümle, beni çok düşündürdü. Adem Hoca,bununla da yetinmeyip, başka bir vesile ile bu cümlenin âdeta bir açıklaması olan şu ifadeyi de kullanmış: Kapitalizm, kendisine sloganlarla saldıranların çokluğu ile büyüyen ve güçlenen sömürücü bir toplumsal ve iktisadi sistemdir.”

  » Yorum Devamı →
 • Hazır ol cenge ister isen sulh u salah Yüce Rabbimiz Bakara Suresi’nin 251’inci ayetinde:

  وَلَوْلَا دَفْعُ اللّٰهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْاَرْضُ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَم۪ينَ

  » Yorum Devamı →
 • Gökdelen sendromu V Çoğunlukla tek ve iki katlı olmak üzere ve bir fazlasında asansör zorunluluğunun başladığı yani en fazla dört katlı bir yerleşke, elbette insani ve sosyal gereksinimlere çok daha kolaylıkla hizmet verebilecektir..

  » Yorum Devamı →
 • Mazeret üretmek manen tehlikeye atılmaktır 1 Her insan hata yapabilir, günah da işleyebilir, mümkündür. Çünkü yüce Rabbimiz bizi yeryüzü hayatımızda denemeye uğratacağı için bizim varlığımıza bütün çirkinlikleri kodladığı gibi tüm güzellikleri de kodlamıştır. Yani güzellikler gibi günahlara da eğilimliyiz. Dolayısıyla mümin günah işleyebilir ama günah işlediğinde hemen Rabbini anar, kul olduğunu ve sorgulanacağını hatırlar da geciktirmeden bağışlanmasını ister. Mazeret üretip de bilerek günahında ısrar etmez.

  » Yorum Devamı →
 • Batıl üzerine kurulan dostluklar devam etmez Yüce Rabbimiz Ankebût Sûresi’nin 25’inci ayetinde şöyle buyuruyor:

  وَقَالَ إِنَّمَا اتَّخَذْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا مَوَدَّةَ بَيْنِكُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ثُمَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُ بَعْضُكُمْ بِبَعْضٍ وَيَلْعَنُ بَعْضُكُمْ بَعْضًا وَمَأْوَاكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ نَاصِرِينَ

  » Yorum Devamı →
 • Asker techizi ve önemi Allah yolunda savaş sadece bedenle yapılmaz, aynı zamanda malla da yapılır. Bu sebeple Kur'an-ı Kerîm'de mallarımız ve canlarımızla savaşmamız emredilmiştir. Nitekim Tevbe suresinde:

  » Yorum Devamı →
 • Gökdelen sendromu IV Doğada olmayan bir yükselti yarattığınızda, elbette doğal esintilerin yönünü de gücünü de etkilersiniz.. Bu çok açık.. Koskoca bina gövdesine çarptığında, bina yüksekliğinin 50 katına kadar uzayabilen mesafede rüzgarsız alan oluştuğu ve bina yüzeyi boyunca düşey hareket eğilimi gösteren rüzgarın, gökdelenin dibindeki insanları rahatsız edecek kuvvette türbülanslar yarattığı da bilinir.. “Şehir Meteorolojisi”denilen bilim dalı, yerleşik alanlarda bu gibi etkileşimleri inceler..

  » Yorum Devamı →
 • Canlı yayında Kur’an tahrifi “Kur’an’ın yorumlanmasının hazin sonuçları” başlıklı yazı dizimizde ayetlerin yorumlanmasının nasıl bir tahrif olduğunu örnekleri ile ortaya koymuştuk. Böylesi bir tahrifin geçtiğimiz günlerde bir tefsir profesörü tarafından canlı yayında gerçekleştirilmesi konuyla ilgili yazdıklarımızın uygulaması niteliğindeydi.

  » Yorum Devamı →
 • Gökdelen sendromu III Betonarme çok katlı yapılarda, tünel-kayar kalıp sistemi dediğimiz, özel önlemlerle nerede ise bir günde bir katın kabası bitirilebilen inşaatlar, bu gökdelenimsi uygulamaların da nerede ise olmazsa olmazıdır artık.. Yani yanlış iskan politikası, sakıncaları saymakla bitmez bir sistemi bize dayatmıştır artık..

  » Yorum Devamı →
 • Acaba biz bu peygamber ahlakının neresindeyiz? Son Peygamber Hz. Muhammed (sav), Allah'ın ahlakıyla ahlaklıydı. Herkese ve her şeye şefkatle muamele ediyordu. Kadın, erkek, köle, cariye, yetim, yoksul, küçük-büyük, uzak-yakın, canlı-cansız, hatta dost ve düşman herkes ve her şey O’nun şefkat ve merhametinden nasibini alıyordu. Çünkü O, sadece Araplara değil, âlemlere rahmet gönderilmiş bir peygamberdi.[1]

  » Yorum Devamı →
 • Gökdelen sendromu II ASANSÖR VE RAMPA

  Evlerden uzak olsun, örneğin bir hasta düşünün. Yatağa mahkum. Damardan besleniyor. Yani serumsuz yaşama şansı yok.. Şimdi de bir ev düşünün 28.katta.. Hayata üç asansör, iki merdiven ile bağlı.. Bu araçlar, o katlarda oturanlar için serum hortumudur artık.. Kopartmaya görün.. Allah korusun bir kalıcı arıza ya da beklenmedik bir patlama ile devre dışı kalan asansörler, sağlıklı yaşamdan kopartacaktır sizi..

