19 Kasım 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

YORUM

 • ŞEHİTLER ÖLDÜKLERİNİ BİLMEZ VE SEVDİKLERİYLE RÜYADA BULUŞUR Elazığ'dan geçici görevle Diyarbakır'ın Sur ilçesine giden evli ve 2 çocuk babası 41 yaşındaki Osman Kablan, 24 Şubat 2016'da terör örgütü PKK mensuplarının saldırısında şehit düştü. Şehit oğullarının acısını yaşayan baba Mustafa Kablan, gördüğü rüyadan etkilenerek, Kırıkkale-Samsun Karayolu'ndaki bir dinlenme tesisine mescit ve çeşme yaptırdı. Mustafa Kablan, AA muhabirine rüyasıyla ilgili şu açıklamada bulundu:

  » Yorum Devamı →
 • Kurucu Metinler Her düşüncenin, hayat tasavvurunun, dünya görüşünün kendi geleneği içerisinde kurucu metinleri vardır.

  » Yorum Devamı →
 • İslam şiddet değil adalet dinidir V İslâm'ı şiddet dini, yüce Peygamberimizi şiddet Peygamberi olarak tanıtmaya çalışan Doğu Perincek’in çıkardığı 2000 E Doğru dergisi genel İslâm düşmanlığı yanında özel bir amaç da güderek tarih boyunca, yakın tarihimizde ülkemizde görülen şiddet olaylarının da İslâm'dan kaynaklandığım ifade etmeye çalışıyor. Çalışıyor ama çaresizlik içinde seçilen örnekler  ne derece bilgisiz, ne derece bağnaz ve ne derece muannit düşman olduklarını her düşünür insanın rahatlıkla anlıyabileceği şekilde ortaya koyuyor.

  » Yorum Devamı →
 • İslam şiddet değil adalet dinidir IV Allah'ın Rasûlü Hz. Muhammed'in baskınlar düzenlettiği, bu baskınlar sırasında "öldür öldür" parolasının kullanıldığı ve yüce Peygamberimizin bazı müşrikler için önce yakılmaları, daha sonra da yıkılmayıp öldürülmeleri emrini verdiği doğrudur. Ubna isimli yerleşim bölgesinin ekinlerinin ve Beni Nadir hurmalıklarının yıkılması da Hz. Peygamber'in emirleri arasındadır.

  » Yorum Devamı →
 • İslam şiddet değil adalet dinidir III İslâm'da savaş beşeri sultaların yıkılması, adil ve gerekli bir nizamın tesis edilmesi için meşrudur. Onun meşru olabilmesinin bir diğer ana şartı da yalnızca Allah için yapılmış olmasıdır. İftira ve iddia edildiği gibi çocukları ve kadınları köleleştirmek için savaşmaktan İslâm beridir. Bu tür zulüm savaşları vahiy nizamından yoksun emperyalist zalimlere hastır.

  » Yorum Devamı →
 • İhlas Suresi Gönül Okumalarımız Sohbeti Kur’an Olanın Yolu Aydınlık Olur:

  Her türlü köleliğe meydan okuyarak özgürlüğün insan için ne denli önemli olduğu ve bir başka kişi ve kurumlara devredilemeyeceği;

  » Yorum Devamı →
 • İslam şiddet değil adalet dinidir II Milyonlarca zenci ve kızıl-deriliyi katledenlerin, ülkeleri zapt edenlerin, insanların özgürlük istemlerini çıkarları uğruna boğanların, hür ülkeleri güçleri ile tehditleri altında tutanların, milli egemenlikler için birbirlerini boğazlayanların aşağılık eylemleri ile Cihad’ı aynı zannedenler yalnızca kendilerini kandırmış, işbirlikçisi oldukları yerli ve yabancı emperyalistlere uşaklık yapmış olurlar.

  » Yorum Devamı →
 • İslâm şiddet değil adalet dinidir I Siyasî despotizmleri, iktisadî sömürüleri ve ahlâksızca yaşantılarını sürdürebilmek için karanlık güç odakları, failleri oldukları terör olaylarını kullanarak İslâm'ı şiddetle özdeşleştirmekle, gerçek mü'minlerin hakları ve hürriyetlerini daha da çiğneyebilmek için gerekçeler üretmeye çalışmaktadırlar. Bu tür çalışmalar çok çok eskilere dayanmaktadır. Amerikalılar tarafından geliştirilip Ortadoğu politikaları için kullanılan İŞİD bunun son örneklerinden biridir.

  » Yorum Devamı →
 • Kur’ânımızın Hz. Şuayb’ın diliyle Medyen üzerinden ülkemize uyarıları Medyen’in inkârcı ve sömürücü olan halkı, zalimleşen kâfir toplulukların prototipidir. Onlardan alınacak mesajlar da evrenseldir.

