17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Milletvekilliği amacımız nedir?

İnsan var olma nedenini doğru keşfettiğinde, bu varlık nedenine yönelik bir yaşam mücadelesini, farkındalık eşiğinin yüksekliğine göre sürdürür. Tarih boyunca insanlığın kırılma dönemlerinde, bu insanların farkındalıkları ve mücadeleci sadakatları belirleyici olmuştur.

Amaç ne?

Amacınız ve gayeniz; güzelliklerin hayatın her alanında çoğalması, kötülüklerin ise azalması olmalıdır. Makyavelist bir düşünce olan ‘’Amaca giden her yol mubahtır’’ anlayışı yanlış olup; bu tıpkı futbol oynarken elle gol atmak gibidir. Amaç gol atmak olabilir ama bunu herkes için eşit belirlenmiş kurallar çerçevesinde yapabilirsiniz. İllede elle gol atacağım diyorsanız, bunun futbolda değil hentbolda olduğunu bilmek gerekir.

Alt kimliklerdeki aidiyetlerin, milletvekili üzerindeki baskısının aşılabilmesi için, milletvekili olma amacının ne olduğu konusu,insanlara da iyi anlatılması gerekir.

24 Haziran 2018 seçimleri için partilerimize, milletvekilliği seçimi için yoğun bir aday adaylığı başvurusu söz konusudur. Elbette aday adayı olan insanlarımızın milletvekili seçildiklerinde, kafalarında bir amaçları vardır. Bu amacı gerçekleştirmek için çalışması, doğruluğunu ve yanlışlığını analiz etmeden, adaylık süreci ile tutarlılığı açısından önemlidir.

Yasama temsilcisi de diyebileceğimiz milletvekillerimizin amacı sadece milletvekili olmak olmamalıdır. Hangi partiden olursa olsun amaç da bir ortak akıl uzlaşması olduğunda, parti isimlerinin farklı olması çokta önemli olmayacaktır.

‘’Milletin vekili olma isteğinizdeki amacınız nedir?’’sorusu bütün aday adaylarının cevaplaması gereken bir sorudur.

Ben de siyasi hayatımın ilk adımında, 27. Dönem Milletvekili seçimlerinde aday adayı olarak; Ak Parti den başvurumu yaptım. İstanbul'dan Ak Parti Aday Adayı olarak; yukarıdaki her adayın kendisine sorması gereken soruyu kendime soruyorum;

Milletvekilliği amacımız nedir?

Vekil olmak; asıl olanın, doğru temsil edilmesidir. Doğru temsil her milletvekilinin bütün vatandaşların temel sorunlarını tespit ve gidermek için yasama çalışmaları yapmaktır. Milleti temsil etmek, bireysel ricaların yoğunlaştığı milletvekilliği değildir.

Eğer bireysel istekler milletvekillerinin kapısında öbekleşirse, milletvekili önce başkalarının, sonra yorulunca kendi istek ve arzularının peşine koşmaya başlar. Bu yasama yetkisi ve çalışmaları önündeki koşturmalar, milletin vekili olma özelliğini ortadan kaldırır. Bu, asıl görevin yerine getirilmemesi demektir. Oysa milletvekili seçilince, asıl olanla vekil olan yer değiştirmemelidir.

Net olarak bizim cevabımız şudur;

Türk Milleti bir bütün olarak görülmelidir. Milletvekilinin yükleneceği bu büyük vazife, sadece geldiği alt kimliklere hizmet eden bir sekretaryaya dönüşmemelidir. Yeni siyasal sistemimizde buna hizmet edecek niteliktedir. Bizim temel amacımız; devletimizin ve milletimizin temel bir sorunu haline gelmiş Türkiye Ekonomisinin mevcut işleyiş ana yapısında değişiklik yapmaktır.

Sürekli borçlanma modelinin dışına çıkıp; ekonomiyi reel sektörle yeniden tabanda buluşturacak, üretim ekonomisinin önündeki tüm engel olan faizci para kredi sisteminin zarar verici yönlerini ıslah edici nitelikte, yeniden yapılandırılmasına yönelik, proje ve çalışmalarımızı TBMM çatısı altında gerçekleştirmektir. Milletvekili adaylığımızın amacı budur.

Bu vesileyle,  seçimlerin milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Selam ve dua ile...

Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/yunus-eksi-milletvekilligi-amacimiz-nedir-13-4017y.html


Back To Top