  » Yorum Devamı →
 • Namazlarımızda yadettiğimiz o peygamber? Biz Müslümanlar, namazlarımızın son oturuşunda “Salli- barik dualarını okuruz. “Allahım! İbrahim (a.s)e ve âline salât eylediğin gibi, Muhammedimize ve âline de salat eyle!” diye dua ederiz. Rabbimizin huzurunda O güzel elçiyi hatırlarız.

  » Yorum Devamı →
 • İslam birliği ihtiyaçtır zaruridir İslam Birliğini gerçekleştirmekte dünya için zaruret vardır. İslam Birliğinin kurulmasında zaruret de vardır, ihtiyaç da vardır.

  » Yorum Devamı →
 • Diyanet “kerhane” suçlamasına cevap verebilir mi? Tavsiyem Adnan Oktar’ın üzerine gidilmesin

  Kediciklerin erotik danslarını izlerken bir de Diyanet imamlarının kıldırdığı namazlar sahih değildir diyerek kuyuya bir taş atarsa o taşı Diyanet-İlahiyat ortaklığı da çıkaramaz.

  » Yorum Devamı →
 • Havuz sistemi geri dönüyor aldatmacası 3 Şubat 2018 tarihinde, Sabah Gazetesinden Hazal Ateş’in haberini okuyunca Haber7'nin ‘Havuz sistemi geri dönüyor…’ başlıklı haberini okumama gerek yoktu.

  » Yorum Devamı →
 • Gökdelen sendromu I ÖNCE AMERİKA..

  Sahip olduğu uçsuz bucaksız topraklara rağmen 1950 öncesinde Amerika’da, göğe doğru yükselme eğilimi fena halde belirginleşmeye başladı. Sonunda, kentlerin boğazını sıkıp, insanları “tek çare gökdelen!”noktasına getiren yanlış kentleşme politikası maalesef biz dahil birçok ülkenin kanına giren bir virüs yarattı.

  » Yorum Devamı →
 • İslâmî davetin yöntemi Kovulmuş Şeytan’ın her türlü şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım.

  Çok merhametli ve esirgeyici olan Allah (c.c.) adına (söze başlarım.)

  » Yorum Devamı →
 • Bir müslümanın imanî tekâmül süreci nasıl olmalıdır? Hangi niyetle olursa olsun Müslüman olmak, yani İslâm dairesine girmek şer’i yönüyle çok kolaydır. Bunun için sözel olarak bir kelime-i şehadet getirmek yeterlidir. İslâm’ın hak dini olduğu inancıyla Müslüman olmak çok önemli ama bazen bazı insanlar, belki de İslâm’ın sağladığı sosyal-ekonomik haklardan yararlanabilmek için, Müslüman olmayı tercih edebilir. Nitekim tarihte bunun birçok örnekleri vardır. Mesela asr-ı saadette bir kıtlık döneminde maddî sıkıntılardan kurtulmak ve ganimetlerden yararlanmak isteyen bazı bedeviler, Medine’ye gelip Peygamberimize (sav) iman ettiklerini beyan ve teyit eder. Zaruretin doğurduğu böyle (zahirî) bir Müslümanlık, her ne kadar kabul edilse de müminlik vasfı yani kâmil derecede bir imanî boyut taşır mıdır? Kuran, bu olayı/meseleyi şu şekilde açıklamaktadır:

  » Yorum Devamı →
 • İslami davetin önemi Davet: İslâm dininin esaslarını anlatarak, insanların onu benimsemelerini ve dinin koyduğu esaslara göre yaşamalarını sağlama çabası olarak ifade edilebilir.

  » Yorum Devamı →
 • Haram olan su-i zan, yalan, gıybet ve iftira sosyal medyada helâl mi oluyor? Sosyal Medya Özel Alandır

  İlmi kanaatimize göre Facebook ve Twitter sayfaları kişilerin özel  özel alandır.

  » Yorum Devamı →
 • Kâf suresi gönül okumalarım II Ön bilgilendirme: Bu yazıyı okurken "Kâf Suresi düşünsel okumalarım esnasında zihnime yansıdı." cümlesini her paragrafın akabinde olduğu varsayılarak okunması tavsiye olunur..

  » Yorum Devamı →
 • İslam’da barış esas, savaş ârızîdir İslâm’da savaş; kan dökmek, toprak kazanmak, ganimet elde etmek, petrol kuyularını ele geçirmek için yapılmaz. İslâm’da savaş, genelde müdafaa eksenlidir. Cihad, Allah ile insanlar arasındaki engelleri kaldırarak, onların Allah ile buluşmalarını sağlama gayretidir. Savaş ise büyük ve kutsal bir hareket olan cihadın bir parçasıdır. Ama kaynaklarda cihad bazen savaş yerine de kullanılır. Yani cihad, savaşı da içine alan bir harekettir. Fakat savaş kelimesi, cihadın ihtiva ettiği manayı tamamen kapsamaz. Cihad kıyamete kadar devam edecek olan bir harekettir; kesintisizdir, mekruh vakti yoktur. İslâm’ın doğru anlaşılması, anlatılması, sevdirilmesi için ortaya konulan her türlü gayret cihadın kapsamına girmektedir. Savaş ise gerektiğinde İslâm düşmanları ile yapılan fiilî mücadelenin sadece bir kısmıdır.

  » Yorum Devamı →
 • Ana ilkemiz vermek olmalıdır İslâmî öğretim ve eğitimden yoksunluğumuzun en belirgin göstergelerinden biri, “Ben ne verebilirim değil de ben ne alabilirim,”zihniyetinin insanımıza hakim olmasıdır. Oysa ki İslâm,almayı değil vermeyi kurumsallaştırmıştır.

  » Yorum Devamı →
Back To Top