23 Eylül 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

YORUM

 • “MALIM – MEVKİİM BANA FAYDA VERMEDİ” Hafızlık ve Kur'ân İle İrtibat

  » Yorum Devamı →
 • ABD ile 60 Yıl Önce – 60 Yıl Sonra 1977 sonu ve 1978 yılı başlarında haftalık Yeniden Milli Mücadeledergisinde “Türk-Amerikan İlişkileri Tarihi”üzerine aylar süren hacimli bir araştırmam yayımlanmıştı. Bugünlerde o incelemeyi tekrar gözden geçiriyorum… Bir de ne göreyim!?... Buyurun, şu belgeleri birlikte okuyalım:

  » Yorum Devamı →
 • BİR KADEH İÇMENİN FAYDALI OLDUĞU YANILGISI Çok uzun yıllar önceydi. Merhum Dr Haluk Nurbaki’nin Sonsuz Nur veya bir başka kitabını okumuştum. Bir doktor olarak insan vücudunun hiçbir şartta bir damla alkollü içkiye bile ihtiyaç duymayacağını, az miktarda içilmiş olsa da fayda değil zarar görüleceğini yazıyordu. Bilim adına yapılmış bu tesbiti not aldım, tebliğ gayeli  yazılarım ve konuşmalarımda kullandım.

  » Yorum Devamı →
 • DÜŞMAN TUZAĞI VE İLÂHÎ UYARI NATO toplantılarına görevli olarak katılmış olan bir dostum ile sohbet ediyorduk. Bu kuruluştaki devletlerin Türkiye ile ilgili değerlendirmeleri hakkında aydınlatıcı bilgi vermesini istedim. Dostumun cevabı diplomatik tarzı ile gayet net idi. "Özellikle bu kuruluşu, çıkarları uğrunda ileri düzeyde kullanan ABD, bizi ne öldürür ne de ondurur" dedi.

  » Yorum Devamı →
 • CENÂBET BİR TOPLUM MU OLDUK? Son günlerde sosyal medyada, Kanal7 tarafından yaptırılan ve “Guslün farzı kaçtır” sorusunun yöneltildiği bir röportaj videosu dolaştı durdu. Seyredenlerin hatırlayacağı gibi, katılımcılar içerisinde her yaş grubundan kişiler olmasına rağmen, genç ve orta yaşlılar ağırlıkta idi.

  » Yorum Devamı →
 • MÜSLÜMANLAR NEDEN HUZURSUZ? NİÇİN BELA VE KRİZLERDEN KURTULAMIYORLAR? Bu yazının birinci hedefi ve muhatabı benim mücrim nefs-i emmaremdir. Ondan sonra da İslam aleminin bela ve çeşitli krizlere maruz kalmasında suçu bulunan bütün Müslümanlardır. Sevgili okuyucularımızdan bu yazıyı, bir öz eleştiri olarak değerlendirmelerini rica ediyorum. Silkinip kendimize gelmemize, bilerek veya bilmeyerek ihmal ettiğimiz görevlerimizi hatırlamamıza, vazife başına koşmamıza vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyor, lütfundan bekliyorum.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 7 Allah'ın Resûlü Mekke'de hac için tam 10 gün kaldı

  » Yorum Devamı →
 • Küresel sömürü ideoloji olarak Kapitalizm Kapitalizmin birçok tanımından bahsetmek mümkündür. Her tanım referans aldığı ideolojiye göre farklılık gösterse de, öz itibariyle aynı anlamı içerir. Yapılan birçok tanımın ilk göze çarpanı onu "sermayecilik" olarak ifade etmesidir. Son dönem küreselleşme sürecinde sermayenin piyasaya tamamen hakîm olmak, iktisadi ve üretim alanında söz sahibi olarak kontrolü eline almak gibi niyetinin olduğu açıktır. Bu niyetini de büyük oranda gerçekleştirdiği söylenebilir.

