17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Zekât ve fitre ile ilgili bilmemiz gerekenler

Zekâtın Önemini  Açıklar Mısınız?

Kur'ân-ı Kerîm'de namazla birlikte pek çok defa tekrarlanan zekât, mallarımız üzerinde Allah'ın yaratıcılığı ve egemenliğini fiilen tanımadır. İmana belgedir. İslâmî hayata geçiş köprüsüdür. Ruhları arındıran, ekonomiye canlılık kazandıran ibadettir. Şartları gerçekleştiğinde mutlaka verilmesi gereken zekât, Cennet'e girme sebebi kılınan, -olmazsa olmaz-ibadettir. Verilmemesi Allah'a isyan, kullara zulümdür. Sorgulanacağımız Allah ve insan hakkıdır. Cehennem habercisidir.
Zekât ve fitre ile ilgili bilmemiz gerekenler
Kim, Hangi Oranda Zekât Verir?

Ev, ev eşyası, araba, gerekli sanat ve bilim kitapları ve bir yıllık ihtiyacı karşılayacak meblağ dışında yaklaşık 85 gram altın veya bu değerde para, ticaret malı, hisse senedi ve hazine bonosu gibi artıcı nitelikli malî güce, bir yıllık süre ile sahip olan kişi zekât vermekle yükümlüdür. Altın gümüş, ticaret malları ve hisse senetlerinden kırkta bir oranında zekât verilir.

Zekât, Kimlere Verilmez?

Fakir ana- babaya, çocuğa ve toruna ve kadın eşe zekât verilmez. Onlara nafaka verilir. Nafaka da zekât gibi Allah'ın yüklediği bir görevdir. İsra sûresinin 26. âyetinde şöyle buyrulur:

"Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışa hakkını ver, fakat saçıp savurma."

 İçki-kumar ve zina gibi haramları alenen işlemeye devam edenlere zekât verilmez. Onların eşleri ve çocuklarına verilebilir/verilmelidir.

İslâm bilginlerinin genelinin kabulüne göre aramızda yaşayan fakir gayr-ı Müslimlere zekat verilmez. Ancak onlara zekât dışı sosyal yardım yapılmalıdır.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/zekat-ve-fitre-ile-ilgili-bilmemiz-gerekenler-14-4372h.html


Back To Top