  » Yorum Devamı →
 • İNSAN DOĞASI İSLÂM’I İSTER Allah bütün varlıkların yaratıcısıdır. Bilimsel tahminlere göre sayıları on milyon türü aşan canlılar içerisinde zirve varlık insandır. Allah denemeye uğratacağı için insanı en güzel kıvamda yaratmış ve ebediyet takdir etmiştir. İnsanın varlığına bütün güzellikleri ve çirkinlikleri de kodlanmıştır.

  » Yorum Devamı →
 • Sivil İtaatsizlik mi, Siyasi Sorumluluğu Paylaşma mı? Siyasi sistemler, kendi  kültür ve değer sistemleriyle  bir  yapı  ve özellik kazanırlar.  Demokratik siyasi sistem de, kendi  şartlarına göre  bazı kavram ve  yapılar  hazırlamış ve günümüzün siyasi  kültürünü de bu şekilde biçimlendirmişlerdir.  Uzun zamandır demokratik olma, bir meziyet  gibi  kabul edilmiş ve demokrasi bir "değer" gibi  empoze edilmiştir.  Halbuki, o da diğer siyasi  modeller gibi, bir yönetim şeklidir.

  » Yorum Devamı →
 • “MALIM – MEVKİİM BANA FAYDA VERMEDİ” Hafızlık ve Kur'ân İle İrtibat

  » Yorum Devamı →
 • ŞELÂLENİN YAZDIRDIKLARI... Güzel bir hanım silüetinde akan yukarıdaki şelaleye; “işte doğanın mucizesi”demiştim Facebook’ta. Bir arkadaşımız, "doğanın değil de Tanrının mucizesi desek daha iyi olmaz mı"dedi. Şöyle bir yanıt vermek istedim kendisine:

  » Yorum Devamı →
 • ABESE SURESİ OKUMALARIMDAN ZİHNİME YANSIYANLAR Sohbeti Kur'an olanın yolu aydınlık olur:

  İnsanların birbirlerine karşı gösterecekleri ilginin nedeni; fiziki güzellik, maddeten zenginlik, makamsal üstünlük olmaması gerektiği;

  » Yorum Devamı →
 • ABD ile 60 Yıl Önce – 60 Yıl Sonra 1977 sonu ve 1978 yılı başlarında haftalık Yeniden Milli Mücadeledergisinde “Türk-Amerikan İlişkileri Tarihi”üzerine aylar süren hacimli bir araştırmam yayımlanmıştı. Bugünlerde o incelemeyi tekrar gözden geçiriyorum… Bir de ne göreyim!?... Buyurun, şu belgeleri birlikte okuyalım:

  » Yorum Devamı →
 • BİR KADEH İÇMENİN FAYDALI OLDUĞU YANILGISI Çok uzun yıllar önceydi. Merhum Dr Haluk Nurbaki’nin Sonsuz Nur veya bir başka kitabını okumuştum. Bir doktor olarak insan vücudunun hiçbir şartta bir damla alkollü içkiye bile ihtiyaç duymayacağını, az miktarda içilmiş olsa da fayda değil zarar görüleceğini yazıyordu. Bilim adına yapılmış bu tesbiti not aldım, tebliğ gayeli  yazılarım ve konuşmalarımda kullandım.

  » Yorum Devamı →
 • DÜŞMAN TUZAĞI VE İLÂHÎ UYARI NATO toplantılarına görevli olarak katılmış olan bir dostum ile sohbet ediyorduk. Bu kuruluştaki devletlerin Türkiye ile ilgili değerlendirmeleri hakkında aydınlatıcı bilgi vermesini istedim. Dostumun cevabı diplomatik tarzı ile gayet net idi. "Özellikle bu kuruluşu, çıkarları uğrunda ileri düzeyde kullanan ABD, bizi ne öldürür ne de ondurur" dedi.

  » Yorum Devamı →
 • CENÂBET BİR TOPLUM MU OLDUK? Son günlerde sosyal medyada, Kanal7 tarafından yaptırılan ve “Guslün farzı kaçtır” sorusunun yöneltildiği bir röportaj videosu dolaştı durdu. Seyredenlerin hatırlayacağı gibi, katılımcılar içerisinde her yaş grubundan kişiler olmasına rağmen, genç ve orta yaşlılar ağırlıkta idi.