  » Yorum Devamı →
 • Faizci ekonomist yazarlara hodri meydan ‘’Faize fiyat dışında siyasi veya ekonomik manalar yüklemek kör ideoloji ve dini rant çabasıdır. ‘’Bu sözler 15 Ağustos Para Analiz yazarı Atilla Yeşilada’ya ait. Daha önce kendisine eleştirel bir yazı kaleme almış, kendi kurgusal kabulleri içerisinde cevap vermiştim. IMF'in Türkiye davetçisi Atilla Yeşilada, You Tube'da; Merkez Bankasının faizleri arttırmadığı için, döviz kurunun yükseldiğini, bununda kanuni suç işlemekle, konuya ilişkin etkin karar odaklarının yargılanabileceğini ima etmişti.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 6 Vedâ tavâfını sabah namazından önce yaptı

  » Yorum Devamı →
 • Bir varmış bir yokmuş yoksa yalan mıymış? Masal dinlemeyi sever misiniz? Çocukluğumuzdan beri birçok masal okuduk veya dinledik. Şimdi de belki kendi çocuklarımıza veya küçüklerimize okuyoruz/okutturuyoruz. Peki neden? Daha iyi birer insan olmak, anlatılanlardan ders çıkarmak için mi? Ya bu masallar daha büyük sıkıntılara sebep oluyorsa?

  » Yorum Devamı →
 • Devlet, ahlaki dejenerasyondan toplumu korumak zorundadır Ahlak, insanın iyiliğe ait kurallara uygun hareket etmesi ve yaşamasıdır. İslam dinini benimseyen kişi ve toplum ise, iyiliğe ait kuralları dini kaynaklardan alarak onların çerçevesinde bir ahlak sistemi ile hayatını sürdürmek durumundadır.

  » Yorum Devamı →
 • Tesettür Gelenek Değil Rabbimizin Kur'anî Buyruğudur II Nûr 31 İle Örtünme Buyruğu

  Sevgili kardeşlerim! Rabbimizin özellikle kadınlarımızın örtünmeleri ile alakalı ikinci ve örtünme şeklini daha bir belirginleştirici emri Nûr sûresinin 31. ayetindedir. Bu ayetin ilk bölümü örtünmeye ilişkindir. İkinci uzun bölümü ise kimlere karşı örtünüleceği ve kimlere karşı örtünülmeyeceğini açıklamaktadır. Bu ayetin bizler için birinci derecede önemli olan kısmı ilk bölümüdür. Bu bölümde şöyle buyrulur.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 5 Minâ geceleri için görevlilere izin verildi

  » Yorum Devamı →
 • Tesettür Gelenek Değil Rabbimizin Kur'anî Buyruğudur I Bismillahirrahmanirrahim

  Bizlere örtünmemizi ve güzelleşmemizi sağlayacak maddeleri ve bu maddeleri kullanma bilgisini veren Yüce Allah'ımıza hamd ederim. Giyimle ilgili gerekli ve de ayrıntılı bilgileri bizlere öğreten Aziz Peygamberimiz biricik hayat önderimiz Hz. Muhammed'e kalbi ihtiramlarımı arz eder bağlılarını artırmasını Yüce Mevlamız'dan dilerim.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 4 Allah'ın Resûlü, Akabe Cemresini taşlayıp kurban kestikten ve de tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı. Mekke'ye gidip farz tavâfını yapmadan güzel kokular süründü. Hz. Âişe, O'nu misk içeren bir kokuyla bizzat kendi elleriyle kokulamıştı.

  » Yorum Devamı →
 • Putları kıran cân(ân)ı kurban etmek - II Aslında İbrahim’e hatırlatılan vaadi, kendi egosunu ve dünyalıklarını geride bırakmasıdır. Hani, ay, güneş ve yıldızlar, onun için “geçici, fani, sönen, batan (âfil)” ise, evlat, mal, mülk, saltanat, makam da dâimî değildir.

  » Yorum Devamı →
 • Tövbe arınmak ve hayata yeniden başlamaktır İnsanı yaratan Allah, onun dünya ve âhiret saadetini, emirleri ve yasaklarının tatbik edilmesi şartına bağlamıştır.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 3 Kurban kesimi günü de olan bu gün, Allah’ın Peygamberi Minâ’da insanlara bir hitabede bulundu. Bir gün önceki Arafat hitabelerinde işlediği konulara değindi.

  » Yorum Devamı →
 • EBU HANİFE’NİN OĞLUNA YAPTIĞI VASİYET GÜNÜMÜZ TOPLMSAL AHLÂKÎ EROZYUNUNA BİR ÇÖZÜMDÜR Değerli okuyucularım;

  Bilgi ve tecrübe sahibi büyüklerimizin nasihatlerini dinlemek, ilim ile amel ekseninde hayatı bir bütünlük içinde ihlâs ve takva üzere yaşayan değerli İslâm âlimlerimizin görüşlerine kulak vermek, sosyal ve manevî tekâmülümüz için son derece önemlidir. Bilindiği gibi, nasihatler ve öğütler, ahlâkî kaidelerin yaşanması, insanî faziletin, adab-ı muaşeretin öğretilmesi gayesiyle büyüklerin, küçüklere veya istifade etmek isteyenlere yaptıkları güvenilir tavsiyelerdir. Yazıya dökülen nasihatler, yani vasiyetler ise, bu çerçevede kalıcı bir öneme sahiptir.

