16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Zekât Sosyal Adalet Kurumudur III


ZEKÂT MALI KORUYUCU VE ARTIRICIDIR

Zekât bir toplumda yardım edebileceklerle yardım alacaklar arasında kaynaşmayı sağlayacağı için sosyal sınıfların oluşmasına engel olur. Bir diğer anlatımla ve Peygamberimizin diliyle ifade edersek; mallarımızı koruma altına almış oluruz. –Salât ve Selâm  üzerine olsun- O şöyle buyurur:
Zekât Sosyal Adalet Kurumudur III
Zekâtla mallarınızı koruma altına alınız.”

Rabbimizin toplumun sosyal yardıma muhtaç kesimleri için  Hak olarak belirlediği zekât, hak sahiplerine ulaşırsa sosyal yardım bekleyen insanların nefreti değil saygısı kazanılır? Sevgi ufukları açılır. Onlar Yaradan'ın belirlediği Hakkı alıyoruz rahatlığı içinde davranırlar  ve isyana hakları olmadığını, servet düşmanlığına mahal bulunmadığını idrak ederler.

Devrimizde ferdi mülkiyet düşmanlığının artmasında, haset duygularının gelişmesinde ve sınıflaşmaların teşekkülünde zengin müminlerin fakirlere, âcizlere, işsizlere hakları olan zekâtları vermemelerinin, böylece cemiyeti fiilen iki kampa ayırmalarının büyük rolü olmuştur, olmaktadır ve olacaktır. Bu netice kaçınılmazdır. Bakınız Peygamberimiz bizleri nasıl uyarıyorlar:

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/zekat-sosyal-adalet-kurumudur-iii-14-4430h.htmlBack To Top