  » Yorum Devamı →
 • MÜSLÜMANLAR NEDEN HUZURSUZ? NİÇİN BELA VE KRİZLERDEN KURTULAMIYORLAR? Bu yazının birinci hedefi ve muhatabı benim mücrim nefs-i emmaremdir. Ondan sonra da İslam aleminin bela ve çeşitli krizlere maruz kalmasında suçu bulunan bütün Müslümanlardır. Sevgili okuyucularımızdan bu yazıyı, bir öz eleştiri olarak değerlendirmelerini rica ediyorum. Silkinip kendimize gelmemize, bilerek veya bilmeyerek ihmal ettiğimiz görevlerimizi hatırlamamıza, vazife başına koşmamıza vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyor, lütfundan bekliyorum.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 7 Allah'ın Resûlü Mekke'de hac için tam 10 gün kaldı

  » Yorum Devamı →
 • Küresel sömürü ideoloji olarak Kapitalizm Kapitalizmin birçok tanımından bahsetmek mümkündür. Her tanım referans aldığı ideolojiye göre farklılık gösterse de, öz itibariyle aynı anlamı içerir. Yapılan birçok tanımın ilk göze çarpanı onu "sermayecilik" olarak ifade etmesidir. Son dönem küreselleşme sürecinde sermayenin piyasaya tamamen hakîm olmak, iktisadi ve üretim alanında söz sahibi olarak kontrolü eline almak gibi niyetinin olduğu açıktır. Bu niyetini de büyük oranda gerçekleştirdiği söylenebilir.

  » Yorum Devamı →
 • Faizci ekonomist yazarlara hodri meydan ‘’Faize fiyat dışında siyasi veya ekonomik manalar yüklemek kör ideoloji ve dini rant çabasıdır. ‘’Bu sözler 15 Ağustos Para Analiz yazarı Atilla Yeşilada’ya ait. Daha önce kendisine eleştirel bir yazı kaleme almış, kendi kurgusal kabulleri içerisinde cevap vermiştim. IMF'in Türkiye davetçisi Atilla Yeşilada, You Tube'da; Merkez Bankasının faizleri arttırmadığı için, döviz kurunun yükseldiğini, bununda kanuni suç işlemekle, konuya ilişkin etkin karar odaklarının yargılanabileceğini ima etmişti.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 6 Vedâ tavâfını sabah namazından önce yaptı

  » Yorum Devamı →
 • Bir varmış bir yokmuş yoksa yalan mıymış? Masal dinlemeyi sever misiniz? Çocukluğumuzdan beri birçok masal okuduk veya dinledik. Şimdi de belki kendi çocuklarımıza veya küçüklerimize okuyoruz/okutturuyoruz. Peki neden? Daha iyi birer insan olmak, anlatılanlardan ders çıkarmak için mi? Ya bu masallar daha büyük sıkıntılara sebep oluyorsa?

  » Yorum Devamı →
 • Devlet, ahlaki dejenerasyondan toplumu korumak zorundadır Ahlak, insanın iyiliğe ait kurallara uygun hareket etmesi ve yaşamasıdır. İslam dinini benimseyen kişi ve toplum ise, iyiliğe ait kuralları dini kaynaklardan alarak onların çerçevesinde bir ahlak sistemi ile hayatını sürdürmek durumundadır.

  » Yorum Devamı →
 • Tesettür Gelenek Değil Rabbimizin Kur'anî Buyruğudur II Nûr 31 İle Örtünme Buyruğu

  Sevgili kardeşlerim! Rabbimizin özellikle kadınlarımızın örtünmeleri ile alakalı ikinci ve örtünme şeklini daha bir belirginleştirici emri Nûr sûresinin 31. ayetindedir. Bu ayetin ilk bölümü örtünmeye ilişkindir. İkinci uzun bölümü ise kimlere karşı örtünüleceği ve kimlere karşı örtünülmeyeceğini açıklamaktadır. Bu ayetin bizler için birinci derecede önemli olan kısmı ilk bölümüdür. Bu bölümde şöyle buyrulur.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 5 Minâ geceleri için görevlilere izin verildi

  » Yorum Devamı →
 • Tesettür Gelenek Değil Rabbimizin Kur'anî Buyruğudur I Bismillahirrahmanirrahim

  Bizlere örtünmemizi ve güzelleşmemizi sağlayacak maddeleri ve bu maddeleri kullanma bilgisini veren Yüce Allah'ımıza hamd ederim. Giyimle ilgili gerekli ve de ayrıntılı bilgileri bizlere öğreten Aziz Peygamberimiz biricik hayat önderimiz Hz. Muhammed'e kalbi ihtiramlarımı arz eder bağlılarını artırmasını Yüce Mevlamız'dan dilerim.

  » Yorum Devamı →
 • Peygamberimizin Veda Haccı - 4 Allah'ın Resûlü, Akabe Cemresini taşlayıp kurban kestikten ve de tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı. Mekke'ye gidip farz tavâfını yapmadan güzel kokular süründü. Hz. Âişe, O'nu misk içeren bir kokuyla bizzat kendi elleriyle kokulamıştı.

  » Yorum Devamı →
 • Putları kıran cân(ân)ı kurban etmek - II Aslında İbrahim’e hatırlatılan vaadi, kendi egosunu ve dünyalıklarını geride bırakmasıdır. Hani, ay, güneş ve yıldızlar, onun için “geçici, fani, sönen, batan (âfil)” ise, evlat, mal, mülk, saltanat, makam da dâimî değildir.

  » Yorum Devamı →
Back To Top