  » Yorum Devamı →
 • KRİZDEN ÇIKIŞ KRİZİ Yok, Katar'dan şu kadar para gelecekmiş!

  Yok, Çin bize şu kadar kredi verecekmiş!

  Yok, Rusya'dan çok turist gelecekmiş!

  Falanca da desteğini açıklamış, filanca "Türk ekonomisine güveniyoruz" demiş!

  » Yorum Devamı →
 • DİN, İBADET MİDİR, YOKSA AHLAK MIDIR? İbadetin bir özel bir de genel anlamı vardır. Namaz, oruç, hac, zekât gibi belli şekilleri, ölçüleri, zamanları ve mekânları olan ibadetler, özel anlamlı ibadetlerdir. Genel anlamıyla ibadet, Allah’ın rızasını kazanmak, dünya ve ahirette huzura ermek için yapılan hayırlı amellerin tamamıdır.Bir başka ifade ile “Allah'ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı bütün haramlardan uzaklaşmak” manasındadır Buna paralel olarak ahlak ise, bu hayırlı amellerin meyvesi, hayata davranış olarak yansımasıdır. Adaletli olmak, sabır, güler yüz, eş ve çocuklara merhametli ve hoşgörülü davranmak, tevazu, affedici olmak ve dürüst olmak, güzel ahlaktan bazılarıdır.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 2 Akabe Cemresi’nde Telbiye bırakılır

  » Yorum Devamı →
 • Putları kıran cân(ân)ı kurban etmek - I Cennetteki tek imtihan “yasak ağaca yaklaşmamak ve meyvesini yememekti.” Ancak lanetlenen ve taşlanan Şeytan, Hz. Âdem’i ve eşi Havva’yı, kendilerini “ebedîleştireceğini” iddia ettiği meyveyi yemeleri konusunda ayarttı. Yasak ağaç, yani “şecere”, bazı yorumculara göre, insanoğlunun neslini devam ettirmeye vesile olan cinsel birleşmeydi. Nitekim “şecere”, aynı zamanda “soy ağacı” anlamına da gelmektedir. Ancak Kur’ân, Âdem kıssası konusunda ayrıntılara girmemektedir.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 1 -Salât ve Selâm üzerine olsun- Peygamberimiz Hz. Muhammed, Müzdelife gecesi sabah namazını kıldırdıktan sonra (Müzdelife’de) Meşar-ı Haram adı verilen bölgeye geldi. Kıbleye döndü, Allah’ı yüceltip birledi, her şeye gücü yeten ortaksız Rabb olduğunu dile getirdi ve de duâ etti.

  » Yorum Devamı →
 • Haydi kadınlar bayram namazına Kadınlarımız Peygamber Efendimizin çağrısına kulak verip, camilerde teravih namazı kıldıkları bölümlerde bayram namazına da katılmalı...

  » Yorum Devamı →
 • ABD firavun sistemine karşı, tek bilek, tek yürek, tek ümmet olma vakti! Türkiye olarak çok zor zamanlardan geçmekteyiz. ABD emperyalizminin hâkim olduğu bir dünyada bize rahat olmayacağı kesin. Sadece bugün için değil, yarın içinde rahat olmayacaktır. Çünkü ABD ilahlığa soyunmuş bir devlettir. İlahlık iddiası olan bir devletin, zorba olması gayet doğaldır.

  » Yorum Devamı →
 • KURBAN HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER - VII Soru 19: Kurbanın etleri nasıl dağıtılır?

  » Yorum Devamı →
 • Tesettür, Müslümanlar için îman, ibâdet, ahlâk, sağlık ve estetik mevzudur İman: Allah, yarattığı insanların rûhları, malları ve toplumsal hayatları yanı sıra bedenleri üzerinde de egemen olan biricik Rab’dir. Tesettür, Rabbimizin bedenimiz üzerindeki Rabliğini fiilen tanıma olarak îman konusudur.

  » Yorum Devamı →
 • Bayramlık İhtiyacını Faizle Sömürme Gavurluk Değil de Nedir? Geçen gün telefonuma bir bankanın televizyon kanallarında da izlediğimiz bayramlık ihtiyaç kredisi mesajı düştü. Mesajı okuyunca 50 yıl öncesinde babama ait bir hatıra gönlüme aktı.

  » Yorum Devamı →
Back To Top