10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Zekât yok, Cihad yok, nasıl Cennete gireceksin?

Beşir İbn-ü Ma’bed (R.) anlatıyor:
Yüce zatına biat etmem için Hz. Peygamber’e (S.) geldim. (Biatleşmek için,) Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna şehâdet (etmemi,) namaz kılmamı, zekât vermemi, hac yapmamı, Ramazan ayında oruç tutmamı ve Allah yolunda cihad etmemi bana şart koştu.
(Bu şartlar karşısında) ben de şöyle dedim:
- Ya Resûlellah! (S.) İki şart (olan cihad ve zekât’tan başka diğer bütün şartları kabul ediyorum.) Allah’a yemin ederim ki bu iki şartı yerine getirmeye gücüm yetmez. Cihad (yapamam;) Çünkü sahabîler harbden firar eden kişinin Allah’ın öfkesi (ve azabına) uğrayacağına inanmışlar. (Bu inanç beni korkutuyor.) Zira harbe iştirak eder de, sonra da nefsime boyun eğer, ölümden ürkerek (kaçmaya yeltenirsem durumumun ne olacağından) korkuyorum. Zekât (da veremem.) Allah’a yemin ederim ki, benim üç-beş koyun ve keçimle on (kadar) devem vardır. Bunlar da ailemin ihtiyaçlarını karşılayacak malları (binecekleri ve yük vuracakları) binekleridir. Bu sözlerinden sonra Allah’ın Resûlü Beşir’in elini tuttu, salladı ve şöyle buyurdu:
- (Ya Beşir!) Cihad yok, zekât yok. Peki bu durumda ne ile Cennet’e gireceksin? (Beşir diyor ki; baktım ki cihadsız ve zekâtsız Cennet yok.)
- Ya Resûlellah! Size biat ediyorum, dedim ve (Allah’ın Resûlü’nün ileri sürdüğü) bütün şartlar üzerine biat ettim. (M.İ Kesir Enfal 15, 2/92, Müsned 5/224)http://www.mirathaber.com/zekat-yok-cihad-yok-nasil-cennete-gireceksin-44-4382h.html


Back To Top